יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

דומה שחתירת איראן לנשק גרעיני משבשת את הדעת לכמה ממנהיגי ישראל ומומחים של מערכת הביטחון. בשבועות האחרונים הם מיטלטלים בין חרדה ופאניקה מצד אחד, להתבטאויות מטורפות מצד אחר. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מעלה חזיונות אפוקליפטיים, כאילו נשק גרעיני בידי איראן כמוהו כשואה שנייה וסוף של מדינת ישראל. שר הביטחון, אהוד ברק, אומר, שבמלחמה עם איראן לא ייספו 50 אלף בני אדם ואפילו לא 500.

קלות הדעת של שר הביטחון בדברו על נפגעים משתווה רק לזחיחותו. כשנשאל השבוע לתגובתו על הפיצוץ המסתורי בבסיס של משמרות המהפכה, שנהרגו בו 17 חיילים וקצינים איראנים בהם גנרל בכיר בתוכנית הטילים, השיב "כן ירבו". זו אמירה מתלהמת, שהיתה נשמעת טבעית יותר מפי שר בכיר באיראן.

לחצו לייק בפייסבוק "הארץ" וקבלו ישירות אליכם את כל הכתבות והפרשנויות

התבטאות נוספת מעוררת תמיהות היא של עוזי רובין, שהיה ראש מיזם פיתוח וייצור מערכת ה"חץ" וכיום יועץ פרטי לתעשיות הביטחוניות. לפני כשבוע צוטט רובין כאומר ליואב זיתון מ-Ynet, ש"גם מטח של מאות טילי שיהאב לא ימוטט את ישראל". נכון, 75 טונות של חומר נפץ (מאה טילים, שכל אחד נושא ראש חץ של 750 ק"ג) לא יחסלו את ישראל, אבל הם יגרמו לפגיעות בנפש ולהרס ברכוש, שכמותם לא ידענו. אגב, זה אותו רובין שיצר בעבר את הרושם, שמערכת החץ כה טובה, עד שתעניק הגנה מפני טילים בליסטיים.

טיל שיהאב במצעד בטהראן. מטח של 100 טילים כאלה יגרום להרג והרס חסרי תקדיםצילום: רויטרס

אך את האמירה הבעייתית מכל סיפק פרופ' יצחק בן ישראל, יו"ר סוכנות החלל של ישראל. קשה להאמין, שאדם שהיה אלוף בצה"ל, ראש מינהלת פיתוח אמצעי לחימה במשרד הביטחון, חבר כנסת, ומרצה באוניברסיטה בעל תארים אקדמיים במתמטיקה, בפיסיקה ובפילוסופיה, מסוגל לומר דברים כאלה.

בראיון ליובל אזולאי ב"גלובס" בשבוע שעבר צוטט בן ישראל כאומר - לא לפני שהקדים והודיע ש"הציבור בור" - ש"פצצת אטום אחת לא משמידה מדינה, אפילו לא שכונה בתל אביב. פצצת אטום כמו זו שהאיראנים רוצים לבנות היא בעלת רדיוס הרס ומוות של 500 מטר ונזק קל יותר של אלף מטר... הוא (הציבור, י"מ) לא יודע מה בדיוק קרה בהירושימה ובנגסאקי... אבל לא סקסי לדבר על זה".

קודם כל, תזכורת לפרופ' בן ישראל, מה באמת עלול לקרות אם פצצה "קטנה" של עשרה קילוטון (בעוצמה דומה לפצצות שהוטלו על יפאן) תתפוצץ מעל עיריית תל אביב: ברדיוס של כ-500 מטר הכל - בניינים ובני אדם - יימס ויתאדה כהרף עין. לא יישאר שריד מאזור שגבולותיו הם הרחובות ז'בוטינסקי מצפון, דיזנגוף ממערב, שדרות שאול המלך מדרום ובית החולים איכילוב ממזרח. עד 30 אלף בני אדם צפויים למות.

בתוך המעגל השני, שהרדיוס שלו עד כ-1,200 מטר ממוקד הפיצוץ - עד חוף הים ממערב, דרך נמיר ממזרח, הירקון מצפון ורחוב שינקין מדרום - ייהרסו רוב הבניינים ויקברו תחתם עוד כ-30 אלף בני אדם. ייתכן שיהיו ניצולים, אך לא יהיה, כנראה, מי שיטפל בהם. המעגל השלישי יגיע לרדיוס של כ-2,500 מטר, וישתוללו בו שריפות ענק. גם אותן לא יהיה מי שיכבה

אפשר להעריך, שבהתקפה גרעינית על תל אביב ימותו כ-80 אלף בני אדם. עוד כמספר הזה ימותו בייסורים בחודשים שאחר כך. התרחיש נסמך על תרחישים דומים בספר של ד"ר גרהם אליסון "Nuclear Terrorism", המתאר מה יתרחש בניו יורק ובערים אחרות בארצות הברית, אם יותקפו בנשק גרעיני. ומי אומר שאיראן תשגר רק פצצה אחת על ישראל ולא שתיים או שלוש?

זו האמת על החזון האפוקליפטי "הלא נורא" של פרופ' בן ישראל, הנושא משרה רשמית ומשכורתו משולמת מכספי משלם המסים הישראלי.

בקומדיה השחורה של סטנלי קובריק מ-1964, "ד"ר סטריינג'לאב", מסופר על גנרל אמריקאי מטורף, המורה להפציץ את מוסקווה בנשק גרעיני. מאז נהפך השם סטריינג'לאב לשם נרדף לאיש צבא/מדען מטורף, המתייחס בקלות דעת לנשק להשמדה המונית. נראה שיותר משהאיום האיראני צריך להטריד את הציבור הישראלי, עליו לחשוש מהעובדה שגורלו נמצא בידי מנהיגים ומומחים כאלה. במקום שמנהיגי ישראל ופקידיה יפגינו שיקול דעת, הם מקרינים קלות דעת.

גלגל הצלה

ראש ממשלת קניה, ראילה אודינגה, ונשיא אוגנדה, יוברי מוסווני, ביקרו השבוע בישראל. הם נפגשו עם נשיא המדינה, ראש הממשלה ושר הביטחון. בפגישות הם הביעו דאגה מהתחזקות כוחות האיסלאם הרדיקלי ביבשת בכלל ובמזרח אפריקה בפרט. מוסווני אמר, שאוגנדה היא מדינה נוצרית וחוששת מהאיסלאם הקיצוני, ואילו ראש ממשלת קניה הביע דאגה מהחדירה המתמשכת של קיצונים איסלאמיים מסומליה השכנה. לקניה יש כמה מאות חיילים בסומליה, המסייעים במאבק נגד מיליציית השבאב האיסלאמית.

אף כי לא אמרו זאת במפורש, שני המנהיגים של מדינות מפתח אלה במזרח אפריקה רואים בישראל "גלגל הצלה" במאבק בקיצוני האיסלאם. לקניה יש מאז עצמאותה קשרי מודיעין וביטחון הדוקים ביותר עם ישראל. אף שבמהלך הביקור לא נחתמו עסקות נשק (קניה חתמה על הסכם לשיתוף פעולה בתחום השיטור ואכיפת החוק), שני המנהיגים אמרו שישלחו בעתיד את הגורמים המוסמכים לדיון על קבלת סיוע מישראל ועל רכישת ציוד כאן.

אם אכן התקוות האלה יתממשו, יוכלו במשרד החוץ לדבר בסיפוק על שובה של ישראל לימי הזוהר שלה באפריקה בשנות ה-60.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ