עבאס ומשעל נפגשים בקהיר, ונתניהו קורא להפסיק את הפיוס הפלסטיני

ראש הממשלה אמר עוד שהסנקציות החדשות שהוטלו על איראן אינן מספיקות, וכי לישראל ולמצרים "יש אינטרס עמוק בשימור השלום ביניהן"

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

"לישראל ולמצרים יש אינטרס עמוק בשימור השלום ביניהן", כך אמר היום ראש הממשלה בנימין נתניהו, בהתייחס לאירועים האחרונים במצרים ולחוסר היציבות השלטונית שם. "השלום עם מצרים", אמר נתניהו במסיבת עיתונאים משותפת עם ראש ממשלת רומניה בירושלים, "מבטיח את יציבותו של לב המזרח התיכון. הוא מבטיח שקט. אנחנו פועלים יחד עם מצרים לקיים את השלום", הדגיש נתניהו.

"אנחנו יודעים שיש הרבה גורמים שמנסים להפר את השלום, אבל אנחנו פועלים במעקב שותף תוך תיאום מלא עם המצרים, ועושים פעולה רצינית ואחראית של שני הצדדים קודם כל לקיים את השלום". נתניהו הדגיש כי האינטרס לשימור היחסים עם מצרים הוא משותף לשני הצדדים, והוסיף כי "אני רוצה להאמין וגם פועל כדי שתהיה ההבנה הזו והיא תמשיך לקיים את השלום הזה שהוא חשוב לכולם".

נתניהו אמר עוד כי הוא מקווה שהפלסטינים "יפסיקו את הליך הפיוס עם החמאס ויבחרו להתרחק מצעדים חד צדדיים". נתניהו הוסיף כי "ישראל מעוניינת מאוד בשכנות דמוקרטיות, אבל התרחיש הזה רחוק מלהיות ודאי; אנו עלולים למצוא את עצמנו בסביבה עוינת מאי פעם ולכן עלינו להיות זהירים ואחראים מאוד ולא לעשות דבר שיסכן את ביטחונה של ישראל".

פגישתם בקהיר של ראש הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס, עם ראש הלשכה המדינית של החמאס, חאלד משעל, החלה. אם לא יהיו הפתעות, השניים צפויים להפגין אחדות מלאכותית, ולהכריז על ההסכמות שהושגו כבר במגעים שקטים קודם לכן, בתיווך המודיעין המצרי. בין השאר, ימונה ראש ממשלה פלסטינית חדש, ויוכרז כי הבחירות ייערכו במאי הבא.

נתניהו גם התייחס בדבריו לסנקציות הבינלאומיות שהטילו בשבוע האחרון מדינות שונות על המשטר האיראני: "אחרי דו"ח סבא"א, כולם מסכימים שאיראן פועלת במרץ להשיג נשק גרעיני. הוויכוח הזה הסתיים, איראן פועלת ומקדמת בכל דרך את תוכנית הפיתוח של נשק גרעיני. נתניהו הוסיף כי "דרושות סנקציות חזקות יותר, ואני חושב שחשוב שננקטו הסנקציות הללו", אך העריך כי הסנקציות שננקטו "לא יספיקו. הדרך היחידה שהסנקציות יהיו אפקטיביות יותר זה שהן יפגעו יותר במקורות ההכנסה העיקריים של המשטר האיראני, וזה אומר סנקציות אפקטיביות יותר, כמו על תעשיית הנפט, וסנקציות הרבה יותר אפקטיביות על הבנק המרכזי של איראן". למרות הקושי בהעברת הסנקציות במועצת הביטחון, אמר נתניהו, העוצמה הכלכלית שמרוכזת במדינות המובילות בעולם  "משמעותית" ולכן הביע תקווה "שהמדינות הללו, בהובלת ארה"ב, ינקטו סנקציות עוד יותר חריפות בזמן הקרוב".

נתניהוצילום: סלמן אמיל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ