הארץ

יו"ר האופוזיציה ציפי לבני (קדימה) תקפה הצהריים (שני) את חבר מפלגתה, ח"כ אבי דיכטר, בכנס חירום בכנסת בנושא "החקיקה האנטי דמוקרטית של הממשלה", שיזמה המפלגה. "נמאס כבר מהסיפור של לבחור בין הערכים היהודיים והדמוקרטיים של ישראל", אמרה לבני בהתייחסה להצעת החוק של דיכטר, המכפיפה את זהותה הדמוקרטית של מדינת ישראל ללאום היהודי שלה. "ההצעות הללו שמונחות היום מפרות איזון. לכן הצעתו של אבי דיכטר ושל חברים אחרים הפרה איזון, וקיבלנו החלטה בסיעה להוריד אותה מסדר היום. לא אתן את ידי לשום הפרת איזון, גם בחקיקה חסרה המשמעות של מהי מדינה יהודית והבית הלאומי לעם היהודי".

לבני דיברה בגנותן של הצעות החוק האחרונות של הכנסת והממשלה, המאיימות על הדמוקרטיה, לדבריה. "יש פה כוונת מכוון לפגוע באותם גורמים שהם הבלמים, האיזונים והמבקרים של השלטון... הם אומרים: 'בשלב הראשון נחליש את בתי המשפט, נחליש את התקשורת, נחליש את ארגוני זכויות האדם. ואז בכלל נוכל להביא לכנסת איזו הצעת חוק שנרצה כי בג"צ יהיה במילא מטעמנו, התקשורת לא תעיז לפתוח את פיה כי השתלטנו עליה'.

"באותה מידה יש לי ביקורת על התקשורת שהיא בחלקה צינית, מתנהלת ביחסים של תן וקח עם הפוליטיקאים, בחלקה חסרת אתיקה לחלוטין  – אבל לצד הביקורת הזו אני לא אתן להחליש אותה. וגם כאן אעמוד לעצור את אותה מטוטלת לצד השני. לכן גם אתנגד היום בוודאי לשינוי בחוק איסור לשון הרע".

לבני נושאת דברים בפתיחת מושב החורף של הכנסתצילום: סלמן אמיל

לבני התייחסה להצעות החוק האחרונות לייבוש עמותות השמאל, וטענה שהממשלה נהגה באיפה ואיפה: "אתם לא רוצים השפעה מבחוץ על ישראל? אז לכו על איסור תרומות בכלל, גם מצד מיליארדרים שמחזיקים כאן עיתונות, גם של כאלה שתומכים בכינוסים של הימין".

לבני גם תקפה את הצעדים והפעולות הנעשים לאחרונה להדרת הנשים מהמרחב הציבורי: "כשמודיע רב שעדיפה כיתת יורים על שירת נשים זה לא איזה עניין לבנות – זה מאבק על הפנים של החברה. והיה פה דיון עמוק על הוועדה לבחירת שופטים, צריך לדבר גם על הוועדה לבחירת דיינים. זה נכון גם לגבי ההפרדה באוטובוסים ובמקומות אחרים. הגיע הזמן להפסיק להתהדר בעצמנו מול תהליכים שקורים במדינות ערב, ולראות מה קורה אצלנו בבית.

"פניה היפות של ישראל הולכות ונסדקות. לא מפאת זקנה אלא מתהליכים של התלהמות, של קיצוניות, לאומניות וסתימת פיות שלוקחים אותנו למקומות מאוד בעייתים שכוללים גם התכנסות פנימה ושנאת זרים. זה משפיע על עצמנו פנימה וודאי גם החוצה".

במהלך הדיון הגן סגן יו"ר הכנסת, ח"כ דני דנון (ליכוד) על מהלכי החקיקה האחרונים, ואמר כי מדובר בנושאים שהם "במרכז העצבים של החברה בישראל". לבני קראה לו "לחזור לערכי הליכוד המקוריים", ובתגובה ענה לה דנון: "את ברחת מהליכוד ועכשיו את מטיפה לי מהם הערכים שלה?"


תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ