בניגוד לעמדת נתניהו |

שרי השמינייה החליטו להמשיך להקפיא את כספי המסים של הפלסטינים

פקיד ישראלי בכיר אומר שההחלטה התקבלה בעקבות המגעים בין פתח לחמאס על כינון ממשלת אחדות; מערכת הביטחון תומכת בהעברת הכספים

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

בניגוד להערכות, לעמדת מערכת הביטחון ו, החליט אתמול (ראשון) פורום שרי השמינייה להמשיך ולהקפיא את כספי המסים שישראל גובה עבור הרשות הפלסטינית. פקיד ישראלי בכיר ציין כי הסיבה להמשך ההקפאה היא המגעים בין אבו-מאזן לבין החמאס על הקמת ממשלת אחדות. בלשכת ראש הממשלה סירבו להתייחס לדברים.

לאחר קבלתה של הרשות הפלסטינית לאונסק"ו בסוף אוקטובר החליטה השמיניה להקפיא את העברת הכספים לראשונה. שבועיים לאחר מכן כינס נתניהו את הקבינט מתוך כוונה להעביר החלטה על הפשרת הכספים. עם זאת בדיון גילה נתניהו שאין לו רוב לכך בשל התנגדותם של רוב השרים ולכן הוחלט על המשך ההקפאה עד קיומו של דיון נוסף. אתמול החזיר נתניהו את הדיון לשמיניה מתוך מחשבה ששם יהיה לו קל יותר להעביר את ההחלטה אך בסופו של דבר גם הדיון אתמול הסתיים בהמשך הקפאת הכספים.

ישראל מחזיקה ב-100 מיליון דולר מכספי הרשות הפלסטינית אותם גבתה במהלך חודש אוקטובר במסגרת ההסכמים הכלכליים בין הצדדים. הקפאת הכספים ע"י ישראל הקשתה על הרשות לשלם משכורות לפקידי הממשלה ולאנשי מנגנוני הביטחון והיא נאלצה לקחת הלוואות מבנקים וממדינות כמו סעודיה ואיחוד האמירויות.

הפקיד הבכיר ציין כי בדיון אתמול הוחלט שלא להפשיר את הכספים על התבהרות המגעים בין אבו-מאזן לראש הלשכה המדינית של חמאס ח'אלד משעל השבוע בעניין ממשלת האחדות. בישראל מעוניינים לבחון מה יעלה בגורלו של ראש הממשלה סלאם פיאד. אם האחרון יסיים את תפקידו תהיה לכך השפעה על עתיד העברת הכספים לרשות לא רק מישראל אלא משאר הקהילה הבינלאומית.


החלטת השמינייה נעשתה בניגוד לעמדתם של ראש הממשלה נתניהו ורוב השרים הסבורים כי האינטרס הישראלי מחייב את העברת הכספים לפלסטינים. המתנגדים החריפים להפשרת הכספים הם השרים שטייניץ וליברמן, והתומכים המובהקים הם השרים מרידור וברק. יתר השרים כולל נתניהו מבינים שהמשך החזקת הכספים אינו משרת את האינטרס הישראלי אולם הם חוששים מההשלכות הפוליטיות של ההחלטה.

כמו כן, כל מערכת הביטחון, משרד החוץ והמטה לביטחון לאומי (מל"ל) תומכים בהפשרת הכספים נוכח לחצים בינלאומיים כבדים על ישראל בשבועות האחרונים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ