ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו מכנס הערב (ראשון) את פורום שרי השמינייה כדי לדון בהפשרת 100 מיליון דולר מכספי המסים שישראל גבתה עבור הרשות הפלסטינית במהלך אוקטובר. הכספים הוקפאו בעקבות קבלתה של הרשות לארגון אונסק"ו.

בשבוע שעבר התקיים דיון של הקבינט המדיני-ביטחוני בנושא וההערכה היתה כי מהלך הפשרת הכספים צפוי להתבצע, אולם במהלך הדיון גילה נתניהו כי אין רוב להחלטה ולכן דחה את הנושא לדיון נוסף. רה"מ אף החליט להעביר את הנושא חזרה מהקבינט לשמינייה שהחליטה על ההקפאה.

בתחילת החודש מחו השליח האמריקאי למזרח התיכון, דייוויד הייל, ושגריר ארה"ב, דן שפירו, בפני לשכת ראש הממשלה על סדרת הסנקציות שישראל הטילה על הרשות. הבכירים האמריקאים הדגישו ליועציו של ראש הממשלה, שארה"ב מתנגדת לכל הקפאה של העברת כספי המסים שישראל גובה עבור הפלסטינים.

רה"מ נתניהו בישיבת ממשלה צילום: קובי גדעון

מדובר בכסף פלסטיני שישראל גובה עבור הרשות מתוקף הסכמי אוסלו. בפיקוד המרכז ובשב״כ סבורים כי המשך הקפאת הכספים יפגע במשכורות השוטרים הפלסטינים, דבר שעלול להביא לפגיעה במצב הביטחוני בגדה המערבית.

פקיד בכיר בירושלים העריך כי בדיון הערב תתקבל החלטה להפשיר את הכספים שהוקפאו. לדבריו, בשבועות האחרונים מופעל לחץ בינלאומי כבד להפשיר את הכספים. מחר צפוי להיפגש נתניהו עם סגן שר החוץ האמריקאי ביל ברנס, וככל הנראה הוא מעוניין לאשר את הפשרת הכספים עוד לפני פגישה זו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ