נתניהו הורה לדחות את הריסת גשר המוגרבים בעקבות לחץ מצרי וירדני

רה"מ דחה בשבוע את ההריסה לאחר שקיבל ממצרים מסרים לפיהם הדבר יוביל להתמקדות ההפגנות בתחריר בישראל

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הורה ביום שישי לעיריית ירושלים ולמשרד לביטחון פנים לדחות בשבוע את הריסת גשר המוגרבים המחבר את רחבת הכותל המערבי עם הר הבית.

לדברי פקיד ישראלי בכיר, הריסת הגשר תוכננה להתחיל במוצאי שבת ולהימשך כ-72 שעות. עם זאת, בשל רגישות הנושא והעברה של מסרי אזהרה ממצרים, לפיהם הריסת הגשר תמקד את ההפגנות בכיכר תחריר בנושא הישראלי, לשכת נתניהו ביקשה מהעירייה לדחות את ההריסה. בימים הקרובים צפוי נתניהו לקיים דיון רחב בנושא כדי למצוא פתרון לסוגיה.

גשר המוגרבים הרעוע הפך למוקד מתיחות בין ישראל לפלסטינים ולירדן. ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, הורה להרוס את הגשר כיוון שבמצבו הנוכחי הוא אינו בטיחותי. במקום הגשר שייהרס ייבנה גשר ארעי חלופי שיאפשר מעבר בטיחותי יותר לכיוון הר הבית.

בימים האחרונים ניהלו גורמים בוואקף האיסלאמי, שמנהל את הר הבית, קמפיין ציבורי נגד הריסת הגשר בטענה שמדובר במזימה ישראלית לפגוע במסגד אל-אקצה. קמפיין דומה החל בירדן בעידודו של שר ההקדשים. במסגרת הסכם השלום עם ישראל עוגן מעמדה של ירדן כגורם מפקח על הנעשה בירושלים, בדגש על הר הבית. גם הירדנים העבירו מסרים לישראל דרך גורמים שונים ולפיהם הריסת הגשר עלולה להצית מהומות בממלכה.

לפני כמה חודשים הגיעו ישראל וירדן לטיוטת הסכם בדבר החלפת הגשר הנוכחי בגשר אחר. מזכיר הממשלה צבי האוזר אף יצא בבהילות לעמאן כדי לחתום על ההסכם, אולם ברגע האחרון הירדנים נסוגו ממנו. מאז מנסות שוב שתי המדינות לגבש פתרון לסוגיית הגשר.

גשר המוגרבים

תגיות:

תגובות