אנשי רוח לביניש: הדיל למינוי סולברג - מסוכן

51 אקדמאים ואנשי הרוח לנשיאת העליון: "ניסיון לייצר דיל עם נאמן, יתפרש כהשלמה עם דורסנותו הכוחנית שמנסה להשליט את דרכו הפוליטית"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

51 אנשי אקדמיה ורוח, בהם חתני פרס ישראל, פנו אתמול לנשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש בקריאה להתנגד ל"דיל" שיאפשר את מינויו של השופט נועם סולברג לבית המשפט העליון. זאת, לקראת כינוס ישיבת הוועדה לבחירת שופטים ביום ראשון.

בחותמים על הפנייה יוצאת הדופן לביניש, גם הפרופסורים חיים אדלר, חיים גנז, ירון אזרחי, יוסף אגסי, יהודה באואר, מרים בן פרץ, דן צוק, איתמר פרוקצ'יה ורם לוי וכן דני קרוון, יאיר גרבוז, ספי רכלבסקי, דוד טרטקובר, יהושע סובול ויורם קניוק.

החותמים מבקשים מביניש - כפעולת נגד ליוזמות החקיקה שמקדם שר המשפטים יעקב נאמן נגד בית המשפט העליון - להתנגד לדיל המסתמן. "אין מקום לדילים ופשרות כעת עם סיעת נאמן, בוודאי לא לגבי מינוי סולברג בוועדה לבחירת שופטים. הצעדים השיטתיים להרס המערכת חייבים להיעצר תחילה".

יורם קניוק, אחד מחותמי הפנייה. "אין מקום לדילים ופשרות"צילום: מילרוד מוטי

החותמים על הפנייה כתבו כי "ניסיון לייצר דיל עם נאמן כעת - אולי בכוונה להציל את כבשת הרש - יתפרש כהשלמה עם דורסנותו הכוחנית שמנסה להשליט את דרכו הפוליטית על בית המשפט, תוך שימוש בחקיקה אד-הוק, פרסונלית, שהורסת את ההפרדה בין הרשויות. הסירוב לשתף פעולה עם אלימותו האנטי-חוקתית הוא כרגע הכרח, בדרך לעצירת המהלכים".

עוד כתבו החותמים כי "בימים אלו, במחטף, בבליץ חקיקתי בריוני, מוביל נאמן לרמיסת הדמוקרטיה בישראל ולניתוץ עקרון היסוד של הפרדת הרשויות", כתבו חברי הקבוצה לביניש. העתקים מהמכתב נשלחו גם לשרים דן מרידור, מיכאל איתן, אהוד ברק ובני בגין.

כ-3,000 אנשים אישרו בפייסבוק את השתתפותם בהפגנה נגד החקיקה האנטי-דמוקרטית בכנסת, שתתקיים מחר בערב בתל אביב. ההפגנה, בכותרת "לא תשתיקו אותי" תצא לדרך בשעה 19:00 משדרות רוטשילד וייתכן שהמפגינים יצעדו לעבר בית דיזנגוף, שבו הוכרזה מגילת העצמאות.

ההפגנה היא יוזמת ארגון שלום עכשיו, אך תעסוק בחוקים ובניסיונות לפגוע בדמוקרטיה, כדבריהם, ולא תהיה מזוהה עם ארגון או מפלגה כזו או אחרת. המפגינים מצפים לאלפי משתתפים, אך אם מזג האוויר יהיה סוער היא עלולה להידחות.

"שורה של חוקים מאיימים על הדמוקרטיה הישראלית", כותבים המארגנים. "אין לנו כוונה לשתוק אל מול אויבי הדמוקרטיה... לא נירתע מגל אפל ששוטף את הכנסת".

ביום ראשון ייערך בסינמטק תל אביב מפגש חירום לעיתונאים, למען תקשורת חופשית.

המפגש הוא פרי יוזמה של כמה עיתונאים מכלי תקשורת שונים, בניסיון לייצר שיח ציבורי ולהביע עמדה נגד הניסיונות להשפעה פוליטית על התקשורת, המתבטאים לאחרונה בחקיקה ומעורבות ברשות השידור ובעתיד ערוץ 10. על היוזמה חתומים רזי ברקאי, ברוך קרא והגר לוין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ