"מדד הימניות" מדרג את הח"כים לפי תרומתם להתנחלויות

כך לוחצים ארגוני ימין על חברי הכנסת לשתף פעולה עם משנתם. שיאני המדד: אורי אריאל, זאב אלקין, יריב לוין ואריה אלדד. בתחתית: ליברמן ודוד רותם

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

בלשכותיהם של לא מעט חברי כנסת מהימין מתגלגל בימים האחרונים מסמך מסקרן שהפיק ארגון הימין "מטות ערים", המדרג את חברי הכנסת ושרי הקואליציה לפי מידת הסיוע שהעניקו, במסגרת תפקידם, למפעל ההתנחלויות ול״מחנה הלאומי״ בכלל.

ברשימה נמצאים הח"כים הבאים, כשבסוגריים מצוין מספר הפעולות שמיוחס להם: אורי אריאל (46), זאב אלקין (34), יריב לוין (27), אריה אלדד (24), משה יעלון (18), דני דנון (15), משה כחלון (14), מיכאל בן ארי (13), בני בגין (13) וציפי חוטובלי (13).

השרים לימור לבנת וסילבן שלום מדורגים מיד אחר כך. הרשימה טומנת בחובה כמה הפתעות: יו"ר ועדת החוקה, דוד רותם, אחד המקדמים הבולטים של חקיקת הימין בכנסת, חתום על 10 הצעות בלבד; שר החינוך, גדעון סער, שיצא נגד חלק מיוזמות החקיקה האחרונות, חתום על 9 "מעשים ימניים" ראויים לציון; שר החוץ, אביגדור ליברמן חתום על 5 הצעות בלבד ואילו השר מיכאל איתן חתום על 0 הצעות או יוזמות.

הדו"ח משמש שוט יעיל המדרבן את חברי הכנסת של הימין לפעולה ומתגמל את אלה שעשו מעשה בניקוד גבוה ובציונים לשבח, ו"מאפשר לציבור לתגמל את נבחריו המייצגים אותו נאמנה". המסמך, דו"ח חצי שנתי המופק זו הפעם הרביעית, ממפה את עשייתם של הח"כים בתחומי החקיקה, השדלנות והראיונות לתקשורת – מחוקים למניעת החרמת תוצרת ההתנחלויות ועד ראיונות לכלי התקשורת. השרים זוכים לעידוד גם על רתימת משרדיהם לפעילות למען ציבור המתנחלים בשטחים. דוגמה אחת לכך היא באמצעות הרחבת תשתית האינטרנט והאנטנות הסלולריות ליישובים השונים.

"תנועת מטות ערים שמה לב לפני מספר שנים שחלק מחברי הכנסת של המחנה הלאומי לא מספקים שירות טוב לבוחר", נכתב בפתח הדו"ח. "חלק מהשרים ומחברי הכנסת נהגו אז 'לנוח' במשך רוב הקדנציה שלהם בכנסת ולהתעורר לפעולה – במקרה הטוב – רק סמוך לבחירות, לאחר שבזבזו לפחות 75% מהקדנציה שלהם/שלנו", כתבו אנשי מטות ערים.

הארגון פונה באופן עקבי לחברי הכנסת ולשרים ומבקש מהם עדכונים שוטפים על עבודתם בתחומים אלה. "אני מעביר באופן קבוע מידע כשהם מבקשים", אמר אתמול עוזר של אחד מחברי הכנסת המככבים בדו"ח. לדבריו, "חשוב לנו שהציבור שלנו ידע איזו עשייה מתחוללת כאן ועד כמה אנחנו פעילים בתחומים האלה". מנגד טען עוזר לח"כ אחר, "החלטנו לא לשתף פעולה עם הדו"ח הזה. הוא לא כל כך חשוב מבחינתנו ומצריך עבודה רבה מדי. זה גם ניכר בדירוג הנמוך שקיבלנו בדו"ח הנוכחי". כך או אחרת, המסמך, שהפקתו הושלמה כבר לפני חודשים אחדים, מעורר עניין רב בימין.

ח"כ עוזי לנדאו וח"כ רוברט אילטובצילום: כהן מגן גילי

השקעה במוקדי חירום ובכיסוי הסלולרית

הדו"ח האחרון מסכם את התקופה שבין ינואר ליוני השנה ומציין רשימה של 100 הישגים פרלמנטריים ופוליטיים הנזקפים לזכות חברי הכנסת. עיון בה חושף את מכלול העשייה, שלא תמיד מורגשת בכלי התקשורת, המקדמת את ההתיישבות בשטחים ואת תפיסת העולם הימנית בכנסת ה-18.

עשו לנו לייק ותוכלו לקבל את כל הכתבות החמות ישירות אליכם לפייסבוק

כך, למשל, מציינים מחברי הדו"ח כי ועדת החוץ והביטחון של הכנסת אישרה העברת 10 מיליוני שקלים למוקדי חירום ביהודה ושומרון; ועדת הכספים אישרה כ-2 מיליוני שקלים לשיפור הכיסוי הסלולרי הלקוי ביהודה ושומרון. בנוסף, הושגו הקלות ברישוי נשק להגנה עצמית ונשק שהוחרם שלא כדין ממתנחלים הושב להם. במקביל, פעלו משרדי הממשלה לביטול הפרעות רדיו שמקורת ברשות הפלסטינית והקמת אתרי שידור קבועים לרדיו האזורי, ולמתן כיסוי מלא בשטחים לממירי הטלוויזיה DTT. למעלה ממחצית היישובים בשטחים חוברו לתשתית NGN של בזק, ודואר ישראל השיק ניידות ממוגנות ירי שנועדו לאפשר חלוקה סדירה של דואר באזורים הנתונים תחת איום.

"לא הפצנו את הדו"ח הזה לתקשורת", אמרה אתמול סוזי דים ממטות ערים. "מטבע הדברים המסמך הזה לא מיועד לקוראי "הארץ" או לכלי תקשורת אחרים, אלא לאנשים הפעילים אצלנו". הארגון, שהוקם ב-1992, עם חשיפת המגעים לכינון הסכמי אוסלו, נועד לספק מידע לפעילי ימין שאינם נמנים על תושבי יהודה ושומרון בהכרח. מדובר במסמך שקול: לא הוכנסו אליו הצעות חוק שלא עמדו במבחן הכנסת, אלא רק כאלה שחקיקתם הושלמה או חוקים שנמצאים בשלבי חקיקה מתקדמים.

מזעור נזקים בנאום נתניהו והחרמת ספקים ישראלים

הדו"ח מפרט את פעילות הח"כים והשרים במספר תחומים, בהם חקיקה, דיפלומטיה ותקשורת. בתחום הדיפלומטיה צוינו 21 חברי כנסת, בהם שישה שרים, על חלקם בהכנסת שיפורים ומזעור נזקים בנאום נתניהו בקונגרס האמריקאי; שר החוץ ליברמן הוביל מהלך דיפלומטי ל"צינון היחס של המדינות האיכותיות ליוזמת הפלסטינים להקים מדינה".

שר התשתיות, עוזי לנדאו ושר המדע, דניאל הרשקוביץ מובילים את רשימת השרים והח"כים שהפעילו את משקלם כדי להחרים ספקים ישראלים שנבחרו להקמת העיר הפלסטינית רוואבי ונכנעו לדרישת הפלסטינים מהם להחרים את תוצרת ההתנחלויות. כך, על פי הדו"ח, הנחו השרים את חברת החשמל, מקורות, משרד המדע וגופים נוספים שלא לעבוד עם החברות הישראליות שנענו לדרישת החרם. אגב, ברשימה זו מוזכרים גם חברי כנסת של קדימה, בהם יואל חסון, רוני בר און ונחמן שי כמי שתרמו למהלך. ליברמן וח"כ אורי אריאל צוינו על פעילותם להעברת החטיבה להתיישבות ממשרד הביטחון שבשליטת אהוד ברק למשרד ראש הממשלה. השרים יעלון ובגין חתומים על קידום יוזמה לאישור בניית מספר מצומצם של יחידות דיור בכמה התנחלויות, ועל תכניות לאישור הבניה הקיימת בהתנחלויות רותם, חמדת, נופים וסנסנה.

רק חמש הצעות. ליברמןצילום: כהן מגן גילי

בנוסף, ליברמן פעל להגדלת שטחי העיבוד של חקלאי בקעת הירדן, והשרים הרשקוביץ, כחלון, אדלשטיין, ארדן ויוסי פלד פעלו לחידוש קיומם של ביקורים של חכי"ם בקבר יוסף. השרים יעלון וארדן צוינו לאחר שסיכלו "מזימה" לסלול על חשבון ישראל כביש לזירוז בנייתה של העיר הפלסטינית החדשה רוואבי.

שישה חוקים בחצי שנה

לצד העשייה, הדו"ח מפרט גם את החקיקה הרבה בכנסת בתחום: שישה חוקים "ימניים" עברו במהלך המחצית הראשונה של השנה בקריאה שנייה ושלישית ונכנסו לספר החוקים של מדינת ישראל. בין החוקים האלה מונים מחברי הדו"ח את החוק המחייב דיווח על תרומות שהתקבלו ממדינות זרות, החוק המגביל העברת זכויות על קרקעות לזרים, חוק ועדות הקבלה וחוק הנכבה, השולל תקציבים מגופים המאזכרים את הנכבה. ארבע הצעות חוק "ימניות" עברו בקריאה ראשונה, בהן החוק האוסר על קריאה להחרמת התנחלויות והחוק המחייב שוטרים לענוד תגי שם. בקריאה טרומית עברו באותה התקופה ארבעה חוקים נוספים.

בתחום ההתמודדות עם ערביי ישראל, מציין הדו"ח את השר גלעד ארדן שהוביל החלטה להרס מפעלים מזהמים בלתי חוקיים במגזר הערבי באזור וואדי ערה; את אישור תכניתו של השר סילבן שלום להבאת 300 אלף תושבים חדשים לגליל ולנגב; את השקת קמפוס חדש של ישיבת הסדר בעכו בעלות של 20 מיליוני שקלים; את שלילת תשלומי הפנסיה מעזמי בשארה ואת החלטת ועדת האתיקה של הכנסת, הנשלטת בידי ח"כים ימניים, לנזוף בחברי הכנסת הערבים שהשתתפו בטקס הפיוס בקהיר בין החמאס לפתח.

"מטרת הדו"ח היא הגברת העשייה החיובית של נציגי המחנה הלאומי בכנסת ובממשלה. על ידי פרסום אותה עשייה חיובית. אנו מקווים להגיע לעלייה באחוזי ההצבעה וההתפקדות בקרב מצביעי המחנה הלאומי. אלה, בצדק, הסתכלו בעבר על היעדר ההישגים של נבחרי הציבור שלהם והחליטו שלא להצביע", נכתב בסיכום הדו"ח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ