עליית מדרגה בעימות בעבודה: פעילי פרץ דורשים לדחות הוועידה

בוועידת המפלגה הקרובה יוחלט במי תתמוך המפלגה בבחירות ליו"ר ההסתדרות, עופר עיני המקורב ליחימוביץ' או איתן כבל המקורב לפרץ

אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופיר בר-זהר

עליית מדרגה בעימות בין יו"ר העבודה שלי יחימוביץ' ליו"ר לשעבר עמיר פרץ: פעילי פרץ דורשים לדחות את ועידת מפלגת העבודה המיועדת להתקיים ביום רביעי השבוע, שבו צפויה יחימוביץ' לבקשת את תמיכת הפעילים במועמדותו של עופר עיני לתפקיד יו"ר ההסתדרות.

שני פעילים המזוהים עם פרץ, סמי שושן ושלומי וייזר, פנו ליו"ר המוסד לבירור עתירות במפלגה, עו"ד אמנון זכרוני, ודרשו כי הוועידה הקרובה תידחה. הם טוענים כי כינוס הוועידה וקביעת סדר יומה נעשו בניגוד לחוקת מפלגת העבודה ורומסים את זכויות חברי העבודה לטובת "אינטרסים צרים שריח של אתנן פוליטי עולה מהם". בשבוע שעבר הודיע כבל כי בכוונתו להתמודד נגד עיני באופן עצמאי, וכי אינו מבקש את תמיכת העבודה.שושן, אחד מהעותרים, הוא גיסו של פרץ.

בפנייתם לזכרוני, על ידי עורך הדין גיא בוסי, טוענים הפעילים כי יחימוביץ' ומזכ"ל העבודה חיליק בר עובדים למען "קידומו של פלוני חיצוני למפלגה, כל זאת תוך שהם פועלים לסילוק, מחיקה ורמיסת זכויותיהם של חברי המפלגה". ככל הנראה, מתוך התחייבות לתשלום עבור טובות עבר, מבקשים המשיבים לקדם את מועמדותו של אותו מועמד חיצוני למפלגה, תוך רמיסה ברגל גסה של חוקת המפלגה וביטול זכויות בסיסיות". לפי טענות השניים, קיום הוועידה מתבצע בניגוד לחוקי המפלגה וכי המשיבים לא מילאו אחר ההליכים הקבועים בחוקת המפלגה, שקובעים כי כינוס המפלגה וכן סדר יומה יאושרו קודם לכן על ידי לשכת המפלגה.

צילום: בר און דניאל

סדר היום בכינוס הקרוב צפוי להיות מאושר על ידי הלשכה לפני תחילת הוועידה, כשהעותרים טוענים כי בכך הדיון בסדר היום נהפך לטכני, בעוד שמדובר בדיון שאמור להיות מהותי. עוד גורסים שושן ו-וייזר כי הבאת ההסכם עם עיני לאישור פוגעת בזכותם של אנשי העבודה לבחור ולהיבחר, וטוענים כי "נחשפה מטרתם האמיתית של המשיבים, קרי החזרת טובה לפטרון פוליטי אשר ככל הנראה הוא זה שמנהל את המפלגה". השניים מבקשים כי הטיפול בעניין ייעשה במהירות משום שהוועידה אמורה להתכנס ביום רביעי.

יו"ר המפלגה יחימוביץ' קראה לחברי העבודה לתמוך בה בעניין אישור ההסכם עם עיני. בניוזלטר האחרון ששלחה לפעיליה כתבה כי "מכיוון שנפתחה חזית שמוביל עמיר פרץ נגד המשך השותפות הקיימת זה שנים בין העבודה ובין סיעת עוגן בראשות עופר עיני החלטתי למנוע את חידוש המסורת הקלוקלת של התכתשויות פנימיות ופשוט להביא את העניין בהקדם ובלי לבזבז זמן להכרעתו הדמוקרטית של המוסד הקובע בעניין. כך נוכל להכריע האם ממשיכים את השותפות עם עופר וסיעתו (שכל חבריה גם הם חברי מפלגת העבודה, אב"ז) או האם מציבים מועמד מול עופר (פרץ, כאמור, רוצה את איתן כבל, אב"ז). זהו עימות פוליטי לכל דבר, ועימותים פוליטיים אני מעדיפה להכריע חד וחלק בהצבעה דמוקרטית, ולבקש מהוועידה אמון ותמיכה בדרכי".

מלשכת פרץ נמסר: "אין מדובר בסוגייה פרסונאלית אלא בנושא ערכי ואידיאולוגי על הזכות לבחור ולהיבחר במפלגה דמוקרטית. אנו מבקשים כי מפלגת העבודה תחזור לעצמה וכי המועמדים להסתדרות ירגישו מחויבות לערכי תנועת העבודה. אנו דורשים הצבעה חשאית בנושא זה מכיוון שלצערנו הרב, נערך מסע של לחצים בלתי סבירים על חברי מפלגה המבקשים להצביע באופן דמוקרטי".

מזכ"ל מפלגת העבודה חיליק בר אמר כי "ועידת מפלגת העבודה שהיא הגוף הדמוקרטי הנבחר העליון במפלגה תכריע ביום רביעי בהצבעה דמוקרטית בסוגיית הבחירות להסתדרות. עם קבלת ההכרעה המפלגה תתייצב בכל הכוח מאחורי כל החלטה שתתקבל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ