בעקבות הצעת החוק: ארגוני זכויות אדם נערכים לחסימת התרומות מחו"ל

בין האפשרויות שנבחנות: רישום הארגון כעמותה בחו"ל ופעילות בישראל כארגון זר. ועדת האו"ם תדון בדו"ח על זכויות האדם בישראל

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

ארגוני זכויות אדם החלו לגבש אסטרטגיה כדי להתמודד עם הצעת החוק שאמורה להגביל את יכולתם לקבל תרומות ממדינות מחו"ל. חלק מהארגונים פועלים גם ישירות מול שרים וחברי כנסת בניסיון לסכל את החוק או להביא לתיקונו.

מקורות במרכז המשפטי "עדאלה", מארגוני זכויות האדם הפעילים ביותר בחברה הערבית בישראל, אישרו כי הנהלת הארגון בוחנת שתי אפשרויות: האחת היא מחיקת הרישום של הארגון כעמותה בישראל ורישום מקביל בחו"ל, דבר שיאפשר לה לפעול בארץ כארגון זר. האפשרות השנייה היא הפסקת עבודות הארגון בארץ וציוות העובדים לארגוני זכויות אדם בחו"ל.

בעדאלה מסבירים כי האפשרויות עלו אחרי שיחות עם תורמים חוקיים בארץ ובחו"ל, כולל בעולם הערבי, שהביעו תמיכה ברעיונות שנבחנים, והביעו נכונות להמשיך לתמוך בארגון בצורה עקיפה במידה ויתקבלו. התורמים ציינו כי הכוונה בצעד דרסטי זה היא להראות לדעת הקהל המקומית והעולמית שממשלת נתניהו מונעת מהמיעוט הערבי בישראל ליהנות משירותים של ארגוני זכויות אדם.

הצטרפו לפייסבוק של "הארץ" לעוד חדשות, עדכונים ופרשנויות

ועדת האו"ם לזכויות אדם תדון במצב בישראל

ללא קשר להצעת החוק, נציגי "עדאלה" יציגו מחר בפני ועדת האו"ם לזכויות כלכליות, חברתיות ותרבותיות (ICESCR) דו"ח על המצב בישראל בתחומים אלה. בדיונים, בהם ישתתפו ארגוני זכויות אדם נוספים, תבחן הוועדה דו"ח שהגישה ישראל ביולי 2010, וכן מידע שמסרו עדאלה וארגונים לא ממשלתיים אחרים, חלקם מקומיים וחלקם בינלאומיים. בדו"ח יש התייחסות רחבה לחוקים ולתקנות הנוגעים לזכויות על קרקע וקניין, ובין היתר הובאו דוגמאות כמו חוק ועדות הקבלה וחוק האזרחות.

הדו"ח מתייחס באופן מקיף לסוגיית הבדווים בנגב, ומדגיש בייחוד את אישור דו"ח פראוור, שבעקבותיו מתוכננים להיעקר עשרות אלפי בדווים מבתיהם בנגב. עוד מפורט המצב הסוציו-אקונומי הנמוך של האוכלוסייה ומדדי הבריאות הנמוכים בקרב הנשים הבדוויות בנגב. 

בתחום התעסוקה והחינוך מציין הדו"ח את "תת-ייצוג מתמשך" של האזרחים הערבים בשירות הציבורי, ובעיקר בקרב הנשים הערביות; שיעורי הנשירה הגבוהים מבתי הספר של ילדים ערבים – בעיקר ערבים בדווים; וההשקעה הלא מספקת של המדינה במשאבים לפתרון הבעיה.

הדו"ח גם נוגע בזכויות הדת והשפה, ומזכיר את הצעת החוק האחרונה של אבי דיכטר לביטול המעמד הרשמי של השפה הערבית, ואת היעדר ההגנה על אתרים מוסלמיים קדושים, כמו למשל בשטח המסגד הגדול בבאר שבע, שבו התקיים פסטיבל בירה ויין "מתוך זלזול מביש בהלכה המוסלמית", כך על פי מחברי הדו"ח.

Read this article in English: Israeli NGOs brace for limited foreign funding

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ