קלינטון דרשה מנתניהו: שחרר את כספי המסים לפלסטינים

שרת החוץ דרשה מרה"מ להעביר את הכספים, שמוקפאים זה יותר מחודש כתגובה לקבלתה של הרשות לאונסק"ו. גם מזכ"ל האו"ם הפציר בנתניהו בעניין

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

שרת החוץ של ארה"ב הילרי קלינטון התקשרה ביום שני בערב לראש הממשלה בנימין נתניהו ודרשה לשחרר את כספי המסים הפלסטיניים שישראל מקפיאה זה יותר מחודש, כתגובה לקבלתה של פלסטין לארגון אונסק"ו. לשכת ראש הממשלה דיווחה על השיחה וטענה שעסקה בנושא האיראני. את דרישתה של קלינטון העדיפה לשכת נתניהו להסתיר. ישראל מחזיקה ב-100 מיליון דולר מכספי הרשות הפלסטינית, שאותם גבתה בחודש אוקטובר כחלק מההסכמים הכלכליים בין הצדדים. אם הקפאת הכספים תימשך עד סוף נובמבר, יגדל סכום הכסף הפלסטיני שישראל מחזיקה לכ-200 מיליון דולר.

פקיד אמריקאי בכיר וכן מקור ישראלי שעודכן בפרטי השיחה ציינו כי קלינטון התקשרה לנתניהו ביום שני, לאחר שמסרים שהועברו לו בשבועות האחרונים בעניין כספי המסים הפלסטיניים לא נענו בחיוב. קלינטון קיימה את השיחה בעקבות מסרים נואשים של ראש הממשלה הפלסטיני, סלאם פיאד, לממשל האמריקאי, לפיהם אין ביכולתו לשלם משכורות לפקידי ממשלתו ולמנגנוני הביטחון.

אמש התקשר מזכ"ל האו"ם באן קי מון לנתניהו, ודרש ממנו לשחרר מיד את כספי המסים הפלסטינים. באן ציין כי ישראל מחויבת להעביר את הכסף על פי ההסכמים בין הצדדים, והוסיף כי יש להפיג את המתיחות בין ישראל לפלסטינים כדי שניתן יהיה לחדש את המשא ומתן.

בסוף השבוע שעבר התקשר היועץ לביטחון לאומי בבית הלבן, טום דונילון, למקבילו הישראלי יעקב עמידרור. השיחה עסקה ברובה בתיאום המהלכים בנושא הסנקציות על איראן בעקבות דו"ח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, אך דונילון גם העביר לעמידרור את ציפיית הממשל כי הכסף השייך לפלסטינים יועבר אליהם בהקדם.

שרת החוץ של ארה"ב הילרי קלינטון, שלשום צילום: אי-פי

לחצו לייק וקבלו את מיטב חדשות "הארץ" אליכם לפייסבוק

ביום שני בבוקר נפגש ראש הממשלה נתניהו עם סגן שר החוץ האמריקאי ביל ברנס, שדרש גם הוא שישראל תשחרר את כספי המסים המוקפאים. ביום שני בערב היתה זו כבר שרת החוץ קלינטון שהעלתה את הנושא בפני נתניהו. ביום שני בלילה פרסמה לשכת ראש הממשלה הודעה לקונית על השיחה עם קלינטון. לפי ההודעה, השיחה עסקה בסנקציות החדשות שהטילה ארה"ב על איראן. עם זאת, מקור ישראלי ציין כי זו עסקה גם בנושא הכספים הפלסטיניים, עובדה שלשכת נתניהו בחרה להסתיר.

לדברי המקור הישראלי, בשיחה דרשה קלינטון מנתניהו להעביר בהקדם את הכספים לפלסטינים. נתניהו מצדו דחה את הבקשה והבהיר כי אין לו רוב בקבינט ובפורום השמינייה להעביר החלטה כזו. נתניהו הוסיף כי לא תתקבל כל החלטה בעניין עד שלא יתבהרו תוצאות הפגישה שתתקיים ביום חמישי בקהיר בין יו"ר הרשות, מחמוד עבאס, לראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, סביב הקמת ממשלת אחדות פלסטינית.

חרף הלחץ הבינלאומי לשחרר את הכספים המוקפאים, נראה שנתניהו מושפע יותר מהתנגדותו של שר החוץ אביגדור ליברמן ומאיומיו לפרק את הקואליציה. ליברמן אמר בישיבת סיעת ישראל ביתנו בכנסת ביום שני כי יפרק את הממשלה אם כספי המסים יועברו לידי הרשות הפלסטינית.

לאחר קבלת הרשות הפלסטינית לאונסק"ו בסוף אוקטובר החליטה השמינייה להקפיא את העברת הכספים לראשונה. שבועיים לאחר מכן כינס נתניהו את הקבינט מתוך כוונה להעביר החלטה על הפשרת הכספים. עם זאת, גילה נתניהו בדיון שאין לו רוב לכך בשל התנגדותם של רוב השרים. לכן, הוחלט על המשך ההקפאה עד דיון נוסף. ביום ראשון החזיר נתניהו את הדיון לשמינייה מתוך מחשבה שבפורום זה יהיה לו קל יותר להעביר את ההחלטה, אך בסופו של דבר גם שם לא היה לו רוב והדיון הסתיים בהמשך הקפאת הכספים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ