ישראל ביתנו פועלת להפשיר את חוקי "ייבוש" העמותות

לאחר שרה"מ החליט להקפיאם, במפלגה רוצים לאתגר את הממשלה והודיעו כי יעלו בשבוע הבא להצבעה ראשונה את החוק על מיסוי ארגוני השמאל

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

מפלגת ישראל ביתנו פועלת כדי להפשיר את חוקי הייבוש של ארגוני זכויות האדם והבאתם להצבעה במליאת הכנסת כבר בשבוע הבא. רק בשבוע שעבר החליט ראש הממשלה בנימין נתניהו לדחות למועד בלתי ידוע את הדיון בחוק. זאת לאחר שארבעה שרים הגישו ערר נגד החלטת ועדת השרים לחקיקה לתמוך בשני החוקים בנושא. משמעות ההחלטה היא פגיעה ביכולתה של הכנסת לקדם את החוקים ולהצביע עליהם, כל עוד לא התקבלה החלטה בממשלה על הערר.

בישראל ביתנו החליטו לאתגר את הממשלה והודיעו כי יביאו את הצעת החוק שיזמה חברת הסיעה ח"כ פאינה קירשנבאום - ההצעה המטילה מס של 45% על כל תרומה שמקבלים ארגוני זכויות אדם מממשלות זרות - להצבעה בקריאה טרומית, אף שהממשלה עדיין לא החליטה אם לתמוך בחוק. בישראל ביתנו מקווים שההכרזה תגרום לנתניהו לשנות את עמדתו להביא לדיון את הערר כבר בישיבת הממשלה הקרובה ובכך להכשיר מחדש את ההצבעה על חוק זה כמו גם על חוקו של ח"כ אופיר אקוניס (ליכוד) להגבלת סכומי התרומות לארגונים אלו ל-20 אלף שקלים בלבד. במפלגה הבהירו כי גם אם הממשלה לא תכריע בנושא, בכוונתם לגייס רוב שיביא לקבלת החוק של קירשנבאום בקריאה טרומית בכנסת.

רק בחודש יוני האחרון הצליחה קירשנבאום להכניע את הממשלה בהצבעה על חוק המזונות - לתיקון עוול שנגרם לנשים גרושות שלא מצליחות לגבות את דמי המזונות שלהן. אז גייסה דווקא את חברי האופוזיציה לתמוך בהצעת החוק שהגישה - לאחר שבמשך חודשים ארוכים לא הצליחה הקואליציה להחליט אם לתמוך במהלך. רק כשהתברר שהחוק צפוי לעבור בתמיכת האופוזיציה, החליטה הנהלת הקואליציה לאפשר חופש הצבעה לחבריה בחוק.

שר החוץ ליברמןצילום: אפלבאום תומר

לחצו לייק וקבלו את מיטב חדשות "הארץ" אליכם לפייסבוק

בתוך כך, יו"ר ישראל ביתנו, שר החוץ אביגדור ליברמן, הכחיש אתמול שאמר שמפלגתו תפרוש מהקואליציה אם יפונו מאחזים והגדיר את הפרסומים בנושא "פרשנויות בלבד". בראיון לרשת ב' אמר ליברמן כי רוב המאחזים המוגדרים "לא מורשים" נבנו על ידי המדינה באישורה ובשליחותה ואפשר להגיע לפתרון אם לשני הצדדים יהיה רצון טוב. "צפירת ההרגעה" שהשמיע ליברמן לא הפתיעה את חבריו לקואליציה. מאז פורסמו התבטאויותיו בישיבת סיעתו שלשום, הבהירו בכירים בקואליציה כי לליברמן אין אינטרס לפרוש בשלב זה מהממשלה ולכן אין חשש ליציבותה.

אתמול האשים השר מיכאל איתן את ליברמן שהוא "מאיים באקדח לא טעון" והבהיר כי משמעות דברי שר החוץ היא שעל הממשלה להחליט אם לוותר על חלקו בקואליציה או להתעמת עם שלטון החוק. "אין זה מכובד שנשמע איומים כאלה מעת לעת", אמר איתן. גם ח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי) תקף את דברי שר החוץ. "אחרי שליברמן שחרר הצהרה שיפרוש מהממשלה אם יפרקו את מגרון או גבעת אסף, הוא מזגזג וכבר מכחיש את הצהרתו. אצל ליברמן מלה היא מלה, השאלה לאיזו מהמלים שלו להאמין".

קמפיין חדש של ארגון "שוברים שתיקה" נגד החוקים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ