הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את החוק לשינוי הרכב הוועדה למינוי שופטים

החוק צפוי להגדיל את כוחו של שר המשפטים יעקב נאמן בוועדה. ראש הממשלה נעדר מההצבעה, כי השתתף בארוחת ערב עם נשיא אלבניה

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

מליאת הכנסת אישרה אתמול בקריאה ראשונה את "חוק אילטוב" לשינוי הרכב הועדה לבחירת שופטים. 45 תמכו בהצעה, 35 התנגדו לה. יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, ניהל את הדיון אך לא הצביע. ראש הממשלה בנימין נתניהו נעדר מההצבעה, כי היה בארוחת ערב עם נשיא אלבניה.

הצעת החוק נועדה לכפות על לשכת עורכי הדין לבחור נציג מן הקואליציה ונציג מהאופוזיציה מטעמם כחברים בוועדה לבחירת שופטים, ובכך לחזק את כוחו של שר המשפטים בוועדה. היום תקיים לשכת עורכי הדין בחירות, שיקבעו את זהות נציגיהם בוועדה. החוק החדש, שהליכי חקיקתו עדיין לא הושלמו, לא צפוי להשפיע על הבחירה היום. אחד מיוזמי הצעת החוק, יו"ר הקואליציה זאב אלקין, צפוי לעקוב היום בדריכות אחרי מערכת הבחירות: אם בסוף התהליך, יתברר כי הלשכה בחרה את נציגיה ברוח החוק, הוא עשוי לזנוח את החוק ולהפסיק לקדמו. אם יתברר כי הלשכה בחרה לוועדה שני נציגי אופוזיציה, כפי שחשש, הוא צפוי להכניס לחוק המתהווה סעיף נוסף שייאלץ את הלשכה לקיים בחירות מחודשות לוועדה מיד עם כניסתו לתוקף, כדי להשפיע לאלתר על הרכב הועדה.

משרד המשפטים והלשכה המשפטית בכנסת התנגדו לנוסח הצעת החוק המקורית וטענו כי היא איננה חוקתית. אתמול הונח לפני חברי הכנסת הנוסח ה"מתוקן". על פי הנוסח המקורי, לשכת עורכי הדין נדרשה לבחור נציג אחד מן הקואליציה ונציג אחד מן האופוזיציה כחברים בוועדה למינוי שופטים. אלא שחוק יסוד: השפיטה קובע שהבחירות יהיו חופשיות וללא תנאי. ההצעה החדשה, שאושרה בועדת חוקה בשבוע שעבר, קובעת כי לא תהיה התניה בחקיקה לגבי זהות הנציגים, אך הפורום הבוחר בלשכה יידרש לגבש רוב של שני שלישים עבור כל מועמד שייבחר. יוזמי החוק הסבירו כי בשל יחסי הכוחות הסבוכים בתוך הלשכה, בחירת המועמדים תותנה ב"דילים" בין הקואליציה לאופוזיציה שיאפשרו – בסופו של דבר - את התמהיל אותו רצו ליצור בוועדה.

שר המשפטים יעקב נאמןצילום: סלמן אמיל

ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ) מחה אתמול גם על הנוסח החדש, "אני חולק על כך. זו שגיאה משפטית. בניגוד לנטען, זה דווקא כן סותר את חוק היסוד משום שכשאתה קובע מהו הרוב שיידרש, אתה בעצם מסנדל את הלשכה ולא מאפשר לה בחירה חופשית. אתה כופה עליה דיל". ח"כ דב חנין (חד"ש) טען במליאה שהחוק נועד לאפשר "השתלטות עוינת" של הימין הקיצוני על בית המשפט העליון. לדבריו, "בוועדה לבחירת שופטים יש שני נציגי ימין קיצוני מהממשלה, שני נציגי ימין קיצוני מהכנסת ועכשיו רוצים גם לכפות נציגים על לשכת עורכי הדין. בקרב הפרלמנטרי הצלחנו לבלום את הניסיון להשלים את החקיקה עוד לפני הבחירות בלשכה".

בתגובה, השר גלעד ארדן, שייצג את עמדת הממשלה בדיון, תקף את האופוזיציה בלעג: "כשאנשים חוששים שלא רק שאיבדו את הרוב בעם, אלא שהדבר יבוא לידי ביטוי גם במוסדות אחרים, אין להם אלא לסמא את הציבור בטיעונים שקריים. כשצועקים כל הזמן 'סכנה לדמוקרטיה, סכנה לדמוקרטיה', כשבאמת יש סכנה כמו בהתנתקות, או כשנותנים שוחד לתמיכה בהסכמי אוסלו, באמת לא שמים לב שיש כאן סכנה לדמוקרטיה".

ח"כ יואל חסון (קדימה) מחה בדיון על הזריזות הרבה בה מנסים מציעיו להעביר את החוק: "אנחנו יודעים שהרבה חוקים בכנסת עברו הליך חקיקה הרבה יותר משמעותי, ארוך ומעמיק, התקיימו דיונים בהם שמעו את כל הרבדים של המחלוקות על החוקים השונים. במקרה של החוק הזה, הדיון הכי רציני שהיה עד כה בחוק הזה מתקיים כאן, אבל פה לא יכולים לדבר מומחים או בעלי עניין". ח"כ דורון אביטל (קדימה) הדגיש כי החוק הנוכחי הוא חלק מחקיקה נרחבת של הקואליציה נגד בית המשפט העליון. "האקטיביזם החקיקתי התוקפני של הקואליציה הוא יהיר, מסוכן וגם שטחי הרבה יותר מהאקטיביזם השיפוטי בו הם מנסים להתחרות ואותו הם מנסים למגר. התרופה שהקואליציה לכאורה מציעה לנו, מסוכנת וגרועה בהרבה מהמחלה שהיא מתיימרת לרפא".

מנגד, ח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי) אמר בדיון כי, "מדובר בחוק קטן מאוד לצורך החזרת האיזון. יש בו איתות לשופטי בית המשפט העליון שלעם נמאס שהמיעוט שולט בו, אבל עושה זאת באיצטלה של דמוקרטיה". ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי), חבר הועדה לבחירת שופטים, אמר בדיון: "מי שכופר בכך שהכנסת תחוקק הוא אנטי דמוקרטי. אני מקווה שהרוב השפוי, הנורמלי, שדואג לדמוקרטיה הישראלית ולעם ישראל, יעשה מה שצריך. אנחנו נחושים לעזור בהבאת החוקים שמביאים יותר דמוקרטיה".

באופוזיציה התריעו אתמול מהשלכות השינוי בחוק גם על הרכבי הוועדה למינוי דיינים והוועדה למינוי קאדים. בין היתר, נטען, הנוסח החדש יביא להדרת נשים מן הוועדה למינוי דיינים. אתמול נחשף ב"הארץ" כי דיל פוליטי יביא ממילא להדרת הנשים מן הוועדה. על פי הפרסום, לקראת הבחירות היום מסתמן כי לראשונה זה 12 שנים, בהרכב הוועדה למינוי דיינים לא תהיה אף אשה. זאת, לאחר שדילים פוליטיים סללו את הדרך, לכאורה, ליצירת רוב מוחץ בוועדה לסיעות החרדיות על פני המחנה המתון, שמתחייב לפעול לטובת נשים עגונות ומסורבות גט. ח"כ אריאל אמר אתמול, "הוועדה למינוי דיינים לא מצליחה להגיע לסיכומים ולכן דיינים חסרים מאוד. מי שרוצה יאמר שמדובר בדילים. אבל אין כמו הבנות בין כל החלקים כדי להגיע למיטב בהקדם ולהוריד את העול מהציבור".

ח"כ זהבה גלאון (מרצ) מתחה ביקורת נוקבת במליאה על הזנחת ייצוג הנשים בוועדה. "במסגרת הדיל המפוקפק והשוביניזם מכרו את הועדה לבחירת דיינים. בפעם הראשונה זה למעלה מעשור לא תיבחר אשה לא תכהן אשה. איך זה יכול להיות שהפקירו את הוועדה רק לסקטור החרדי, אפילו לא לציונות הדתית. זו התוצאה של הדיל המפוקפק של שר המשפטים נאמן והקבלנים הנאמנים שלו כאן בכנסת". ח"כ מסעוד רנאים (רע"מ תע"ל): "למה להכניס את נושא מינוי הקאדים להצעה הנוכחית? עזבו את מינוי הקאדים. הצעת החוק הזו מסוכנת לא בגלל המצב הנוכחי כלפינו הערבים כמיעוט. אם המשטר בישראל דמוקרטי, אסור לכנסת להשפיע על הרכב בית המשפט העליון ונציגי הרשות השופטת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ