צפון קוריאה סיפקה לאיראן וסוריה מתכת מתקדמת לתעשיית הגרעין והטילים

לפי דיווח בגרמניה, המתכת - אותה ניסתה איראן להשיג במשך שנים - הועברה גם לבסיס טילים סודי של סוריה; אמ"ן: "הפיצוץ באיראן פגע בפיתוח הטילים"

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

קוריאה הצפונית סיפקה לסוריה ואיראן מתכת מיוחדת, הדרושה להשבחת טילים ולייצור צנטריפוגות מתקדמות להעשרת אורניום, כך דיווח בסוף השבוע העיתון הגרמני "די וולט". בעזרת המתכת -מסוג פלדת "מרג'ינג" - תוכל טהראן לייצר דגמים משופרים של סרכזות (צנטריפוגות), שיאפשרו לה להעשיר אורניום במהירות ובאיכות גבוהה יותר, ובזמן קצר יותר. בנוסף, היא תוכל לשפר את יכולת הטילים שברשותה. העיתון הגרמני מסתמך בפרסום על "גורמי ביטחון מערביים", אך לא נוקב בשמם.

בשנים האחרונות עושה איראן מאמצים להשיג את המתכת, באמצעות רשתות הרכש שלה הפועלות בחשאי ברחבי העולם. המתכת נמצאת ברשימת החומרים הנמצאים בפיקוח של "קבוצת האספקה הגרעינית" ו-"משטר הפיקוח על טכנולוגיית טילים", והאסורים לייצוא למדינות שמוטלות עליהן עיצומים - ובהן איראן. החלטות של מועצת הביטחון של האו"ם אף אוסרות על קוריאה הצפונית לייצא נשק, טכנולוגיות וחומרים, כולל הפלדה המיוחדת.

פלדת "מרג'ינג" היא פלדה באיכות גבוהה, המיועדת לשמש כחומר מבנה של צינור המנוע בטיל. הפלדה מאפשרת חיסכון במשקל הטיל, דבר המשפר את תמרונו. מדובר בחומר בעל תכונות מתכתיות מעולות, אך היא יקרה ביותר.

לפי הידיעה, סיפקה קוריאה הצפונית את המתכת גם לסוריה, כחלק מהעברת ידע למטרת בניית מפעל חדשני סודי לייצור טילים. המפעל, הנמצא ליד העיר חומס, נמצא בפיקוח של המרכז למחקר מדעי של סוריה. בידיעה נאמר כי בנוסף לטכנולוגיה, סיפקה קוריאה הצפונית גם את הציוד לבניית המפעל. המקורות של העיתון העריכו כי המפעל ייכנס לשלב הייצור בתוך שנה וחצי. על פי פרסומים אחרים, מפעל זה ממומן בחלקו גם על ידי איראן.

4 מתוך 4 |
עיר הטילים הסמוכה בסלמייהצילום: GoogleEarth
1 מתוך 4 |
הבסיס הסודי בהרי טקסיסצילום: GoogleEarth
2 מתוך 4 |
הבסיס הסודי בהרי טקסיסצילום: GoogleEarth

לחצו לייק וקבלו את מיטב חדשות "הארץ" אליכם לפייסבוק

על פי הידיעה מהעיתון הגרמני, הרכבת המתכת על הטילים תשפר את יכולת טילי הסקאד D, ותעצים את יכולת הנזק של ראש החץ שלהם. בנוסף, העיתון טוען כי סוריה מנסה לספק לארגון החיזבאללה טילים מדגם M-600, שטווחם הוא 250-300 ק"מ, לאחר שראשי החץ שלהם יושבחו בעזרת המתכת שסופקה מקוריאה הצפונית.

בתוך כך, התייחס היום ראש חטיבת המחקר באמ"ן, תא"ל איתי ברון, לפיצוץ בבסיס הטילים האיראני לפני שבועיים. בישיבה של ועדת החוץ והביטחון של הכנסת אמר ברון: "הפיצוץ, שהיה באתר הפיתוח לטילי קרקע-קרקע, בכוחו לעכב או להפסיק את המשך הפיתוח באותו ציר". עם זאת, הוא הוסיף כי "יש לתת את הדגש לכך שלאיראן מסלולי פיתוח נוספים מלבד אותו מתקן".

"תכנית הגרעין של איראן ממשיכה להתקדם, על אף הלחצים הרבים שמופעלים עליה, כגון מאמצי סיכול, ולמרות המצב הכלכלי והפוטנציאל לערעור מעמדו של השלטון", אמר תא"ל ברון בישיבה. "מצבה הכלכלי של איראן נמצא במגמה של צניחה. קיימת אינפלציה שמאמירה והכלכלה נמצאת במיתון עמוק. מצד אחד טהראן מפעילה סובסידיות ומצד שני מחירי הנפט ממשיכים לעלות.

"איראן מפעילה כ- 6,000 צנטריפוגות שפועלות בצורה סדירה, מתוך 8,000 שהותקנו. עד היום הצליחה טהראן לצבור 50 טון של אורניום מועשר ברמה נמוכה וקצת פחות מ- 100 ק"ג ברמה של 20%. האיראנים צריכים לצבור 220 ק"ג של אורניום מועשר ברמה של 20% כדי שיעמוד לרשותם מספיק חומר לפצצה גרעינית. עם זאת, חשוב לזכור שאת האורניום המועשר ברמה של 20% צריך להעשיר שוב, לרמה של 90%. להערכתנו דו"ח סבא"א האחרון לא יביא לשינוי בהתנהלותה של אירן בהמשך פיתוח תכנית הגרעין שלה".

Read this article in English: Report: North Korea supplying Syria, Iran, with prohibited nuclear technology

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ