מה חיפש רפי איתן בפגישות פרס ונתניהו עם נשיא אוגנדה

השר לשעבר השתתף בפגישות שקיים הנשיא בישראל, בזמן שהוא מנסה להתחיל בפעילות עסקית במדינה האפריקאית. גורם ישראלי: איש לא הזמינו

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

השר לענייני גמלאים לשעבר ואיש העסקים בהווה, רפי איתן, השתתף בשבוע שעבר בפגישות רשמיות שקיים נשיא אוגנדה, יוברי מוסווני, בירושלים עם ראש הממשלה בנימין נתניהו והנשיא שמעון פרס. איתן, שהיה מעורב בארגון הביקור, מנסה בימים אלה להתחיל בפעילות עסקית באוגנדה ולהקים חוות לגידול בקר במדינה.

פקיד ישראלי בכיר אמר כי "אף גורם רשמי במדינת ישראל לא הזמין את איתן לקבלת הפנים בשדה התעופה, וגם לפגישות עם נתניהו ופרס הוא הזמין את עצמו וישב בתוך החדר". איתן מצדו, אמר שנשיא אוגנדה הוא זה שהזמין אותו להצטרף לפגישות עם פרס ונתניהו. "אני מכיר כמה נפשות בעולם הגדול ולפעמים אני מלווה אותם גם לראש הממשלה ולנשיא".

רפי איתן (מימין) ושמעון ב-2006. איתן ביקר כמה פעמים באוגנדה, האחרונה בהן לפני חודשיים צילום: תומר אפלבאום

מדובר בביקורו השני בישראל של מוסווני, שמכהן בתפקידו כ-26 שנה. ב-2003 בא לישראל ונפגש עם ראש הממשלה אריאל שרון ועם שר החוץ דאז בנימין נתניהו. הביקור עסק אז בעיקר במכירת נשק ישראלי לאוגנדה.

לפני יותר מחודש, במסגרת הניסיונות לסיכול המהלך הפלסטיני באו"ם, שוחח נתניהו עם הנשיא האוגנדי בטלפון והזמין אותו לביקור בישראל. לדברי פקיד ישראלי בכיר, בביקור ביום ראשון שעבר נפגש מוסווני בירושלים עם ראש הממשלה נתניהו והנשיא פרס. בניגוד לביקור הקודם, התמקד הביקור יותר בסיוע כלכלי ופחות במכירת נשק.

לעוד חדשות, עדכונים ופרשנויות הצטרפו לפייסבוק של "הארץ"

עם זאת, הפקיד הבכיר ציין כי בביקור היה מעורב גם השר לשעבר רפי איתן, דבר שעורר תמיהה בקרב גורמים רבים במערכת הממשלתית. כך למשל, אנשי מחלקת האורחים הרשמיים של משרד החוץ שבאו לקבל את פניו של מוסווני בנתב"ג, הופתעו לראות שעל המסלול ממתין איתן כדי ללחוץ את ידו של הנשיא האוגנדי.

"מוסווני הגיע במטוס פרטי וקבלת הפנים היתה באזור צדדי של נמל התעופה ששמור לאח"מים", אמר פקיד ישראלי בכיר. "לא ברור איך רפי איתן בכלל קיבל אישור להיכנס לשם". מעורבותו של איתן נמשכה גם מאוחר יותר, כאשר הצטרף לפגישות שקיים הנשיא האוגנדי עם ראש הממשלה נתניהו ועם הנשיא פרס.

איתן, בן 85, שימש במהלך השנים בשורה של תפקידים משמעותיים. הוא היה ראש אגף המבצעים במוסד ולקח חלק בחטיפתו של אדולף אייכמן, הוא שימש ראש הלשכה לקשרי מדע (לק"מ) שהיתה אחראית להפעלתו של המרגל היהודי-אמריקאי יונתן פולארד, ובשנים 2006-2009 כיהן כשר לענייני גמלאים בממשלת אולמרט.

בסוף 2008, לאחר שציפי לבני ניצחה בפריימריז ב"קדימה" וניסתה להקים ממשלה חדשה, נפגש איתן בחשאי עם יו"ר האופוזיציה דאז בנימין נתניהו, וכרת אתו ברית פוליטית שבמסגרתה התחייב איתן לא להיכנס לממשלתה של לבני, ובתמורה קיבל התחייבות מנתניהו למנות אותו לשר לענייני גמלאים בממשלתו לאחר הבחירות.

לאחר הבחירות, כאשר גילה נתניהו כי בממשלתו יש כ-30 שרים, הוא לא מימש את ההבטחה למנות את איתן. במקום מינוי לשר, ניסה נתניהו למנות אותו ליועץ ראש הממשלה לענייני גמלאים. אולם, בשל חוות דעת משפטיות שונות, לא יצא המינוי אל הפועל.

בשנתיים האחרונות שב איתן לעסקים פרטיים, ובמסגרתם החל להתעניין לאחרונה במיזמים באפריקה, ובאופן מיוחד באוגנדה. זה כמה חודשים פועל איתן להקמת חוות לגידול בקר לבשר במדינה.

בשיחה עם "הארץ" אתמול אישר איתן את הדברים. "אני חבר של נשיא אוגנדה שנים רבות ועזרתי לו (בביקור, ב"ר) כמו חבר", אמר. איתן ציין כי נשיא אוגנדה הוא זה שהזמין אותו להצטרף לפגישות עם פרס ונתניהו, אולם לאחר מכן, ציין כי הוא התקשר בעצמו לשניים לפני בואו של הנשיא האוגנדי לישראל וביקש לבוא לפגישות. "שמעון פרס ואני חברים הרבה שנים", אמר איתן. "צלצלתי אליו ואמרתי לו שאני חבר של נשיא אוגנדה, ופרס אמר לי ‘תבוא לפגישה'".

איתן ביקר כמה פעמים באוגנדה, האחרונה שבהן לפני חודשיים. הוא אישר כי בימים אלה הוא בודק מיזמים עסקיים במדינה. "אני רוצה לעשות שם פרויקטים חקלאיים, כמו חוות בקר לבשר, אבל זה עוד לא התחיל", אמר, "בכל מקרה, פרויקטים חקלאיים לא תלויים בפגישות עם ראשי ממשלה".

בבית הנשיא ציינו כי התקבלה פנייה מאיתן להשתתף בפגישה עם נשיא אוגנדה, וכי מנכ"לית בית הנשיא פנתה למשרד החוץ וביקשה לקבל חוות דעת בעניין. "במשרד החוץ אמרו שהשתתפותו של איתן נתונה לשיקול דעתנו", אמרו בבית הנשיא. "החלטנו להיענות בחיוב כי איתן הוא שר לשעבר, וכבכיר במוסד לשעבר יש לו קשרים היסטוריים עם אוגנדה וקשרים אישיים עם האורח. בפגישה לא עלה נושא עסקיו של איתן באוגנדה".

בלשכת ראש הממשלה סירבו להגיב.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ