הפלסטינים מצטרפים היום לאונסק"ו, ובאו"ם חוששים לגורל מיזמי הארגון

הפסקת התקציב האמריקאי מאיימת לפגוע קשות בפרויקטים של הארגון בכל העולם

שלמה שמיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה שמיר

בטקס חגיגי שיתקיים היום בלונדון, שר החוץ הפלסטיני ריאד מליכי יחתום על מסמך שיעגן באופן רשמי את הצטרפותה של פלסטין כחברה מן המניין בארגון אונסק"ו. הדגל הפלסטיני יתנוסס מהיום בין דגלי 194 הארצות החברות בארגון העולמי שנוסד בלונדון לאחר תום מלחמת העולם השנייה.

ואולם תחושת הגאווה של הפלסטינים והסיפוק בקרב התומכים בצעד אינם מבשרים טובות לארגון. החלטת ארה"ב להפסיק לאלתר את השתתפותה בתקציב אונסק"ו בעקבות ההחלטה על קבלת פלסטין לארגון כבר מאיימת על המשך קיומם של פרויקטים ומיזמים שהארגון לתרבות וחינוך מקיים ברחבי העולם.

חלקה של ארה"ב בתקציב הארגון עמד על 80 מיליון דולר, שהוא 22% מכלל התקציב של הארגון. ארה"ב עדיין לא השלימה את פרעון חלקה בתקציב של 2011, כאשר אושרה קבלת פלסטין לארגון. במקביל גם הסיוע הנוסף והמיוחד שהזרימה ארה"ב לפרויקטים מיוחדים של אונסק"ו הופסק מיידית.

במרכז האו"ם בניו יורק גוברים חששות להשלכות המיידיות על עתידם של פרויקטים ומיזמים שהארגון העולמי לחינוך, מדע ותרבות מעורב ישירות בהפעלתם. הדאגה, שבאה לידי ביטוי בשיחות בקרב דיפלומטים, מכוונת במיוחד להמשך נוכחותו הפעילה של הארגון בארצות עניות ומתפתחות, שבהן מעורבות הארגון קריטית.

אונסק"ו ידוע ומזוהה בעיקר כפעיל ומעורב בפרויקטים להגנת אתרי תרבות. אבל הארגון פעיל גם במיזמים חשובים בתחומים כמו הבטחת נגישות למים נקיים, צמצום הבערות בקרב בני נוער וקידום יוזמות להבטחת זכויות אדם.

ההצבעה על קבלת פלסטין לאונסק"ו בכינוס בפאריס באוקטובר 2011צילום: אי–פי

"העתיד העגום הצפוי לאונסק"ו כבר מתחיל להתממש בארצות רבות כולל אלו שהצביעו בהתלהבות בעד צירופה של פלסטין", אמר היום גורם בכיר בניו יורק. "והקשיים מורגשים במיוחד בפרויקטים שארה"ב מעורבת באופן ישיר במימונם". אחד הפרויקטים שעתידם לא ברור הוא לניקוי מקורות מים בעיראק. ארה"ב הבטיחה 900 אלף דולר לביצוע שלב ראשון של הפרויקט. גם מיזמים שאונסק"ו צפויה היתה לבצע בדרום סודאן בסכנה מחמת העדר מימון.

מנהלי אונסק"ו פתחו במבצע התרמה כדי למלא את החלל שהותירו אחריהם האמריקאים, ונעשו פניות לממשלות שונות לתרום כספים. אינדונזיה הבטיחה עשרה מיליון דולר וגאבון שני מיליון דולר.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ