עבדאללה מלך ירדן הגיע לרמאללה; ייפגש עם יו"ר הרשות אבו מאזן

המלך לא ביקר בגדה יותר מחמש שנים. בירושלים מעריכים שהוא יעביר לאבו מאזן למסרים בעניין ממשלת האחדות עם החמאס

אבי יששכרוף וברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף וברק רביד

עבדאללה מלך ירדן הגיע היום (שני) לביקור בזק חריג ביותר ברמאללה, כדי להיפגש עם יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן). פקידים ישראלים בכירים העריכו כי ביקור המלך מתקיים לקראת פגישתו של אבו מאזן, השבוע, עם ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, והאפשרות להקמת ממשלת אחדות פלסטינית.

זהו ביקור נדיר וחריג ביותר. מלך ירדן לא ביקר בגדה המערבית יותר מחמש שנים. במאי 2007 ביטל המלך ברגע האחרון ביקור מתוכנן ברמאללה. בשלב זה מתכוון המלך עבדאללה לבוא לרמאללה בלבד. אין בכוונתו להיפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בירושלים.

פקידים בכירים בירושלים העריכו כי ביקור הבזק של המלך נועד להעביר שורה של מסרים לאבו מאזן, בעניין ממשלת האחדות עם החמאס, ובעניין איומיו להתפטר מתפקידו ואף לפרק את הרשות הפלסטינית. הירדנים מודאגים מאוד מנפילת שלטונו של אבו מאזן בגדה ומהשתלטות החמאס על השטח.

בשבוע שעבר העביר שר החוץ אביגדור ליברמן מסר הרגעה לממלכת ירדן, על רקע פרסומים מהתקופה האחרונה שגורמים בממשלה שוקלים לשוב לאופציה של הקמת מדינה פלסטינית בירדן. בעקבות דיון שהתקיים במשרד החוץ, והמלצות של שגרירות ישראל בירדן, החליט ליברמן לדבר בזכות ירדן בדיון בוועדת החוץ והביטחון.

"ירדן היא גורם מייצב באזור ביחס למתרחש במדינות אחרות", אמר. "הדיבורים על ירדן כמדינה פלסטינית הם נגד האינטרס הישראלי ונגד המציאות. הקביעה שירדן היא פלסטין מנוגדת גם לקו הבינלאומי ולהסכם השלום שחתמנו אתה. הקביעה הזאת פוגעת קשות באינטרס הביטחוני הישראלי, כי מדינה פלסטינית משני צדי הירדן תהיה מיליטנטית וקיצונית ותערער את היציבות באזור כולו ותייצר חיכוך בלתי פוסק עם ישראל".

להערכת פרשנים פלסטינים, הביקור מתקיים לנוכח ביקורו הצפוי של משעל בירדן, שמתפרש כפיוס בין בית המלוכה לבין החמאס. ביקור משעל בירדן מתפרש כניסיון של המלך לפייס את הכוחות האיסלאמיסטים בירדן ובראשם האחים המוסלמים, שמובילים את ההפגנות, שהתחדשו באחרונה בעמאן, בדרישה לרפורמות במשטר.

ביקור המלך עבדאללה מתקיים לאחר הפגישה שקיים אתמול אבו מאזן עם סגן שר החוץ האמריקאי ביל ברנס. ברנס נשלח להעביר מסר מהנשיא אובמה לאבו מאזן בעניין ממשלת האחדות הפלסטינית. ברנס הדגיש לאבו מאזן שהממשל האמריקאי יעבוד עם ממשלת אחדות פלסטינית רק אם תקבל עליה את תנאי הקוורטט: הכרה בישראל, כיבוד הסכמים קודמים והתנערות מהטרור. אבו מאזן השיב שמבחינתו השגת פיוס פנים-פלסטיני היא המטרה החשובה ביותר בתקופה הזאת.

סגן שר החוץ האמריקאי ייפגש היום בירושלים עם נתניהו ויעביר גם לו מסרים בנושא הפלסטיני ובנושא האיראני. ברנס ידגיש כי הממשל האמריקאי מצפה מישראל לשחרר את כספי המסים הפלסטיניים שהקפיאה לפני כחודש וחצי.

אתמול בערב כינס נתניהו את פורום שרי השמינייה כדי לדון באפשרות לשחרר את כספי המסים הפלסטיניים. לאחר קבלתה של פלסטין לארגון אונסק"ו הקפיאה ישראל 100 מיליון דולר מכספי המסים שגבתה בשביל הרשות בחודש אוקטובר, במסגרת ההסכמים בין הצדדים.

עבדאללה ואבו מאזן בפגישה בירדן. המלך יקיים ביקור בזק ברמאללה אך לא ייפגש עם נתניהו בירושליםצילום: אי-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ