חוק לשון הרע צפוי לעבור הערב ברוב גדול

ארגוני זכויות האדם על החלטת נתניהו לדחות את קידום הצעות החוק נגד מימון מממשלות זרות: "הוא מחכה לשעת כושר להעבירן"

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס

מליאת הכנסת צפויה להצביע הערב (שני) בקריאה ראשונה על הגדלה משמעותית של הפיצויים שיינתנו לנפגעים בגין הוצאת לשון הרע. ההצבעה נדחתה מן השבוע שעבר לבקשת אחד מיוזמי החוק, ח"כ מאיר שטרית, ששהה בחו"ל. סיעתו של שטרית, קדימה, צפויה לאפשר לחבריה חופש הצבעה על החוק השנוי במחלוקת. על פי ההערכות, הוא צפוי לעבור ברוב גדול.

מדובר במיזוג של שתי הצעות חוק שונות שנועדו להגדיל באופן משמעותי את סכום הפיצויים לאדם שנפגע מפרסום כוזב נגדו בכלי התקשורת, מבלי שזה יצטרך להוכיח כי נגרם לו נזק כלשהו. ח"כ יריב לוין (הליכוד) הציע להעלות את רף הפיצוי ל-300 אלף שקלים, עם אפשרות להעלותו ל-1.5 מיליון שקלים, אם יוכח כי תגובת האדם לא פורסמה במלואה, ואילו שטרית הציע כי סכום הפיצויים יהיה עד חצי מיליון שקלים, ללא צורך בהוכחת נזק. כיום קובע החוק תקרת פיצויים של 50 אלף שקלים. שתי ההצעות אושרו על ידי מליאת הכנסת בקריאה טרומית בחודש מארס האחרון.

ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ) הגיש אתמול הסתייגות לתיקון לחוק, המציעה להטיל את חובת ההוכחה על התובע, במקום על העיתונאי. "הנסיון להגדיל את סכום תביעת הדיבה למימדים מפלצתיים נועד להטיל מורא על התקשורת", אמר ח"כ הורוביץ. אתמול התכנסו בת"א בכירי העיתונאים לכינוס נגד קידום החוק.

ח"כ יריב לוין (ליכוד) וח"כ זהבה גלאון (מרצ) בדיון ועדת החוקה על התיקון לחוק לשון הרע, החודשצילום: תומר אפלבאום

האם הכנסת תצביע בעד החוק? כל העדכונים בדף הפייסבוק של הארץ

במקביל, מכל רחבי הקשת הפוליטית הגיבו אתמול על החלטתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כפי שפורסמה אתמול ב"הארץ", לדחייה למועד בלתי ידוע של החוקים להגבלת גיוס תרומות מממשלות זרות.

מדובר ב"סיבוב שני" של העלאת החוקים וגניזתם מבלי שיקודמו כלל, לאחר שבקיץ האחרון החליטה הממשלה לגנוז את הטיפול בחוקים שהגישו ח"כ אופיר אקוניס (ליכוד) וח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו), לפיהם לא יוכלו עמותות פוליטיות לגייס ממדינות זרות תרומות שגובהן עולה על 20 אלף שקלים, וכי מס בגובה 45% יוטל על התרומות.

"התקפלותו ההדרגתית של ראש הממשלה ממסכת החוקים המסוכנת מלמדת על ניצחון בקרב, אך המלחמה עוד לפנינו", אמר אתמול ח"כ נחמן שי (קדימה), ואילו ח"כ זהבה גלאון (מרצ) אמרה כי "הנזק לדמוקרטיה כבר נעשה". לדבריה, "גם אם היוזמה לא תעבור, היא גרמה לשיח ציבורי ואווירה ציבורית מסיתה ומתלהמת". בימין זעמו על ההחלטה, שלדברי ח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי), התקבלה בעקבות הלחץ התקשורתי. ח"כ ציפי חוטובלי (ליכוד) העריכה כי הדחיה לא תביא לקבורת החוקים.

בארגוני זכויות האדם קיבלו אתמול בספקנות רבה את ההחלטה. "החגיגות על קבורת החוק מוקדמות מדי", אמר מזכ"ל שלום עכשיו, יריב אופנהיימר. "נתניהו מאמין בחוק הזה. הוא אמר שהוא תומך בו, ולכן הוא יחכה לשעת כושר כדי להעלות אותם מחדש בהליכים מהירים". לדברי פעיל בארגון אחר, "נתניהו מנפנף בחוקים פעם אחרי פעם, כדי לאיים על הארגונים ולחבל בפעילותם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ