משרד הביטחון התנצל על יחס משפיל של חיילים כלפי צלמת ניו יורק טיימס הרה

כלת פוליצר, לינדזי אדאריו, התלוננה כי ביקשה שלא לעבור דרך מכונת הרנטגן במעבר בין רצועת עזה לישראל בשל חשש לעוברה אך נענתה בזלזול

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי
אי-פי

משרד הביטחון התנצל אתמול (שני) על היחס לצלמת אמריקאית הרה שאמרה כי הופשטה ונערך על גופה חיפוש משפיל על ידי חיילי צה"ל בבידוק ביטחוני.

לינזי אדאריו, שהיתה במשימה עיתונאית למען העיתון ניו יורק טיימס, ביקשה לא לעבור דרך מכונת הרנטגן כשנכנסה לישראל מרצועת עזה, מחשש שייגרם נזק לתינוקה.

במקום זאת, כך כתבה במכתב למשרד הביטחון, היא אולצה לעבור דרך המכונה שלוש פעמים שעה שחיילים "הסתכלו מלמעלה וצחקו". היא ציינה כי לאחר מכן נלקחה לחדר שבו פקדה עליה חיילת להתפשט עד לתחתונים.

אדאריו, כלת פרס פוליצר שמוצבת בהודו ועבדה ביותר מ-60 מדינות, כתבה במכתב שנשלח על ידי העיתון ב-25 באוקטובר, כי מעולם לא התייחסו אליה "באכזריות בוטה כל כך". יש לציין כי הצלמת היתה בין ארבעת העיתונאים שנחטפו בלוב בזמן ההפיכה נגד קדאפי.

בתשובת המשרד נאמר כי בחקירה התברר שהחיפוש על הצלמת נערך בהתאם לנוהג, אך צוין כי בקשת אדאריו לא לעבור דרך מכונת הרנטגן לא הועברה בצורה נאותה. אדאריו ציינה כי הגישה את הבקשה לפני בואה למעבר הגבול.

"אנחנו מתנצלים על התקלה בתיאום ועל הבעיות שאולי נגרמו על ידי המעורבים בפרשה", נאמר בהודעה, שבה צוין כי במעבר הגבול לעזה ננקטים אמצעי ביטחון קפדניים "כדי למנוע מטרוריסטים להגיע לישראל ולפגוע באזרחיה".

מנהל משרד ניו יורק טיימס בישראל, איתן ברונר, קידם בברכה את ההתנצלות אך ציין שהעיתון ממשיך להיות מזועזע מהיחס אל אדאריו ומהזמן הרב שארכה החקירה.

עיתונאים זרים העובדים בישראל מתלוננים ללא הרף על הבדיקות הביטחוניות הפולשניות שמקיימים השלטונות. ישראל טוענת כי אלה צעדים חיוניים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ