ניצחון ללבני: הפריימריז בקדימה לא יוקדמו במושב הנוכחי

מופז, דיכטר ושטרית מעוניינים לקיים את הבחירות המקדימות במפלגה כבר במארס, אך הסיעה התנגדה. "יו"ר המפלגה ביצעה מחטף", הם טוענים

אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופיר בר-זהר

סיעת קדימה קיבלה היום (שני) את הצעתה של יו"ר המפלגה ציפי לבני, והחליטה שלא להקדים את הפריימריז במושב הנוכחי של הכנסת, ואף לא לדון בנושא עד תום המושב. במהלך ישיבת הסיעה היום, שנמשכה כשעתיים, אמרה לבני כי היא מסכימה להקדמה עקרונית של הפריימריז, כך שלא יתקיימו זמן קצר לפני הבחירות הכלליות, אך לא נכון לדעתה לדון בעניין במושב הנוכחי. לטענתה, המושב חייב להיות מוקדש כולו למאבק בקואליציה.

הדיון היום התקיים לאור בקשתו של ח"כ שאול מופז מהסיעה להקדים את הפריימריז לחודש מארס. מופז, כמו גם ח"כ אבי דיכטר וח"כ מאיר שטרית, מעוניינים לעמוד בראש קדימה, ופועלים בשבועות האחרונים להקדמת הפריימריז. לבני התנגדה להקדמה ואמרה כי "במושב הזה קדימה תתעסק במדינה ולא בעצמה. המושב הזה יעסוק בהצגת חלופה לממשלה ובניסיון להפיל אותה – ולא בקיום פריימריז".

לקראת תום הדיון, כשחלק מחברי הכנסת כבר עזבו את המקום, שאלה לבני את הנוכחים אם הם רוצים להצביע עבור הצעתו של מופז. לאחר שהנוכחים לא נענו להצעה, אמרה לבני כי היא מעוניינת להצביע על הצעה משלה, לפיה הקדמת הפריימריז לא תידון יותר במושב הנוכחי. ההצעה, כאמור, זכתה לרוב קולות הנוכחים. עם זאת, במקרה שיותר ממחצית מחברי הסיעה - 15 ומעלה - יתמכו בהעלאת הנושא במושב הנוכחי, ביכולתם לחייב את הסיעה לדון בכך.

בסביבת לבני הביעו שביעות רצון מהתוצאה. בקרב מקורבי מופז ודיכטר טענו כי מדובר במחטף, כיוון שההצבעה לא נקבעה מראש והתקיימה לאחר שחלק מחברי המפלגה כבר עזבו את החדר. בקדימה אומרים כי 15-16 ח"כים תמכו בהחלטה, בעוד גורמים אחרים במפלגה טוענים כי המספר נמוך בהרבה ומסתכם ב-10-11 ח"כים. הם הוסיפו כי רוב חברי הכנסת תומכים בהקדמת הפריימריז.

מקורבי מופז מסרו כי "מפתיע לגלות שמי שאמרה שמאסה בפוליטיקה התגלתה כמי שעוסקת בפוליטיקה קטנה ומעבירה החלטות בסיעה באופן לא דמוקרטי. קדימה חייבת להיערך לבחירות. פריימריז הם שלב הכרחי בדרך לכך ואין מכך מנוס".

דיכטר מסר כי ״לא נכון לדחות את הפריימריז בגלל מושב הכנסת. יש לנהל את המאבקים במושב כאילו אין פריימריז ולהיאבק לקיומן של פריימריז כאילו אין מושב. מנהיג אמיץ חייב לדעת להתנהל במקביל ולא בטור״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ