הנאשמים ברצח אשר פלמר ובנו פעלו כנקמה על הצתת מסגד

מכתב אישום שהוגש נגד ארבעה חשודים עולה כי בפעם הראשונה, פלסטינים מעלים את פעולות "תג מחיר" כמניע לביצוע פיגוע

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

הנאשמים ברצח אשר ויונתן פלמר, פעלו כנקמה על הצתת מסגד בכפר קוסרא סמוך לשכם, כך עולה מכתב אישום שהוגש אתמול (שני) נגד חוליה של ארבעה פלסטינים, בבית המשפט הצבאי יהודה. כזכור, אשר פלמר ובנו נהרגו ב-23 בספטמבר לאחר שאבן פגעה במכוניתם, שהידרדרה לתעלה סמוך לחברון

לפי כתב האישום נגד מחמוד מוחמד אלבאו, ואאל אל ערג'ה, עלי סעדה, ומוחמד חליל אלבו, כולם תושבי חלחול, בעקבות הצתת המסגד, שאירעה ב-5 לספטמבר בכפר קוסרא סמוך לשכם, בלילה בו הרס צה"ל שלושה בתים במאחז מגרון, הם ביקשו לבצע פיגוע נקמה. במסגד שהוצת רוססו כתובות "עלי עין ומגרון – צדק חברתי".

לפי כתב האישום, ביום הרצח נפגשו אל ערג'ה וסעדה, לאחר תפילת יום שישי, ויצאו לכביש 60 במונית שהיתה ברשותו של אל ערג'ה, ושימשה אותם לביצוע ניסיונות פיגוע נוספים בהם השליכו אבנים מהמונית לעבר מכוניות נוסעות, עוד בטרם פגעו בפלמר ובנו.

חוקרים בוחנים את האבן שגרמה לתאונהצילום: אפלבאום תומר

הנאשמים אספו שלוש אבנים בגודל כף יד ויידו אותן לעבר כלי רכב חולף, ולעבר אוטובוס אגד בקו 160 בטרם פגעה האבן השלישית במכוניתו של פלמר, ניפצה את שמשתה הקדמית, פגעה בפניו, וגרמה להתהפכות המכונית ולמותו במקום  יחד עם בנו הפעוט. לאחר שהבחינו בפגיעה ברכב, אמר אל ערג'ה כי "אדם שרוצח יהודי לא יפגוש אותו בגיהינום". לאחר מכן הלכו לביתם בחלחול וצפו על כוחות הביטחון בזירה.

בעקבות הפגיעה בפלמר, נלקחה המונית לשטיפה, בה הורדו ממנה מדבקות שהיו יכולות להביא לזיהויה. מיד לאחר מכן, כך נטען בכתב האישום, יצאו שוב לפעילות דומה והצליחו לנפץ שמשת מכונית נוספת. סעדה ואל ערג'ה מואשמים בשתי עבירות של גרימת מוות בכוונה תחילה. מוחמד ומחמוד אלבאו מואשמים בשורה של ניסיונות רצח בעקבות פעילותם בחולייה. משפטם יפתח ביום ראשון.

בשבועות האחרונים אמרו קציני צה"ל בכירים כי הם חוששים מתגובת נגד של הפלסטינים למספר אירועים של הצתות מסגדים ברחבי הגדה המערבית. החקירה של פלמר היא המקרה הראשון שהמחבלים מסבירים את מעשיהם בנימוק זה. יש לציין, כי שניים מחברי החוליה מואשמים גם באירועים של ירי והנחת מטענים בשנת 2006-2007, שנים קודם להצתת המסגד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ