קק"ל מנסה לטשטש מעורבותה בפינוי משפחה מסילוואן

חברת בת של הקרן טענה ב-4 ערכאות שונות כי המשפחה יושבת בנכס של נפקד. כעת מפנים בקרן את האצבע המאשימה לעמותת הימין אלע"ד

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

הקרן הקיימת לישראל הודיעה ביום חמישי על עיכוב פינויה של משפחת סומרין, משפחה פלסטינית של 12 נפשות, מביתה שבסילוואן. המשפחה היתה אמורה להתפנות היום על פי צו הוצאה לפועל, ושוטרים כבר ביקרו בבית, לקראת אפשרות שייאלצו לפנות את המשפחה בכוח.

בימים האחרונים ניסתה קק"ל לטשטש את מעורבותה בפינוי של משפחת סומרין. בקק"ל הפנו אצבע מאשימה לעמותת אלע"ד, שלטענתם היא זו שאחראית לתביעה לפינוי המשפחה, למרות שאין לכך שום סימוכין במסמכים המשפטיים. לפני 10 ימים התפרסם ב"הארץ" דבר קיומו של צו פינוי שהוציאה חברת הימנותא, חברה בת של קק"ל, נגד משפחת סומרין לאחר מאבק משפטי. העילה לפינוי היא טענה כי בעל הבית הוא נפקד, וכי הנכס נלקח על ידי המדינה על בסיס חוק נכסי נפקדים, והועבר לקק"ל במסגרת עסקה שבין רשות הפיתוח (המחזיקה בנכסי הנפקדים) לבין קק"ל, בשנות ה-90.

בעקבות הפרסום ב"הארץ", פתחו ארגוני השמאל "רבנים למען זכויות אדם" ו"סולידריות שייח ג'ראח" בקמפיין נגד קק"ל ונגד הסניף האמריקאי של הקרן - JNF. בעקבות הקמפיין פרסמה שלשום קק"ל הודעה באתר של JNF, לפיה הקרן כלל אינה צד למאבק עם משפחת סומרין, ושעמותת אלע"ד עשתה זאת ללא קשר לקק"ל.

בני משפחת סומרין בסלון ביתם בסילוואן, לפני שבועייםצילום: מיכל פתאל

בתחילת ההודעה מופיעה נזיפה בארגון הרבנים על כך שלא טרח לברר את הפרטים. "זה יכול היה להיות נחמד אם הם היו מקיימים שיחת טלפון או פגישה כדי ללמוד את העובדות", נכתב. בהמשך נכתב כי קק"ל החכירה את השטח לעמותת אלע"ד בשנות ה-90, בשל פעילותה הארכיאולוגית באזור. "לקק"ל אין שום זכויות, שליטה או אחריות על מה שנעשה", נאמר בהודעה.

אלא שדברים אלו לא מסתדרים, בלשון המעטה, עם אין ספור מסמכים משפטיים שנערמו עם השנים בעניינה של משפחת סומרין. הגוף שהגיש את התביעה לפינוי המשפחה וגם חתום על צו ההוצאה לפועל הוא חברת הימנותא, שנמצאת בשליטה מלאה של קק"ל וכתובתה היא כתובת המשרדים של קק"ל. זאת ועוד, המאבק המשפטי לפינוי משפחת סומרין נמשך זה 20 שנים, שבמהלכן נוהלו דיונים בעניינה בארבע ערכאות שונות בבתי המשפט השלום, המחוזי והעליון. הימנותא היתה הצד התובע את פינוי המשפחה בכל הדיונים הללו. עמותת אלע"ד מעולם לא הופיעה כצד לדיון. לדברי עו"ד מוחמד דחלה, המייצג את משפחת סומרין, המילה "אלע"ד" כלל אינה מוזכרת באף אחד מהמסמכים המשפטיים בתיק.

בארגון הרבנים למען זכויות אדם הגיבו כי "המסמכים המשפטיים הרשמיים מצביעים לכאורה על כך שההודעה של קק”ל בארה"ב אינה מתיישבת עם העובדות או עם הודעת קק"ל בישראל. אנו מנסים לברר מדוע הטילה קק"ל את האחריות על אלעד, האם קיים קשר בין הארגונים, ומה טיבו".

מקק"ל נמסר בתגובה: "במהלך 2006 ולאחר מאבק משפטי, קבע בית המשפט כי על משפחת סומרין לפנות את הנכס בשכונת סילוואן. המשפחה מסרבת למלא אחר החלטות בית המשפט ומכשילה לאורך שנים את הניסיונות לנהל דיאלוג רציני ואחראי לפתרון העניין. מתוך הרגישות והאחריות של החברה, הוחלט כי לא יבוצע פינוי כרגע וכך יינתן אשראי נוסף לדיאלוג שאם ייכשל, תבוא החברה בדברים עם רשויות החוק לביצוע פסק הדין".

מעמותת אלע"ד לא נמסרה תגובה לדברים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ