הכנסת תקיים מסלול חריג לאישור שינוי הוועדה לבחירת שופטים

הכנסת קבעה כי מחר כבר יתקיים דיון בהצעת החוק שעברה אתמול בקריאה טרומית, והיא תובא לאישור בקריאה ראשונה בתחילת השבוע הבא

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הכנסת החליטה לקיים כבר מחר בשמונה בבוקר את הדיון בחוק לשינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים, ולהביא אותו להצבעה בקריאה ראשונה ביום שני הבא, לאחר שאמש אושר בקריאה טרומית. מדובר במסלול נדיר וחריג בהליכי חקיקה, המצביע על להיטות הממשלה להעביר את החוק שיסלול את דרכו של שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, נועם סולברג, לבית המשפט העליון.

יוזמי החוק לשינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים, חברי הכנסת רוברט אילטוב מישראל ביתנו וזאב אלקין מהליכוד, פועלים כדי להשלים את החקיקה עד לכינוס הוועדה. אם יאושר החוק בקריאה שנייה ושלישית, תחויב לשכת עורכי הדין לאייש את שני המושבים שהוקצו לה בוועדה בנציג אחד של הלשכה מהקואליציה, לצד נציג אחד מהאופוזיציה. ובכך יחוזק לכאורה כוחו של שר המשפטים, יעקב נאמן, בוועדה.

כזכור, הרקע לגיבוש החוק זיהויו של  עו"ד יורי גיא-רון, יו"ר הלשכה לשעבר עם נשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש והשולט במועצה הארצית של הלשכה - הגוף שממנה את הנציגים לוועדה. אחת הטענות שהועלו ביחס להצעת החוק, היא שהיא נועדה ללחוץ על ביניש לעמוד ב"דיל" שהתגבש בוועדה לבחירת שופטים, לפיו סולברג יתמנה לכהונה בעליון.

ח"כ אילטוב טען אתמול בדיון כי החוק כלל אינו פרסונאלי ולא נועד להכשיר מועמדות של שופט זה או אחר למשרת שופט עליון. "תפסתם טרמפ על מציאות שאיננה קיימת", אמר לחברי הכנסת.

צילום: אמיל סלמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ