הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את התיקון לחוק לשון הרע

למרות התנגדות שרים ויו"ר הכנסת, ההצעה להכפיל פי שישה את הפיצויים לנפגעים מלשון הרע אושרה ברוב של 42 תומכים מול 31 מתנגדים

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

לאחר שאישרה בקריאה ראשונה את החוק לשינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים, מליאת הכנסת אישרה הערב (שני) בקריאה ראשונה את התיקון לחוק לשון הרע, המגדיל את גובה הפיצויים לקורבנות דיבה, עד לגובה של 300 אלף שקלים, ללא צורך בהוכחת נזק. ההצעה קובעת עוד כי כלי תקשורת שפרסם דיבת אדם יהיה מחוייב לפרסום תגובתו המלאה, אם לא כן יהיה חשוף לתביעה אזרחית.

כיום קובע החוק תקרת פיצויים של 50 אלף שקלים בלבד. שתי ההצעות אושרו על ידי מליאת הכנסת בקריאה טרומית בחודש מארס האחרון. נוסח הצעת החוק שאושרה הערב היא מיזוג של שתי הצעות חוק שונות, שיזמו חברי הכנסת מאיר שטרית (קדימה) ויריב לוין (הליכוד).

42 תמכו בהצעת החוק, 31 התנגדו לה. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, תמך בהצעה. היום, שעות אחדות לפני ההצבעה, הסביר נתניהו לחברי סיעתו: "בפעמים בהן חשבתי שמתגבשת יוזמת חקיקה שעלולה לפגוע בדמוקרטיה, גנזתי אותה לאלתר, גם כשהיה לה רוב מוחץ", אמר נתניהו ורמז לחוק השימוע לשופטי עליון שהורה להסיר מסדר היום.

ח"כים לוין ומיסז'ניקוב, הערב בכנסתצילום: פתאל מיכל

לדבריו, "כל עוד אני ראש הממשלה, ישראל תמשיך להיות דמוקרטיה חזקה למופת. איש לא יגיד מה לחשוב, מה לכתוב, מה לחקור ומה לשדר. זאת לא הדרך של הליכוד ולא שלי. אבל חופש הביטוי חייב להינתן לכל חלקי העם. אני יודע שיש רצון אצל רבים מהחברים כאן לתקן עיוותים היסטוריים של חוסר ייצוג הולם במוסדות שונים בחברה הישראלית. אני אחראי שיעשה ברוח הליברלית שחונכנו עליה, תוך מתן כבוד לאחר". חברי סיעת העצמאות נחלקו בהצבעתם. שר הביטחון, אהוד ברק, והשר שלום שמחון הודיעו על תמיכתם בחוק. שאר חברי הסיעה התקזזו עם חברי כנסת בקדימה, שביקשו לתמוך בהצעה אך נסוגו בשל התנגדות סיעתם. ח"כ עינת וילף (עצמאות) וח"כ אורי אורבך (הבית היהודי) פנו היום ליו"ר הקואליציה, זאב אלקין כדי שיאפשר להם להצביע נגד החוק, אך זה סירב. גם סיעת יהדות התורה נענתה בשלילה כשביקשה להמנע.

בצעד דרמטי החליטה היום סיעת קדימה להצביע פה אחד נגד הצעת החוק שיזם חבר סיעתם, ח"כ שטרית. מדובר במהלך שני בתוך שבוע שמובילה יו"ר קדימה, ציפי לבני, נגד הצעות חוק שנויות במחלוקת שיזמו חברי סיעתה: בשבוע שעבר לבני הובילה החלטה שאסרה על ח"כ אבי דיכטר להביא להצבעה את חוק "מדינת הלאום" השנוי במחלוקת שיזם ועליו חתמו בעבר מרבית חברי הסיעה. היום העבירה לבני מהלך דומה נגד הצעתו של שטרית. "יש פה כוונת מכוון לפגוע באותם גורמים שהם הבלמים, האיזונים והמבקרים של השלטון", אמרה לבני היום בכינוס שארגן חבר סיעתה, ח"כ יואל חסון, ל"הצלת הדמוקרטיה". לבני הוסיפה, "הם אומרים: 'בשלב הראשון נחליש את בתי המשפט, נחליש את התקשורת, נחליש את ארגוני זכויות האדם. ואז בכלל נוכל להביא לכנסת איזו הצעת חוק שנרצה כי בג"צ יהיה במילא מטעמנו, התקשורת לא תעיז לפתוח את פיה כי השתלטנו עליה".

שטרית ולוין הבהירו היום כי בכוונתם לעדן באופן משמעותי את נוסח החוק שהציעו לפני ההצבעה עליו בקריאה שניה ושלישית. מתווה לנוסח החדש ניתן למצוא בהצעה שהעלתה היום ח"כ ציפי חוטובלי (הליכוד) בפני לוין ולדבריה נענתה בחיוב: הורדת גובה הקנס באופן משמעותי, לכמאה אלף שקלים בלבד, לקבוע שהחוק לא יחול על כלי תקשורת שתפוצתם נמוכה יחסית, בהם בלוגרים באינטרנט, ולוודא שזכות התגובה למושא הכתבה תהיה עניינית ופרופורציונית לאורך הכתבה.

הדיון במליאת הכנסת היה סוער. יוזם החוק, ח"כ מאיר שטרית, פגוע מהחלטת סיעתו, אמר לחברי הכנסת. "קמה סערה סביב העניין הזה מצד העיתונות, ואני רוצה לומר לכם, לא כצעקתה. ברור לי שיש דילמה בין שני חלקים: בין חופש הביטוי לבין כבוד האדם וחירותו. אנחנו מצווים להגן על שני הדברים. על פי פקודת העיתונות והאתיקה המקצועית, עיתונאי חייב לדווח אמת. הוא חייב להזהר, בעיקר כשדנים בכבודו של אדם". מנגד, ח"כ אורי אורבך, עיתונאי בעברו, התקשה להבין מדוע יש מקום להעלות את גובה הפיצוי ל-300 אלף שקלים – שכר שנת עבודה של ח"כ – מבלי להוכיח נזק. "זאת הולכת להיות העסקה המשתלמת ביותר לח"כים ולשועים", אמר אורבך בהתרסה והוסיף, "אני כמעט מבקש, הכפישוני".

ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ) מיהר להתחייב: "אני אגיש תביעת דיבה נגד העיתונים החרדיים. שם נפוצה גישה מכפישה פוגענית בוטה וגסה, ואותם נתבע בסכומים האלה. אז נראה איך ההצבעה של כולכם תשתנה". חברת סיעתו, זהבה גלאון, אמרה "היום אתם רוצים לשבור את המראה, את התקשורת, כי הפרצוף שניבט ממנה הוא מכוער. אתם מחוקקים חוק בעיקר כדי להציב את הפוליטיקאים ואנשי הציבור מעל החוק. למנוע את חשיפת השחיתות שלכם. הדבר הנורא הוא שגם אם ההצעה הזאת לא תעבור, נוצרת צנזורה עצמית של המיעוט". ח"כ נחמן שי (קדימה) שעמד בראש גופי תקשורת גדולים ובהם גלי צה"ל, הרשות השניה ורשות השידור אמר בדיון: "הערב הכנסת עומדת לשים יד גדולה וחזקה על פי התקשורת, ולסתום את פיה. זאת תכלית החוק. אפשר לסחרר ולערבל מלים בחלל האוויר. בסופו של דבר מה שיקרה הוא שיכולתה של התקשורת לעשות את העבודה תצטמצם ותלך".

ח"כ זבולון אורלב (הבית היהודי), מיוזמי החוק, הודיע כי יחזור בו מתמיכתו בחוק אם לא ייתוקן משמעותית לפני ההצבעה בקריאה השניה והשלישית. לדבריו, "החוק הזה במתכונתו איננו ראוי שיעבור בקריאה שניה ושלישית. יש עוד כמה נושאים שמחייבים דיון קצת יותר מעמיק. אני לא שייך לאלה שרצה לעשות פה סיכול ממוקד לחופש הדיבור והתקשורת. סך הכל רצינו לעשות מהלך שיבריא את הדמוקרטיה בישראל בכך שהתקשורת תהיה מתוקנת ונקיה יותר מהטחות אשמה ללא בסיס".

Read this article in English: Contentious amendment to Israeli libel law passes first major Knesset hurdle

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ