לשכת נתניהו מעכבת מינוי מנכ"ל החינוכית חרף ההמלצות

אישור מינויו של אלדד קובלנץ מתעכב כבר 3 שבועות, בהוראת הלשכה. גורם בענף: נתניהו רוצה למזג את החינוכית עם רשות השידור

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתי טוקר

האם לשכת ראש הממשלה מנסה להתערב גם בנעשה בטלוויזיה החינוכית? ההצבעה לאישור מינויו של אלדד קובלנץ למנכ"ל הטלוויזיה החינוכית מתעכבת כבר שלושה שבועות. ההצבעה בעניין היתה אמורה להתקיים בישיבות הממשלה האחרונות, לפי בקשתו של שר החינוך גדעון סער, אך נדחתה בעקבות הוראה של לשכת ראש הממשלה. ההערכות הן כי המינוי מעוכב כחלק מתוכנית רחבה יותר למזג את החינוכית לתוך רשות השידור - גוף שנשלט כיום על ידי לשכת ראש הממשלה.

כבר לפני שלושה שבועות הודיע שר החינוך כי בכוונתו למנות את אלדד קובלנץ לתפקיד מנכ"ל הטלוויזיה החינוכית. ועדת האיתור שהוקמה בהחלטת ממשלה ביולי, בראשות מנכ"ל משרד החינוך לשעבר ד"ר שמשון שושני, המליצה על קובלנץ פה אחד לתפקיד והסבירה כי קולבנץ הוא "בעל גישה מקורית וחדשנית שיוכל להצעיד את הטלוויזיה החינוכית בשנים הקרובות קדימה, כדי שתהיה רלוונטית לקהל היעד של ילדים ונוער". סער אמר אז כי "מר קובלנץ הוא איש מקצוע מובהק, מקורי, שיוכל לחולל השינוי הנדרש בטלוויזיה החינוכית כדי למלא את מטרותיה ויעדיה המקוריים". המתמודדים הנוספים לתפקיד היו מנכ"ל הרשות השנייה, מנשה סמירה, וסמנכ"לית הטלוויזיה ברשות, איילת מצגר.

המינוי של קובלנץ - איש מקצוע שאינו נהנה מקשרים פוליטיים - היה אמור להיות מאושר בישיבת ממשלה בהליך הצבעה קצר. ואולם עד כה הנושא לא עלה על סדר היום בישיבת הממשלה בשל החלטת אנשי ראש הממשלה בנימין נתניהו לעכבו.

אלדד קובלנץ. ועדת האיתור המליצה פה אחד על מינויו לתפקיד צילום: רמי זרנגר

קובלנץ, בן 44, הקים וניהל את גלגל"צ ושימש סמנכ"ל בערוץ 10 ובזכיינית ערוץ 2, קשת. הוא שימש עד לאחרונה יועץ חיצוני של הטלוויזיה החינוכית ושל רדיו 99. בחצי השנה האחרונה התנהלה התחנה ללא מנכ"ל קבוע לאחר שהמנכ"לית הקודמת, יפה ויגודסקי, פרשה מתפקידה.

בחודשים האחרונים התעוררו האשמות כלפי לשכת ראש הממשלה בהתערבות בנעשה בכלי תקשורת. כך, חברי כנסת טענו כי מינויים ברשות השידור נעשו על בסיס קרבה פוליטית ללשכה, ומנגד הזמינה הרשות לשימוע לפני פיטורים עיתונאים צעירים שלפי הטענות לא יישרו קו עם הגורמים הפוליטיים. בנוסף, סיעת הליכוד הטילה משמעת סיעתית על חברי ועדת הכלכלה של הכנסת ודחתה את הצעת התיקון לחוק שלפיה חובות ערוץ 10, בהיקף של 60 מיליון שקל, יידחו. מקורבים לערוץ 10 טענו כי נרמז להם שאם יפטרו את עיתונאי הערוץ רביב דרוקר דחיית החובות תאושר. לשכת ראש הממשלה אמרה בתגובה כי הפרסומים האלה מופרכים.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את העדכונים והפרשנויות של הארץ ישירות אליכם

בלשכת ראש הממשלה הסבירו אמש כי המינוי מתעכב בגלל כוונה לבצע שינויים מבניים בחינוכית. בכירים בענף הטלוויזיה מעריכים כי העיכוב במינויו של קובלנץ נובע מניסיון בלשכת ראש הממשלה לחזור לתוכנית קודמת שלפיה תמוזג הטלוויזיה החינוכית לתוך רשות השידור. ב-2009, במסגרת חוק ההסדרים, הוצע להטמיע את החינוכית כיחידה ברשות השידור. בחינוכית התנגדו למהלך בטענה כי הוא נועד למעשה לסגור את התחנה. בסופו של דבר, עקב התנגדות של חברי הכנסת, משך האוצר את ההצעה ומאז היא לא עלתה על הפרק.

בסביבתו של סער אמרו כי הניסיון למזג את החינוכית לתוך רשות השידור אינו על דעתו והוא יתנגד למהלך. קובלנץ סירב להגיב. בלשכת ראש הממשלה לא הכחישו את הכוונה למזג בין החינוכית לרשות השידור ומסרו: "בימים אלה נבחנים שינויים מבניים בטלוויזיה החינוכית, ובסיומם ימונה מנכ"ל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ