בשבוע הבא: כינוס בינלאומי לפירוז המזה"ת מנשק גרעיני

סבא"א לא מוותרת על מאמציה לפרק את האזור מנשק גרעיני, ותקיים כנס מיוחד בווינה. איראן, כנראה, לא תהיה שם. לא בטוח שגם ישראל

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

ישראל תשתתף לראשונה בכינוס יחד עם מדינות ערב על פירוק המזרח התיכון מנשק גרעיני. הדיון יתקיים בשבוע הבא במטה הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) בווינה. איראן לא תשתתף בכינוס.

הכינוס מתקיים ביוזמת מנכ"ל סבא"א, יוקיה אמאנו, והוא חלק ממאמצי הארגון הנמשך שנים, לנסות ולשכנע את ישראל להסכים להתפרק מנשק גרעיני ולהכניס את מתקניה הגרעיניים לפיקוח של הארגון. היוזמה לרעיון של מזרח תיכון נקי מנשק גרעיני היא של מדינות ערב ובראשן מצרים, הדורשות זאת בכל פורום בינלאומי. בכינוס יוצגו דגמים מאזורים אחרים בעולם, שבהם נכללו אזורים חופשיים מנשק גרעיני כמו באוקיינוס השקט, דרום אסיה, אפריקה, מרכז אמריקה ודרומה.

עמדתה העקרונית של ישראל היא כי היא אינה מתנגדת לדיון על פירוז המזרח התיכון מנשק גרעיני, אך היא אומרת כי דיון כזה צריך להתקיים לאחר שכל המדינות באזור יכירו בישראל, יחתמו איתה על הסכמי שלום ועל סידורים ביטחוניים ואז ניתן יהיה לדון בפירוז האזור מכל כלי נשק להשמדה המונית, כולל כימי, ביולוגי וגרעיני.

בראש משלחת ישראל יעמוד דוד דניאלי, סגן מנהל הוועדה לאנרגיה אטומית של ישראל. הוא אמר ל"הארץ" כי "מדובר בכינוס בעל אופי אקדמי, ולדבריו אין שינוי בעמדת ישראל". הוא הוסיף כי ישראל הסכימה להשתתף בדיון לאחר שנקבע סדר יום מוסכם שיעסוק גם באזורים שאין בהם פירוז מנשק גרעיני, כמו באירופה. דניאלי הדגיש כי זה אינו כינוס שעליו הכריזה ועידת הסקר במאי 2010, לחידוש האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני. ישראל אינה חתומה עליה והודיעה כי לא תשתתף בכינוס כזה.

אפשר להעריך כי הכינוס בווינה לא יביא לשינוי של ממש. אך עצם הכינוס בעת זו, כשעל סדר היום תוכנית הגרעין של איראן וחתירתה לנשק גרעיני, שבה ישבו נציגים ישראלים וערבים, מעורר ענין מיוחד.

ביום חמישי תתחיל מועצת הנגידים של סבא"א לדון בווינה על הדו"ח החריף שהיא
פירסמה בשבוע שעבר בעניין ההיבטים הצבאיים של תוכנית הגרעין האירנית ופעולותיה
להשגת נשק גרעיני. ארה"ב ומדינות המערב חותרות לכך שסבא"א תפרסם הודעה תקיפה בעניין כדי להעניק רוח גבית לדרישה כי מועצת הביטחון של האו"ם תטיל עיצומים קשים יותר על אירן. ואומנם, ספק רב אם תתקבל החלטה כזו בשל התנגדות רוסיה וסין וגוש המדינות הבלתי מזדהות שכבר גינו את המנכ"ל אמאנו וטענו כי חרג מסמכותו בכך שכתב דו"ח המנוסח במילים קשות וצרף אליו את הנספח המפרט את צעדיה של אירן בתחום פיתוח הנשק הגרעיני.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ