שנה לאסון בכרמל

המבקר צפוי למתוח ביקורת על תפקוד מחוז הצפון

ע"פ הערכות, המבקר יתייחס בין היתר לתפקוד מפקד היחידה האווירית של המשטרה, שהיה אמור לתצפת על הכביש המוביל לבית אורן ועזב את הגזרה

תומר זרחין
יניב קובוביץ ורויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין
יניב קובוביץ ורויטל חובל

מבקר המדינה, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, צפוי למתוח ביקורת חריפה על מפקדים במחוז הצפוני של המשטרה באשר לתפקודם ביום הראשון של השריפה - כך על פי הערכות גורמים המצויים בעבודתו. במוקד הביקורת צפויים לעמוד - כפי שהדברים נראים עוד בטרם הושלמה כתיבת הדו"ח הסופי - מפקד המחוז הצפוני דאז, ניצב בדימוס שמעון קורן, ומחליפו בתפקיד, ניצב רוני עטיה, שכיהן אז כמפקד מרחב חוף.

מפקד היחידה האווירית של המשטרה, ניצב משנה נועם אדר, צפוי לזכות להתייחסות מיוחדת בדו"ח מבקר המדינה, שיתפרסם בחודש הבא. אדר, קצין מוערך במשטרה ומפקד היחידה האווירית בשנים האחרונות, היה אחד משני טייסי המסוקים שהגיעו לאזור ביום הראשון של השריפה.

אדר החל בפעילות תצפית ודיווח לאנשי השטח על התפשטות האש. הוא היה זה שהעביר דיווח זמין ואמין לניצב קורן על התפשטות האש וקצב נסיעת הרכבים שמפנים את כלא דמון. לאנשי משרד מבקר המדינה, שתחקרו את אירועי הדקות הדרמטיות שקדמו לאסון, התברר כי בשעת צהריים הנחה קורן את אדר להמשיך את משימתו ולהתמקד בפעילות תצפית על הכביש המוביל לבית אורן.

אנשי המבקר ביקשו להבין מדוע אדר, בניגוד להוראות מפקדו, החליט לעזוב את הגזרה הבוערת למשך שבע דקות, בהן לא היה מסוק בשמיים - דקות שבדיעבד התברר כי היו גורליות לתנועת אוטובוס הצוערים על הציר. היו אלה דקות שבהן העיניים של המשטרה נפקדו מהציר, שזמן קצר אחר כך גבה את חייהם של אנשי השב"ס באוטובוס.

בתחקור האירוע מצאו אנשי המבקר כי אדר ביקש להנחית את המסוק בסמוך לאוניברסיטת חיפה, שם היה חדר הפיקוד הקדמי של המשטרה, כדי להוריד את מי שהיה נציב שירות הכבאות וההצלה בזמן האירוע, רב-טפסר שמעון רומח.

מהחומרים שהתקבלו במשטרה ואשר שהצטברו גם אצל אנשי הביקורת, עולה כי על אדר היה להישאר בגזרה, בעיקר לנוכח העובדה שמסוקו היה היחיד באותו ציר משמעותי ברגעים הדרמטיים. אדר סירב אתמול להשיב לפניית "הארץ".

הכרמל בוער צילום: אליהו גיל

חוסר תיאום חמור

בדו"ח הסופי, שכתיבתו טרם הושלמה, צפוי המבקר לחשוף ליקויים חמורים בפיקוד ובתיאום בין המשטרה לשב"ס, כאשר מסתמן שחוסר התיאום החמור ביותר התרחש בעת פינוי אוטובוס הצוערים מכלא דמון שליד בית אורן.

את אנשי המבקר העסיקה השאלה מדוע התקבלה ההחלטה לפנות את האוטובוס דרך כביש בית אורן (כביש 721), שעה שהיה ידוע כי האש התפשטה לעבר הכביש. לאנשי הביקורת התברר כי עטיה, שפיקד על האירוע בשעות הראשונות, שמע בקשר מקורן על סגירת הכביש אך המידע לא הופץ. דיווחים על הסכנה שבנסיעה בכביש בית אורן התקבלו כל העת, אך עטיה לא קיים הערכת מצב לגבי השאלה האם ניתן לאפשר תנועה. אנשי משרד המבקר הקשו על קורן - מדוע לא הורה להקים חפ"ק, שירכז את פעילות אנשי המקצוע המעורבים ואשר היה מאפשר שליטה על הנעשה בשטח.

ההערכה היא שהדו"ח לא יביא בהכרח לצעדים משמעתיים נגד הקצינים, אולם המשפחות השכולות עשויות לדרוש את הדחתם באמצעות הגשת עתירות לבג"ץ, כפי שנהוג במקרה של קצינים בצה"ל.

עם הפצת טיוטת הדו"ח פנו עטיה, קורן ואדר לעורכי דין על מנת שייצגו אותם בהליך התגובה מול מבקר המדינה. קורן ואדר שכרו את שירותיו של עו"ד רועי בלכר ממשרדו של עו"ד אלי זהר, שביקש להיפגש עם המבקר ולהציג את עמדתם של השניים לפיה קבלת ההחלטות הייתה מיטבית בנסיבות האירוע. הפגישה ארכה ארבע שעות וחצי.

בלכר סירב להגיב בשמם של השניים. קורן מסר כי "מאחר ופרטי הדו"ח והתגובות לו חסויים, אין באפשרותי להגיב". עטיה סירב להתייחס באופן אישי והפנה לקבלת תגובת המטה הארצי. מהמשטרה נמסר כי "כידוע, דו"ח מבקר המדינה העוסק בשריפה בכרמל כלל לא הושלם, לא פורסם ולא הופץ, ולפיכך, כל עיסוק בממצאים, לכאורה, או מסקנות משוערות, עלול להציג תמונה משוללת כל יסוד".

אוטובוס הצוערים באסון הכרמלצילום: ירון קמינסקי

לא עבר מידע מהשב"ס

בשירות בתי הסוהר ממתינים בדאגה לדו"ח מבקר המדינה. בכירים בשב"ס, בהווה ובעבר, צפויים לעמוד מול מסקנות המבקר, שחלקן עשויות להביך את הפיקוד הבכיר. השב"ס ומפקדיו היו אחראים בזמן האירוע לפינוי בית הסוהר דמון, וגורמים בשירות מבינים כי המבקר מצא שאנשי הפיקוד הבכיר כשלו בניהול האירוע.

הביקורת הקשה כלפי שב"ס מופנית בעיקרה לשליטה של הכוחות בשטח: בשב"ס לא הוקם חפ"ק נציבותי או מחוזי ולא היו מרכזי שליטה, שהעבירו את מידע אמין בזמן אמת. מבקר המדינה זימן בעלי תפקיד בכירים וזוטרים במהלך הביקורת שערך, אבל לא מן הנמנע כי לא יסתפק בהטלת אחריות על הש"ג, אלא יכוון אצבע מאשימה אל הפיקוד הבכיר.

רב-גונדר בדימוס בני קניאק, שהיה בזמן האירוע נציב השירות ועליו רובצת האחריות הכוללת לאופן טיפול האירוע עשוי להיות באנשים ששמם יוזכר בדו"ח המבקר. גם מי שהיה סגנו של קניאק, גונדר דב לוצקי, שנמצא בחופשת פרישה ושימש כראש אגף מבצעים בזמן האירוע, צפוי לספוג ביקורת מהמבקר בשל האחריות הפיקודית.

בשב"ס העריכו כי אדם נוסף שעשוי לעמוד במוקד הביקורת הוא מיקי חלפון, מי שהיה מפקד מחוז צפון בשב"ס בזמן האירוע ומשמש כיום סגן הנציב וראש אגף המבצעים בארגון. משירות בתי הסוהר נמסר בתגובה: "אין אנו עוסקים במסקנות הדו"ח כל עוד לא פורסם הנוסח הסופי". בימים הקרובים צפויים אנשי המבקר להשלים את הליכי השימוע שהם עורכים בחודשים האחרונים לגורמים שבכוונתם להצביע על חלקם באסון הכרמל. השבוע אמר לינדנשטראוס כי הדו"ח צפוי להתפרסם בחודש הבא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ