מלך ירדן מגיע לביקור חריג ברמאללה

בי-ם אמרו כי ביקורו של עבדאללה מחר בבוקר נועד כדי להעביר שורה של מסרים לאבו מאזן בנוגע לממשלת האחדות עם החמאס ולאיומיו להתפטר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

עבדאללה השני מלך ירדן יגיע מחר לביקור בזק חריג ברמאללה כדי להיפגש עם יו"ר הרשות מחמוד עבאס (אבו-מאזן). פקידים ישראלים בכירים העריכו כי ביקורו של המלך מתקיים לקראת פגישתו של אבו-מאזן השבוע עם ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, והאפשרות להקמת ממשלת אחדות פלסטינית.

מלך ירדן לא ביקר בגדה המערבית למעלה מחמש שנים. במאי 2007 ביטל המלך ברגע האחרון ביקור מתוכנן ברמאללה. בשלב זה מתכוון המלך עבדאללה להגיע לרמאללה בלבד ואין בכוונתו להגיע לפגישה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בירושלים.

פקידים בכירים בירושלים העריכו כי ביקור הבזק של המלך נועד להעביר שורה של מסרים לאבו-מאזן בעניין ממשלת האחדות עם חמאס וכן לגבי איומיו להתפטר מתפקידו ואף לפרק את הרשות הפלסטינית. הירדנים מודאגים מאוד מנפילת שלטונו של אבו-מאזן בגדה המערבית ומהשתלטות החמאס על השטח. גם פרשנים בעולם הערבי העריכו כי מטרת הביקור היא להביע תמיכה באבו מאזן.

בשבוע שעבר העביר שר החוץ אביגדור ליברמן מסר הרגעה לממלכת ירדן, על רקע פרסומים מהתקופה האחרונה לפיהם גורמים בממשלה שוקלים לשוב לאופציה של הקמת מדינה פלסטינית בירדן. בעקבות דיון שהתקיים במשרד החוץ והמלצות של שגרירות ישראל בירדן החליט ליברמן לדבר בזכותה של ירדן במהלך דיון בוועדת החוץ והביטחון.

"ירדן היא גורם מייצב באזור ביחס למתרחש במדינות אחרות״, אמר, "הדיבורים על ירדן כמדינה פלסטינית הם נגד האינטרס הישראלי ונגד המציאות. הקביעה שירדן היא פלסטין מנוגדת גם לקו הבינלאומי ולהסכם השלום שחתמנו איתם. הקביעה הזו פוגעת קשות באינטרס הביטחוני הישראלי כיוון שמדינה פלסטינית משני צדי הירדן תהיה מיליטנטית וקיצונית ותערער את היציבות באזור כולו ותייצרנה חיכוך בלתי פוסק עם ישראל".

ביקורו של המלך עבדאללה מגיע לאחר הפגישה שקיים היום אבו-מאזן עם סגן שר החוץ האמריקאי ביל ברנס. האחרון נשלח להעביר מסר מהנשיא אובמה לאבו-מאזן בעניין ממשלת האחדות הפלסטינית. ברנס הדגיש בפני אבו-מאזן בפגישתם כי הממשל האמריקאי יעבוד עם ממשלת אחדות פלסטינית רק אם זו תקבל על עצמה את תנאי הקוורטט – הכרה בישראל, כיבוד הסכמים קודמים והתנערות מהטרור. אבו-מאזן השיב כי מבחינתו השגת פיוס פנים-פלסטיני היא המטרה החשובה ביותר בתקופה הזו.

סגן שר החוץ האמריקאי ייפגש מחר בירושלים עם ראש הממשלה נתניהו ויעביר גם לו שורה של מסרים בנושא הפלסטיני ובנושא האיראני. ברנס ידגיש בפני נתניהו כי הממשל האמריקאי מצפה מישראל לשחרר את כספי המסים הפלסטינים שהיא הקפיאה לפני כחודש וחצי.
תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ