נתב"ג לא ערוך ליישום הוראות אבטחה חדשות של השב"כ

ל"הארץ" נודע כי מסופי המטענים לא יהיו מוכנים במועד להחמרת נהלי הבדיקה כפי שדורש מהם שרות הביטחון הכללי החל מ-1.12

זוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זוהר בלומנקרנץ

שרות הביטחון הכללי (השב"כ) הזהיר את נתב"ג כי ינקוט נגדו בצעדים אם לא יעמדו החל מראשית החודש הבא בנהלי אבטחה חדשים שנועדו להתמודד עם איומי טרור. על אף האזהרה בכתב, לא ערוכים מסופי המטענים בנמל ולא יוכלו לעמודבדרישות הביטחון במועד. משרד התחבורה מחפש דרכים לפתרון הבעיה - כך נודע היום (ד') ל"הארץ".

מדובר בתהליכי בדיקה קפדניות הרבה יותר שהשב"כ דורש, בעקבות יישום הוראות בדיקה דומות בארה"ב. במקור דרש השב"כ ממפעילות המסופים, לנקוט נוהלי אבטחה חדשים במסופי המטען כבר מינואר 2011, אך דחה את כניסתם לתוקף בתחילה ל-1 באפריל ואחר כך ל-1 בדצמבר השנה, כדי לאפשר מציאת פתרון לבעיית מימונם.

מסופי המטען בנתב"ג דרשו כי המדינה תשתתף בחלק מהמימון, שכן הסדרי הביטחון החלים על מסופי המטען בנתב"ג מעמיסים כבר היום על המסופים.

השיחות בעניין החלו בין הצדדים, אך רק באחרונה הסתמנה פריצת דרך שתאפשר את המימון ע"י הטלת "אגרת ביטחון" חדשה, כך שיוכלו להתבצע נהלי האבטחה החדשיםהכרוכים בהכנסת ציוד חדש ותוספת כוח אדם.

מדובר במס חדש - "אגרת ביטחון" אשר יוטל על היצואנים, כדי לכסות הוצאות שרותי
אבטחה חדשים במסופי המטענים בנתב"ג. עפ"י התוכנית החדשה המתגבשת במשרד התחבורה, תיגבה "אגרת ביטחון" חדשה, בסך כשמונה דולר, על כל שטר מטען ייצוא מהמסופים בנתב"ג.

התשלום מחברות השילוח הבילאומיות, ישמש לכיסוי ההוצאות אשר כרוכות בהליכי בדיקות ביטחון חדשות למטעני היצוא בדרך האוויר מנתב"ג אשר מתוכננות כאמור להינקט מה1- בדצמבר השנה.

רשות שדות התעופה (רש"ת) תספק חלק ממכשירי הבדיקה והשיקוף הטכנולוגיים וכן
יירכשו מכשירים חדשים. מסופי המטענים בנתב"ג - סוויספורט וממ"ן, יקצו את כוח האדם הנדרש, על מנת לבצע את בדיקות הביטחון החדשות.

היצואנים וחברות השילוח מתנגדות למס החדש. הטלתו אף דורשת תהליך חקיקה אשר לא ברור אם ומתי יסתיים. במסופי המטענים אמרו בתגובה, כי ללא השתתפות בהוצאה הכספית לא יוכלו לעמודבדרישות האבטחה החדשות, בוודאי שלא עד התאריך שדורש שרות הביטחון הכללי (השב"כ).

נוהל אגף בכיר להסברה ויחסים בינלאומיים במשרד התחבורה, אבנר עובדיה, אמר בתגובה,כי "משרד התחבורה בוחן חלופות שונות לכיסוי העלויות הנוספות אשר נובעות מהנחיות האבטחה החדשות".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ