כנס שדרות לחברה: סטודנטים הפריעו לנאום שטייניץ, "אתה מפרק את החברה"

שר האוצר הבטיח בכנס כי תנאי עובדי הקבלן ישופרו משמעותית "כמו בשוודיה ודנמרק". על מאבק הרופאים: מנהלי בתי החולים במרכז הארץ ממורמרים מהסיוע שאנחנו נותנים לפריפריה. עוזי דיין: "האם אנחנו רוצים את דפני ליף כשרת האוצר או החינוך?"

יניר יגנה
TheMarker
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניר יגנה
TheMarker

נאומו של שר האוצר יובל שטייניץ באירוע הפתיחה של כנס שדרות לחברה הבוקר (שלישי) הופרע על ידי כמה סטודנטים שקראו לעברו "הנגב דורש צדק חברתי". הסטודנטים הגיבו לשבחים שקיבל שר האוצר ממארגני הכנס על מאמציו לשמירת דירוג האשראי של ישראל. "לא צריך להעריץ את שר האוצר. הוא עושה לנו רק נזק", אמרו הסטודנטים שהאשימו את שטייניץ בכך שהוא "מפרק את החברה". אחד מהמעורבים בתקרית נעצר בחשד שאיים על שטייניץ.

שטייניץ ניסה כמה פעמים להשלים את דבריו, אך הערות חוזרות ונשנות מהקהל הפריעו לו. "זה מאבק שלא כולם מבינים אותו", אמר שטייניץ. "הדבר הכי חשוב בימים המטורפים האלה הוא למנוע אבטלת המונים שמגדילה פערים ומשפילה לא רק את האנשים עצמם אלא את משפחותיהם. האבטלה פוגעת בראש ובראשונה בפריפריה.

לחצו לייק לקבלת כל העדכונים והפרשנויות ישירות לעמוד הפייסבוק שלכם

שר האוצר שטייניץ בכנס שדרות לחברה, היוםצילום: הרשקוביץ אלי

  "האבטלה פוגעת קודם כל בחלשים, לא רק בישראל אלא גם באנגליה ובספרד", פנה שטייניץ לקהל. "בבריטניה קיצצו את הסיוע בשכר הלימוד בעשרות אחוזים כי יש מיתון. ההפגנות בלונדון לא עזרו לסטודנטים. אזרחי ספרד סובלים, אזרחי בריטניה סובלים, אזרחי יוון סובלים כי הכלכלות הגדולות בעולם נופלות", אמר שטייניץ. "גם אנחנו סובלים" צעקו מספר מבוגרים מהקהל.דבריו של שר האוצר נאמרים על רקע הקיצוץ המתוכנן של 1.5 מיליארד שקל בתקציב המדינה, אודותיו פורסם אתמול. את הקיצוץ מנמקים באוצר בהאטה המשמעותית בקצב הצמיחה בעכבות האירועים באירופה, אולם מצד אנשי המחאה החברתית, שנוכחותם בכנס גדולה, זוכה התנהלותו של השר שטייניץ לביקורת רבה.

  בנוגע למאבק הרופאים אמר שטייניץ כי "מאבק הרופאים לא הסתיים בגלל שיש מנהלי בתי החולים במרכז הארץ, שממורמרים מכך שפעלנו קודם כל למען בתי החולים בפריפריה".

  שטייניץ התייחס גם לקיצוץ הצפוי בתקציב הביטחון. "הקיצוץ מבטא צורך לחזור לתקציב תוכנית החומש בה אמור היה משרד הביטחון לקבל תוספת של 31 מיליארד שקל אך בפועל הוא קיבל 43 - חריגה של 12 מיליארד עד שנת 2012. כמו כן שקיפות ובקרה בצה"ל יביאו לחיסכון של 2 מיליארד שקל".

  שר האוצר אמר גם במהלך הכנס כי הוא ישפר באופן משמעותי את תנאי עובדי הקבלן. לדבריו בימים אלה פועל המשרד להיטיב עם העובדים החלשים במשק כמו בשוודיה ובדנמרק.

  "הממשלה קיבלה מנדט להתחיל בכלכלת בחירות"

  עוזי דיין שהשתתף בכנס התייחס ישירות למנהיגי המחאה החברתית. "אני לא מציע לאף אחד לבחור במי שלא עשה שום דבר בחיים שלו כדי שינהיג. האם אנחנו רוצים את דפני ליף כשרת האוצר או כשרת החינוך?", תהה דיין. "נבחרי הציבור שלנו הם אלה שצריכים להנהיג. הממשלה קיבלה מנדט מלא מהציבור ומהתקשורת להתחיל בכלכלת בחירות".

  "אנחנו לא מייצרים מספיק ואנחנו לא עובדים מספיק. הכלכלה האמריקאית, שצורכת את מה שאנחנו מייצרים, הולכת ומצטמצמת. כדאי להיות מודאג מהדברים האלה", אמר דיין.

  את כנס ישראל-שדרות לחברה, שנפתח הבוקר במכללה האקדמית ספיר,יזמו הנהלת המכללה והמועצה לביטחון חברתי. בכנס שנערך במכללה ובעיר שדרות ייבחנו נושאים שונים הקשורים למחלוקות ולשסעים המפלגים את החברה הישראלית.

  הכנס מחולק למושבי דיון שונים, שכל אחד מהם יועד לנושא מסוים ובמהלכו תוצג תמונת המצב הנוכחית בנושא, תועלה הצעה לפתרון ויתקיים דיון בפאנל מומחים, שיחווה דעתו על הנאמר. בתום הכנס ירוכזו המסקנות ויוצגו במושב מסכם, כהצעה למדיניות חברתית כוללת, מתוך כוונה להביא לשינוי אמיתי ומהותי במצב החברתי. כמו כן, בכל מושב יינתן ייצוג לנציגי הממשלה שיצהירו את עמדת המדינה בתחומים הנידונים.

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ