הרשות הפלסטינית לישראל: נקפיא מהלכים באו"ם בתמורה להעברת הכספים

שליחו של נתניהו דן בחשאי עם שליחי אובמה בעסקה להעברת כספי המסים. חוסר בהירות סביב מועמדות פיאד לראשות ממשלת המעבר הפלסטינית

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

הרשות הפלסטינית הציעה לארה"ב עסקה שלפיה המהלכים להשגת חברות מלאה לפלסטין בסוכנויות שונות של האו"ם יוקפאו עד סוף ינואר, ובתמורה יחדשו ארה"ב וישראל את העברות הכספים אליה. שליחו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, עו"ד יצחק מולכו, נפגש ביום שלישי בחשאי בלונדון עם שליחי הממשל האמריקאי דיוויד הייל ודניס רוס ודן איתם בהצעה.

לדברי דיפלומט אירופי בכיר שעודכן על ידי הפלסטינים בפרטי הצעתם, הרשות הפלסטינית תשלים את המהלך שהחלה במועצת הביטחון בסוף ספטמבר. יו"ר הרשות, מחמוד עבאס (אבו מאזן), יבקש לקיים הצבעה בעניין עד סוף דצמבר, אף על פי שהיא צפויה להסתיים בתבוסה לרשות הפלסטינית. עד כה לא הצליחו הפלסטינים לגייס יותר משמונה מדינות לתמוך בבקשתם, מה שיוביל לנפילת הבקשה, ללא צורך בווטו אמריקאי.

עם זאת, מלבד ההצבעה במועצת הביטחון, הפלסטינים מוכנים להקפיא מהלכים אחרים לקבלת חברות מלאה בגופים כגון ארגון הבריאות העולמי, ארגון הסחר העולמי, הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית ואחרים. כמו כן, לא ייפנו הפלסטינים לעצרת הכללית של האו"ם לקבלת מעמד של מדינה משקיפה שאינה חברה מלאה באו"ם.

מחמוד עבאס נואם אתמול ברמאללה. ייפגש בשבוע הבא עם ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעלצילום: רויטרס

הפלסטינים הציעו שהקפאת המהלכים באו"ם תהיה עד סוף חודש ינואר, אולם ההערכה היא שהקפאה זמנית תהפוך לקבועה. בתמורה מעוניינים הפלסטינים לקבל התחייבות אמריקאית לחדש את העברת הסיוע הכספי לרשות וכן ללחוץ על ישראל לחדש את העברת כספי המסים הפלסטיניים שהוקפאה לפני כשבועיים.

לדברי מקור ישראלי, מולכו דן עם השליחים האמריקאים בהצעה הפלסטינית וכן בהמשך ההתמודדות עם המהלכים הפלסטיניים באו"ם. כמו כן, דנו מולכו והבכירים האמריקאים במגעים להקמת ממשלת אחדות פלסטינית ובאפשרות לבחירות לנשיאות ולפרלמנט הפלסטיני בחודש מאי 2012. מקור בריטי ציין כי מולכו נפגש בלונדון גם עם אישיות ערבית בכירה.

האמריקאים רואים את ההצעה הפלסטינית כצעד חיובי, אולם לא ברור אם ישראל תסכים לה. בשלב זה ממשיכה ישראל להקפיא את כספי המסים שגבתה עבור הפלסטינים באוקטובר, בסך 100 מיליון דולר. בישיבת הקבינט שהתקיימה ביום שני התכוון נתניהו להעביר החלטה שלפיה הכספים יופשרו אולם נתקל בהתנגדות עזה מצד שר החוץ ליברמן, שר האוצר שטיייניץ ושרים נוספים. לבסוף החליט נתניהו לדחות את ההחלטה לדיון נוסף בשבועות הקרובים.

פגישה בקהיר

בתוך כך, בימים האחרונים התפתח חוסר בהירות סביב שאלת מועמדותו של סלאם פיאד לתפקיד ראש ממשלת האחדות של חמאס ופתח. חבר פרלמנט מטעם פתח, פייסל אבו שהלא, אמר אתמול כי פיאד היה ונותר המועמד של עבאס לתפקיד ראש ממשלת המעבר לקראת הבחירות הצפויות בחודש מאי. עם זאת, לדבריו, סוגיה זו תוכרע רק בפגישתם של עבאס וראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, ביום רביעי בקהיר.

בנאום שנשא אתמול בעצרת ברמאללה אישר עבאס את הפגישה, שלדבריו, תוקדש לקידום הפיוס בין הצדדים. הוא הוסיף כי יעשה את כל המאמצים האפשריים כדי לפתור את הבעיות השונות בין הפלגים ולהגיע לבחירות לנשיאות ולמועצה הלאומית של אש"ף. הוא הדגיש כי שני התנאים שהציגה הרשות לחידוש המו"מ עם ישראל נותרו בעינם: מו"מ על בסיס גבולות 1967 והפסקת הבנייה בהתנחלויות.

שלשום אמר אחד מראשי פתח, עזאם אל-אחמד, שניהל את המגעים מול נציגי חמאס על הסכם פיוס, כי הוסכם שהבחירות ייערכו בחודש מאי וימונה ראש ממשלה חדש במקומו של פיאד. עם זאת, גם בעבר טען אל-אחמד כי עבאס לא ימנה את פיאד לעמוד בראשות הממשלה הפלסטינית, אולם לאחר מכן התברר כי עבאס התעקש שפיאד יישאר בתפקידו. הפגישה בין שני המנהיגים תיערך בקהיר בחסות המודיעין המצרי.

Read this article in English: PA seeks renewal of funds from U.S., Israel for not pressing for UN membership

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ