אבי יששכרוף
רמאללה

במונחים של פוליטיקה פלסטינית, עשרה ימים הם בגדר נצח. הרבה דברים יכולים להשתנות, אירועים שיכולים להתרחש. ובכל זאת, נראה כי אם לא יהיו הפתעות של הרגע האחרון, בסוף השבוע הבא תושג הסכמה היסטורית בין ראש הלשכה המדינית של החמאס חאלד משעל לבין יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) על בחירות לפרלמנט ולנשיאות במאי 2012 (שש שנים מאז הבחירות האחרונות לפרלמנט, שבע מאז נבחר עבאס). השניים צפויים להיפגש בקהיר, שוב בחסות המודיעין המצרי, כאשר את המגעים הסודיים שהתנהלו בימים האחרונים בבירה המצרית ניהל האיש שעומד בין היתר מאחורי השלמת עסקת גלעד שליט, נאדר אל-עאסר, הקונסול המצרי לשעבר בישראל.

אל ההסכמה העקרונית הגיעו עזאם אל-אחמד מהפתח וסגן ראש הלשכה המדינית של החמאס, מוסא אבו מרזוק, שביקרו בחשאי בקהיר. אתמול כבר הודיע אל-אחמד כי סוכם שהבחירות ייערכו בחודש מאי וכי תמונה ממשלת מומחים שבראשותה לא יעמוד סלאם פיאד. התעקשותו של עבאס לאחר החתימה על הסכם הפיוס במאי שעבר כי פיאד יעמוד בראש ממשלת המעבר עד לבחירות היתה למכשול המרכזי, לטענת החמאס, בפני מימוש הסכם הפיוס. אולם נראה כי בחודשים האחרונים הבין גם עבאס כי אין עוד טעם להתעקש על פיאד, בין היתר תודות לממשלת ישראל ולהחלטותיה.

בקשתו המקורית של עבאס להשאיר את פיאד נועדה לאפשר את המשך העברת הכספים מארה"ב, הקהילה הבינלאומית וישראל. כעת - בהבינו שממשלת ישראל אינה ממהרת להעביר את כספי המסים השייכים לפלסטינים, ובמקביל מסתמן כי הקונגרס האמריקאי יקשה כך או כך על המשך העברת סיוע כספי לרשות, נוכח פנייתה לאו"ם - הבין עבאס כי למעשה אין לו כמעט מה להפסיד בוויתור על פיאד. בנוסף, לראיית עבאס, תועלת רבה לא יכולה לצמוח מממשלת ישראל הנוכחית ולכן אחת האופציות היחידות שנותרו בפניו היא פיוס בין שתי התנועות. ייתכן גם שהשיקול האישי השפיע רבות על החלטתו של עבאס. כמעט כל מי שנפגש לאחרונה עם עבאס שמע ממנו על החלטתו שלא להתמודד בבחירות הבאות לנשיאות ועל רצונו להתמקד בחייו הפרטיים. ואילו בחמאס, שחשש עד כה מבחירות, נשמעים כעת יותר ויותר קולות שגורסים כי הארגון עשוי לנצח בבחירות הבאות מכמה סיבות: ראשית, השלמת עסקת גלעד שליט, שחיזקה את מעמדו של הארגון. שנית, האביב הערבי שהופך אט-אט לאביב איסלאמי - הניצחון של מפלגת א-נהדה בבחירות בתוניסיה וזה הצפוי במצרים של האחים המוסלמים יקרין לראייתם לטובה על החמאס. ושלוש, ההבנה בארגון האיסלאמי שלעת-עתה אין לפתח מועמד פופולרי כמו עבאס, ומכאן גם הסיכוי הסביר שחמאס יוכל הפעם לנצח גם בבחירות לנשיאות.

כמה שאלות נותרות פתוחות לעת עתה. לא ברור מי יהיה ראש ממשלת המעבר במקומו של פיאד. לא מעט שמות נזרקו לחלל, בין היתר זה של המיליארדר הפלסטיני מוניב אל-מצרי ויועצו הכלכלי לשעבר של עבאס, מוחמד מוסטפא. הפעם זהותו של ראש הממשלה פחות עקרונית. גם כך הוא לא יכהן יותר מחצי שנה בתפקיד וספק אם יצליח לגרום לממשלת ישראל להעביר את הכספים לקופת הרשות. השאלה הקריטית היא זהות מועמד הפתח בבחירות לנשיאות במקרה שעבאס לא יתמודד. רבים מבכירי הארגון מאמינים עדיין כי יצליחו לשכנעו לעשות זאת בכל זאת. אולם אם עבאס יתעקש, פתח ימצא עצמו במצב מביך במיוחד, כאשר האדם היחיד שמובטח לו ניצחון על החמאס בבחירות לנשיאות הוא מרואן ברגותי, ששפוט לחמישה מאסרי עולם.

גם אם יגיעו משעל ועבאס בעוד עשרה ימים להסכמה על בחירות במאי ואפילו על דמותו של ראש ממשלה, אין עדיין מדובר בפיוס של ממש. הדרך לשם ארוכה, רצופת מהמורות. אם יצליחו שני הארגונים להגיע לחודש מאי ולבחירות בשלום, הרי שספק אם ניצחון של אחד הארגונים יסלול את הדרך להיעלמותם של המרכיבים הבסיסיים ביותר בפיצול הפלסטיני: החמאס לא יפרק את אנשיו מנשקם בעזה אם יפסיד ובמקרה ההפוך, הפתח לא ימהר לוותר על מנגנוני הביטחון והשליטה הבלעדית בגדה. לאחר כמעט ארבע שנים וחצי של פיצול, ספק אם אפילו בחירות יוכלו להעלים את הצלקות והשנאה שהתעצמה לה במהלך השנים.

Read this article in English: Palestinian reconciliation remains uncertain as Fatah, Hamas agree on elections

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ