מופז: על משטרת המחשבות של נתניהו לסיים דרכה. נתניהו: מדובר בחוק לפרסום האמת

יו"ר ועדת חוץ וביטחון תקף בחריפות את ראש הממשלה במליאת הכנסת, כשנתניהו יושב למולו. "'1984' כבר כאן, בערות היא כוח"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

במהלך דיון סוער שהתקיים הערב (רביעי) במליאת הכנסת, תקפו חברי האופוזיציה, ציפי לבני ושאול מופז מקדימה, את ראש הממשלה נתניהו בעקבות גל החקיקה הימני. "מסך הטלסקרין יוכל לפעול, העיתון לרדת לדפוס, והרדיו לשדר, אבל רק תחת עינו הפקוחה של האח הגדול. ועינו תמיד פקוחה. '1984' כבר כאן. וזה נורא", אמר מופז בנוכחות ראש הממשלה שישב במליאה.

"לתפיסתך אדוני ראש הממשלה, מלחמה היא שלום, חירות היא עבדות ובערות היא כוח - משטרת המחשבות של נתניהו שהופכת את הבערות לכוח המניע שלה, שמנציחה את המלחמה ומרחיקה את השלום, שמנציחה את העבדות במצג שווא של חירות, שקונה דעות בכסף, סיקור בשלמונים והשתקה באיומים וחקיקה - משטרת המחשבות הזו צריכה לסיים את דרכה כשם שמשטרים אפלים וחשוכים סיימו את ימיהם במקומות אחרים".

בסוף דבריו פנה מופז אל ראש הממשלה: ״אני תקווה שלא הוצאתי את דיבתך, אדוני ראש הממשלה, אבל אתה רשאי לתבוע אותי - גם ללא הוכחת נזק. לזכותי אומר כי אמת דיברתי. אני יודע זאת, אתה יודע זאת ועם ישראל יודע זאת".

עשו לנו לייק בפייסבוק ותקבלו את כל הדיווחים והפרשנויות ישירות אליכם

נתניהו ענה לדברים בנאום במליאה: "אומרים כביכול שיש פגיעה בחופש הביטוי בישראל, כביכול. אולי קוראים לזה חוק לשון הרע, אבל אני קורא לזה 'החוק לפרסום האמת'. החוק אינו מיועד למי שכותב עובדות, אלא למי שחוטא בעיוות העובדות לפי קביעה של בית המשפט".

"אני שומע את הדיבורים על חיסול הדמוקרטיה, סתימת הפיות, אני נכנס לכאן ושומע את חברי הכנסת של האופוזיציה בשקט, כולם מפחדים, לא מעיזים לומר מילה נגד ראש הממשלה, מדברים אליו בכבוד הראוי", המשיך נתניהו. "אני פותח בבוקר את הרדיו, את הטלוויזיה, קורא עיתונים ורואה שכולם מתיישרים עם ראש הממשלה עד האחרון. על מה אתם מדברים, ההיפך הגמור קורה פה. אף אחד לא חושב שתהיה פה משטרת מחשבות".

"ייצוג הולם לרבים מאזרחי ישראל בתקשורת זו לא פגיעה בדמוקרטיה", אמר ראש הממשלה, "זו מהות הדמוקרטיה, והדבר הזה חסר הרבה שנים. צריך לעשות תיקון מדוד, אחראי, שרובם המכריע של אזרחי ישראל חושב שהוא הכרחי. וכשנעשה את זה, הדמוקרטיה בישראל תהיה בריאה יותר וצודקת יותר".

לאחר נאומו של נתניהו עלתה לבימה יו"ר האופוזיציה ציפי לבני ותקפה אף היא את ראש הממשלה. "אדוני ראש הממשלה המזה"ת אינו מקום לפוליטיקאים קטנים שמפחדים לקחת החלטות. הממשלה הזו מזייפת את הציונות היהדות והדמוקרטיה. בציניות רבה הממשלה הזו הופכת את מצבה הבעייתי של ישראל בעולם ובאזור לסוג של אידיאולוגיה ודואגת שנישאר מדינה קטנה ומוקפת אויבים, כי זה משרת את האידיאולוגיה שלה שנישאר מדינה קטנה ומוקפת אויבים", אמרה לבני.

"אם לרה"מ היה איכפת מביטחון ישראל, עכשיו היה מתקיים מו"מ פרגמאטי עם הרשות הפלסטינית, לפני שהחמאס משתלט, כי אתה יודע שאם תנהל אותו העולם כולו יהיה איתנו", אמרה יושבת ראש האופוזיציה לנתניהו. "אתה יודע שאם תנהל מו"מ איראן לא תוכל להשתמש בסכסוך הזה כנגדנו. הסיבה שלא מתנהל מו"מ הוא החשש מזעזוע פוליטי בממשלה ובקואליציה".

הגיע הזמן שראש הממשלה יאמר את האמת לציבור. לפני יומיים הוא אמר שהוא דואג שישראל תישאר דמוקרטיה, אבל עוד באותו לילה הקואליציה העבירה שורה של חוקים שפוגעים בדמוקרטיה. עיתון אחד כבר יש לך, על רשות השידור השתלטת, ערוץ 10 מנוטרל, ברלוסקוני ניסה את מה שאתה עושה וזה לא עזר לו, אל תבנה על זה, זה לא יעזור לך", אמרה לבני והוסיפה: "נמשיך להילחם בעד חופש העיתונות גם אם לפעמים הם כותבים נגדנו. בסופו של דבר הרוב הציוני והשפוי של מדינת ישראל ינצח וימנע מנתניהו מלפגוע בדמוקרטיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ