הקואליציה מתערבת בבחירות נציגי לשכת עו"ד לוועדה למינוי שופטים

יו"ר ועדת חוקה, דוד רותם, ביקש לדחות את הבחירות היום, כדי להבטיח שהתוצאות יהיו ברוח שינוי החוק שיבטיח לימין רוב בוועדה למינוי השופטים

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

כשלונה של הקואליציה להעביר את החוק לשינוי הרכב הוועדה למינוי שופטים עד היום, לא מנע ממנה להפעיל לחצים על לשכת עורכי הדין כדי להשפיע על תוצאות הבחירות שנערכות היום בערב (שלישי) או להשפיע על זהות המועמדים בבחירות.

יו"ר ועדת חוקה, ח"כ דוד רותם מישראל ביתנו, שמטפל בחוק "במסלול מהיר", לקראת השלמתו בתוך שבועות אחדים, פנה הבוקר ליו"ר המועצה הארצית של לשכת עו"ד, צבי פירון, ודחק בו לדחות את הבחירות הנערכות היום, כדי לאפשר את עריכתן ברוח החוק החדש והשנוי במחלוקת. רותם ביקש לדחות את הבחירות של נציגי הלשכה בוועדה למינוי שופטים "כדי להמנע מהצורך בהוראות מיוחדות". בכך למעשה מבקש רותם לא "לפספס" את מועד הבחירות הנוכחי, בו החוק עדיין לא בתוקף.

הצעת החוק נועדה לכפות על לשכת עורכי הדין לבחור נציג מן הקואליציה ונציג מהאופוזיציה בלשכת עורכ הדין מטעמם כחברים בוועדה לבחירת שופטים, ובכך לחזק את כוחו של שר המשפטים בוועדה. יו"ר הקואליציה נחשב לתומך נאמן, והח"כים מעוניינים בבחירתו, אולם, הם חוששים שייבחרו שני נציגי אופוזיציה.

שר המשפטים יעקב נאמן ויו"ר ועדת החוקה דוד רותםצילום: טס שפלן

 החוק החדש, שהליכי חקיקתו עדיין לא הושלמו, לא צפוי להשפיע על הבחירה היום, ולכן נעשתה הפנייה מצידו של רותם ללשכת עורכי הדין.

גם יו"ר הקואליציה זאב אלקין, צפוי לעקוב בדריכות אחרי מערכת הבחירות: אם בסוף התהליך, יתברר כי הלשכה בחרה את נציגיה ברוח החוק, כלומר יבחר נציג של הקואליציה ושל האופוזיציה הוא עשוי לזנוח את החוק ולהפסיק לקדמו. אם יתברר כי הלשכה בחרה לוועדה שני נציגי אופוזיציה, כפי שחשש, הוא צפוי להכניס לחוק המתהווה סעיף נוסף שייאלץ את הלשכה לקיים בחירות מחודשות לוועדה מיד עם כניסתו לתוקף, כדי להשפיע לאלתר על הרכב הועדה.

אתמול אישרה מליאת הכנסת בקריאה ראשונה את "חוק אילטוב" לשינוי הרכב הועדה לבחירת שופטים. 45 תמכו בהצעה, 35 התנגדו לה. יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, ניהל את הדיון אך לא הצביע. ראש הממשלה בנימין נתניהו נעדר מההצבעה, כי היה בארוחת ערב עם נשיא אלבניה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ