רוסיה נגד המערב: סנקציות על איראן לא מתקבלות על הדעת

ארה"ב ובריטניה הטילו אתמול סנקציות חדשות על שירותים, טכנולוגיה ומימון לתעשיית הנפט של טהראן. משרד החוץ האיראני: "תעמולה חסרת משמעות"

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

בעוד איראן מגיבה בזלזול לסנקציות החדשות עליהן החליטה ארה"ב, רוסיה תקפה אותן בחריפות. שר החוץ הרוסי אמר כי הסנקציות החדשות "לא מקובלות". לדבריו, "פעולות כאלה מאוד מקשות על דו שיח מועיל עם איראן".

דובר משרד החוץ האיראני הגיב ואמר כי הצעדים שננקטו בידי מדינות המערב, במטרה לעצור את תכנית הגרעין, הן לא יותר מתעמולה ואין להם השפעה מהותית על הכלכלה האיראנית. "אנו מגנים את הצעדים הללו. מדובר בפעולת סרק", אמר הדובר.

אמש הציגו האמריקאים את רשימת הסנקציות החדשות על אספקת השרותים, הטכנולוגיה והתמיכה הכספית שתורמים לפיתוח או הרחבה של תעשיית הנפט האיראנית. 11 בכירים ומוסדות נכללים גם הם ברשימת מושאי הסנקציות, ומשרד האוצר האמריקאי הגדיר את איראן בתור "גורם מעורר דאגה של הלבנת הכספים". בכירי הממשל האמריקאי הציגו את רשימת ההישגים של ממשל אובמה, אך אכזבו את הנצים, שקיוו שיוטלו סנקציות גם על הבנק המרכזי של איראן.

נשיא איראן אחמדינג'אד במתקן העשרת האורניום בנתנזצילום: אי-פי

"אני רוצה להבהיר שהפעולות שלנו היום לא ממצות את האפשרויות העומדות לרשותנו בנושא האיראני", אמרה שרת החוץ האמריקאית הילרי קלינטון בתדרוך כתבים במחלקת המדינה אתמול. עוד הוסיפה קלינטון כי על הפרק עומדות גם "פעולות תקיפות יותר". "אנו מחויבים לפיתוח סנקציות נוספות שמטרתן להפעיל לחץ חזק על איראן", הודיעה.

נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, קרא לממשלות ארה"ב, בריטניה, קנדה, ויפאן להטיל באופן מיידי עיצומים קשים ביותר על איראן שיכללו בין השאר את הקפאת הנכסים של הבנק המרכזי של איראן והשעיה לאלתר של רכישות הנפט מאיראן.

אתמול בצהריים הודיעה בריטניה כי היא אוסרת על חברות ובנקים בריטים לקיים קשרים עם הבנק המרכזי של איראן, וכן אוסרת לקיים קשרים עם ענף הפטרוכימיה באיראן, אולם נמנעה מכל צעד שיש בו כדי להקפיא את נכסי הבנק המרכזי. בשעות הערב הודיע שר החוץ הקנדי כי ארצו תנקוט בפעולות דומות.

הודעתו של סרקוזי מהווה את הקריאה החדה והברורה ביותר עד כה מכל מדינות המערב, כולל ארה"ב, להעניש את איראן בניסיון אחרון לאלצה לחדול מפיתוח נשק גרעיני בדרכים דיפלומטיות וכלכליות, בטרם מתקפה צבאית תיוותר האפשרות האחרונה.

Read this article in English: Russia warns West against 'unacceptable' sanctions on Iran 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ