הממשלה תדון בחוק שיחייב את המדינה לבנות בשטחים

ועדת השרים לענייני חקיקה תדון ביום ראשון בהצעת החוק שתחייב בכל שנה להוציא מכרזים לבנייה של יחידות דיור בעשר ההתנחלויות הגדולות

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת השרים לחקיקה תדון ביום ראשון בהצעת חוק שתעגן את מחויבותה של המדינה להשקיע בהרחבת התנחלויות במסגרת "ההתפתחות הטבעית" שלהן. על פי החוק, שר הביטחון ושר השיכון יהיו מחויבים, מדי שנה, לפרסם מכרזים לבניית יחידות דיור בעשר ההתנחלויות הגדולות בישראל. את הצעת החוק יזמו, בין היתר, חברי הכנסת יעקב כץ מהאיחוד הלאומי, יריב לוין מהליכוד ודוד רותם מישראל ביתנו.

על פי ההצעה, שר השיכון יחוייב לפרסם בכל שנה צווים ומכרזים לבניית יחידות דיור בעשר הרשויות הגדולות בשטחים: מעלה אדומים, אריאל, ביתר עלית, מודיעין עלית, אלפי מנשה, אפרתה, קרני שומרון, בית אריה, אורנית וקריית ארבע.

על פי הצעת החוק, שר הביטחון, הנחשב כיום לגורם המרכזי המעכב בנייה בהתנחלויות, יאשר את הבנייה ברשויות הגדולות בהתאם לסמכותו. "לא אישר שר הביטחון בתוך 30 ימים מיום הוצאת צווי התכנון, הוצאת המכרזים או פרסומם על ידי משרדי הממשלה הנוגעים בדבר, יראו אותם כאילו אושרו", נכתב בהצעת החוק. 

מגישי ההצעה הסבירו כי היא נוסחה לאחר שהתברר שעל אף שתקופת הקפאת הבנייה בהתנחלויות הסתיימה זה מכבר, שר הביטחון לא אישר עד היום כל בנייה בישובים. "הצעת חוק זו באה להבטיח כי היישובים הללו, התלויים באישורים וחתימות שר הביטחון, יוכלו להתקיים לפי צרכי "התפתחותם הטבעית" - מונח שטבע ראש הממשלה בנימין נתניהו בהגדירו את הצורך האנושי הבסיסי של היישובים אותו הוא התחייב למלא", נכתב בדברי ההסבר להצעת החוק. "מוצע בזה שממשלת ישראל תקיים את הזכויות הבסיסיות של תושבי יהודה ושומרון לדיור והתפתחות נורמאלית, כפי שמתאפשר לשאר אזרחי ישראל.

Read this article in English: Lawmakers to debate bill forcing Israeli government to approve settlement construction

בנייה בהתנחלות אריאל לאחר ההקפאהצילום: כפרי ניר
בנייה בהתנחלות אפרת, בשנת 2009צילום: שפלן טס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ