מרב מיכאלי
מרב מיכאלי
מרב מיכאלי
מרב מיכאלי

חאלד חוסני זועבי נבחר השבוע בלשכת עורכי הדין להיות אחד מנציגיה בוועדה לבחירת שופטים. זועבי הוא עורך דין מנצרת, מתמחה במקרקעין, מסחר ובנקאות ונבחר שלוש פעמים ברציפות ליו"ר המחוז הצפוני של לשכת עורכי הדין.

חאלד זועבי, אפשר לעצור את המתקפה על בית המשפט העליון?

"אני חושב שאפשר. אני מאמין שרוב הציבור הוא עדיין ציבור שאכפת לו משלטון החוק ואכפת לו מבית המשפט. כשאני מדבר על ציבור אני מדבר על חברי הכנסת שהם נציגי הציבור, ואני מאמין שהם יראו שיש באמת רוב גדול לכך שמה שקורה לא מקובל על הציבור. אני בטוח שהם יראו את זה, שהפרופסורים שכתבו עצומה (נגד "חוק גרוניס" ונגד החוק לשינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים, מ"מ) ולשכת עורכי הדין והציבור שאני רואה אותו מבינים שזה הרס הדמוקרטיה. תראי איך זה נעשה בזמן שבמדינות מסביבנו היום עמים שלמים קמים נגד הדיקטטורה ונגד אלה שרומסים את זכויות העמים שלהם ואת רואה שמה שהם דורשים זו דמוקרטיה".

מה דעתך על מינוי לפי מוצא? על זה שמדברים עכשיו על מינוי שופט מזרחי לעליון?

"קודם כל צריכים שופטים טובים. השופטים הכי טובים במדינה הם אלה שיהיו בבית המשפט העליון. אם יש שופטים מזרחיים טובים, צריך לתת להם בנסיבות הקיימות קדימות מסוימת כדי שבית המשפט העליון יבטא את העם שהוא יושב בתוכו. אבל לא בכל מצב צריך למנות שופטים רק בגלל המוצא שלהם".

אתה נבחרת בגלל שאתה ערבי?

"זה שיקול, אני לא מתעלם מכך שזה שיקול. אבל לצד השיקול הזה היו גם השיקולים של מה שעשיתי ב-20 השנה האחרונות לציבור עורכי הדין, שנפלה בידי הזכות להקים ולהיות היו"ר הראשון של מחוז הצפון. נבחרתי ליו"ר של מחוז שאיננו, שצריך להקים את כל המוסדות שלו - יחד עם החברים שלי כמובן - והייתי צריך לחשוב גם מהתחלה על כך שזה מחוז משותף ליהודים, לנוצרים ולמוסלמים, ואיך לעשות עם זה את הדברים הנכונים. אלה היו הנימוקים אבל אחד מהם הוא שאני ערבי ושיש מקום לתת לציבור הזה הזדמנות שיהיה לו פעם נציג בוועדה הזאת".

יו"ר הלשכה דורון ברזילי אמר שהבחירות שבהן נבחרת היו מחטף.

"אני לא מבין איך זה יכול להיות מחטף. הכללים קובעים מועדים מתי צריך לבחור, איך צריך לבחור, לאיזו תקופה. הכל התנהל לפי הכללים. המחטף שהם מדברים עליו זה שזה הקדים את חקיקת החוק (שמשנה את הכללים לבחירת נציגים לוועדה לבחירת שופטים, מ"מ). אבל למה צריך להמתין עד שיושלם חוק? יש לך הרבה הצעות חוק שעברו קריאה ראשונה ומחכות".

מה דעתך על הצעת החוק הזאת, שמשנה לראשונה את דרך הבחירה של נציגי הלשכה לוועדה לבחירת שופטים.

"אני לא מסכים עם הצעת החוק הזאת".

אז למה אתה חושב שדורון ברזילי מסכים איתה?

"כי במצב הנוכחי הרוב במועצה הארצית של לשכת עורכי הדין הוא לא בקו של ראש הלשכה וזה היה ידוע לו, והוא ידע שהרוב שיבחרו בנציגים לוועדה יבחרו לא בהכרח באנשים שהוא רוצה".

מה אתה תעשה בוועדה כדי לנסות לעצור את המתקפה על בית המשפט?

"אני הולך לעשות את הכל כדי שיהיו לנו השופטים הטובים ביותר".

נעם סולברג הוא בין הטובים ביותר?

"עוד לא ראיתי את כל הנתונים על השופטים המוצעים היום. אני מזמן הפסקתי לקבוע עמדות רק לפי מה שאני קורא בעיתון".

אתה כערבי ישראלי, כפלסטיני ישראלי, יכול להצביע בעד שופט מתנחל לבית המשפט העליון?

"אני חי במדינת ישראל, אני יודע שבמדינת ישראל יש הרבה השקפות עולם. אני במסגרת התפקיד שלי בוועדה אכפת לי האדם הכי טוב לתפקיד".

גם אם הוא מתנחל?

"את יודעת מה, זה לא סעיף שפוסל באופן חד-משמעי, לא. אני לא מוכן לכך כי בכך אני מתעלם מכל המצב במדינה ואז אני למעשה נותן הכשר למי שאומר שלא צריך שופט ערבי. יש כאלה שיגידו זאת מדינת היהודים, לא צריך להביא שופט ערבי, ואז אני נותן הכשר לאנשים כאלו".

זועבי. "לא בכל מצב צריך למנות שופטים רק בגלל המוצא שלהם" צילום: מוטי מילרוד
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ