תומר זרחין

המאבק על מינוי שופטים חדשים לבית המשפט העליון לובש צורה חדשה. כך, במקביל לעובדה שרקיחת הדילים בוועדה לבחירת שופטים יוצאת לאור, משרד יחסי ציבור מקדם את מינויו לעליון של שופט בבית המשפט המחוזי בבאר שבע.

"גם דרומי, גם דתי מתון וגם מרוקני", כך הוגדר אתמול שופט המחוזי בבאר שבע ברוך אזולאי, במייל ששיגר משרדו של איש יחסי הציבור ויועץ התקשורת צביקה אלוש. שמו של אזולאי הופיע בשבוע שעבר ברשימת המועמדים לכהונה בעליון. המייל של אלוש בעניינו נשלח אתמול אחר הצהריים לכתבי משפט המסקרים את המאבק על הדילים בוועדה לבחירת שופטים. אלוש הציע לסייע בהכנת כתבות פרופיל על השופט אזולאי. לדברי אלוש, אזולאי לא יודע על הפעילות לקידומו, והוא מסייע לו לאור היכרות עם גיסו של השופט. אזולאי לא הגיב לדברים.

במייל שנשלח ממשרדו של אלוש מופיעה רשימה של "אנשים שייאותו לדבר בשבחו של השופט אזולאי מבאר שבע, המועמד לעליון". ברשימה שצורפה מופיעים שמונה אנשי משפט - שופטים בדימוס, עורכי דין ואנשי אקדמיה - בליווי מספרי הטלפון שלהם. המשותף לכולם - היכרות מקצועית עם השופט אזולאי. ברשימת השמות מופיעים השופט העליון בדימוס יעקב טירקל, נשיאי בית המשפט המחוזי בבאר שבע בעבר השופטים בדימוס גלעד גלעדי ויהושע פלפל, ודניאל גרטנר ואלישע כהן, שניהם עורכי הדין שפועלים בבאר שבע.

צילום: אתר בתי המשפט

"אף אחד לא תיאם אתי שום דבר", אמר אתמול מופתע השופט בדימוס טירקל. "אני יכול לדבר על השופט אזולאי, אבל אני לא מכיר שום משרד יחסי ציבור. לא ידוע לי ששמי מופיע ברשימת ממליצים כלשהי שנשלחה על ידי משרד יחסי ציבור. אם זה מפתיע אותי? אני כבר נוכחתי לדעת שבימינו הכל כבר יכול להיות".

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב העדכונים והפרשנויות ישירות אליכם

גם השופט בדימוס גלעדי נשמע אתמול מופתע כשגילה שהוא מופיע ברשימת ממליצים שהפיץ משרד יחסי ציבור. "אף אחד לא תיאם אתי את הדבר הזה, אני שומע על זה בפעם הראשונה. זה לא ענייני להגיד על השופט אזולאי לכאן או לכאן, וזה לא ישנה מה אני אגיד. בשביל זה יש ועדה שצריכה לבחור וחזקה שתבחר את הטוב ביותר".

פרופ' יהושע ויצמן, שגם הוא נזכר ברשימת המשפטנים שישמחו כביכול לדבר בשבחו של השופט אזולאי, אמר אתמול: "כל זה לא לרוחי. אני מסתייג מהדבר הפסול הזה שמינוי שופטים לבית המשפט העליון נעשה בעיתונות במקום בוועדה, בחדר סגור. אני לא מוכן להגיד איך אני מכיר את השופט אזולאי".

אחד מחברי הוועדה לבחירת שופטים נדהם אמש מהעובדה שמשרד יחסי ציבור פועל לקידום מועמדותו של השופט אזולאי לעליון. לדבריו, מדובר "בחציית קווים אדומים והכנסת שפה חדשה שלא הכרנו למערכת המשפט, שפה של שיווק ומכירות. המציאות עולה לפעמים על כל דמיון".

גורם בבית המשפט המחוזי בבאר שבע הביע אף הוא תמיהה על המקרה: "מפליא שמבין כל המועמדים לשיפוט בעליון דווקא השופט אזולאי זכה בשירותי משרד יחסי ציבור. הוא נחשב לשופט שמרן, שלא אוהב חשיפה תקשורתית ומתרחק מהתקשורת כמו מאש".

במייל ששלח הבטיח אלוש כי בהמשך יועברו חומרים נוספים, ובכלל זה שמות של בני משפחה של אזולאי לצורך שיחה עם התקשורת.

שמו של אזולאי עלה בשבוע שעבר בין שבעת המועמדים לכהונה בעליון שגיבשו שלושה חברי הוועדה לבחירת שופטים - השר להגנת הסביבה גלעד ארדן, עו"ד פיני מרינסקי וח"כ דוד רותם. השלושה הציעו לבחון את מינוים של שבעה שופטים, שישה מהם ממוצא מזרחי. הדגש על מועמדים ממוצא מזרחי ניתן לאחר ביקורת ציבורית, שלפיה לא ייתכן כי לאחר פרישתו של השופט אדמונד לוי מכהונה בעליון לא מכהן אף שופט ממוצא מזרחי בערכאה השיפוטית הגבוהה בישראל.

השופט אזולאי נולד במרוקו ב-1945. הוא סיים את לימודיו בישיבה בירושלים ולמד משפטים באוניברסיטה העברית. הוא עבד בפרקליטות מחוז הדרום ומונה לשיפוט בבית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע ב-1983. למחוזי בבאר שבע הוא מונה ב-1996, שימש סגן נשיא ובהמשך שופט בכיר.

ברשימת השופטים החדשה שפורסמה השבוע מופיעים מועמדים ממוצא מזרחי הנחשבים בעלי סיכוי טוב יותר משל אזולאי להיבחר - שופטי בית המשפט המחוזי בתל אביב מיכל אגמון-גונן ואורי שהם, וסגני נשיא בית המשפט המחוזי בנצרת יצחק כהן ואברהם אברהם.

השופט אזולאי לא נענה לפניית "הארץ" להגיב לדברים. אמש, לאחר ש"הארץ" הפנה שאילתה להנהלת בתי המשפט בעניין, ולאחר שנודע לשופט אזולאי על הפרסום הצפוי בעיתון, מסר אלוש כי "התקשרו מהמשפחה וביקשו כרגע לא לעשות שום דבר. הם החליטו בשלב זה לרדת מזה".

מהנהלת בתי המשפט נמסר: "במערכת בתי המשפט לא ידוע על כל פעילות מהסוג האמור, וכמובן שאינה מארגנת תמיכה ציבורית במועמד זה או אחר. אנחנו מקווים שהידיעה אינה נכונה".

בתוך כך, בימים הקרובים צפויה נשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש לפרסם שמות מועמדים מטעמה לכהונה בעליון. על פי ההערכות, ברשימה של ביניש יופיעו גם מועמדים מזרחיים, אולם זאת לא צפויה להיות רשימה שבה הרוב המכריע של המועמדים ממוצא מזרחי, כפי שהיה ברשימת המועמדים הראשונה שפורסמה בשבוע שעבר. עם הפרסום הרשמי של שמות המועמדים, הציבור יוכל להביע השגות בתוך 30 יום. ישיבת הוועדה לבחירת שופטים לבית המשפט העליון תתכנס ב-6 בינואר.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ