ארגון המזוהה עם אל-קאעדה קיבל אחריות לירי הרקטות

מערכת ההתראה לא פעלה בעת השיגור. ארגון גדודי עבדאללה עזאם הודיע כי הוא אחראי לירי; מפקד יוניפי"ל: "הפרה בוטה של החלטת הפסקת האש"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3

גדודי השייח עבדאללה עזאם, ארגון המזוהה עם אל-קאעדה, קיבלו אחריות ל הלילה (שלישי). זו אינה הפעם הראשונה שהארגון לוקח על עצמו אחריות לירי אל עבר ישראל. 

גדודי עבדאללה עזאם הוא ארגון קטן מאוד, שאנשיו מסתתרים לרוב במחנות הפליטים הפלסטינים בדרום לבנון. לארגון אין מאגר נשק גדול, ולרוב פעולתו נסמכת על אמצעי לחימה ישנים, חלקם אף נותרו מימי מלחמת האזרחים במדינה, בשנות ה-80.מפקד יוניפי"ל אלברטו אסארטה הגדיר את הירי אל עבר ישראל כ"הפרה בוטה של החלטה 1701". לדבריו, "חובה להגיע לגורמים ששיגרו את הרקטות, ולעצור אותם. נשתף פעולה ולא נחסוך במאמץ להגיע אליהם". אסארטה הוסיף כי יוניפי"ל תגבר את כוחותיו, והגדיל את מספר הסיורים לאורך גבולה הצפוני של ישראל.

מוקדם יותר דיווח רדיו לבנון כי מפקדי יוניפי"ל בדרום לבנון קיימו הבוקר פגישת חירום הבוקר באזור נקורה וכן שיחות עם מפקדי צבא לבנון וצה"ל, במטרה לשמור על השקט וכדי למנוע הסלמה בעקבות הירי. במקביל דווח כי צבא לבנון איתר את מקור ירי הרקטות סמוך לכפר רמיש, המרוחק כמה מאות מטרים מהיישוב נטועה.

ארבע רקטות נפלו הלילה בשטח ישראל באזור הגליל המערבי, סמוך לגבול הצפון. כוחות משטרה וצבא סרקו את האזור לאחר שהתקבלו דיווחים על הדי פיצוצים, ואישרו כי מדובר בארבע קטיושות בקוטר 122 מ"מ. איש לא נפגע מהירי, אך נזק נגרם לכמה מבנים - בין היתר לצובר גז שעלה באש. לא נשמעה אזעקה ביישובי הצפון.

7 מתוך 7 |
אחת הרקטות
1 מתוך 7 |
שרידי רקטה שהתגלתה הבוקר
2 מתוך 7 |

מערכת ההתראה מפני טילים כלל לא פעלה הלילה. מקורות צבאיים הסבירו כי המערכת אינה יכולה לפעול ברציפות לתקופה בלתי מוגבלת ולכן היא מופעלת בהתאם להערכת מצב המתבססת בין השאר על מידע מודיעיני.

כוחות תותחנים של צה"ל השיבו בירי ארטילרי לעבר מקורות הירי. במהלך הלילה פעלו כוחות כיבוי גדולים בניסיון להשתלט על דליקה שפרצה בעקבות פגיעתה של אחת הקטיושות במיכל הגז ובכמה לולים באחד מיישובי הצפון. בלבנון דיווחו כי שישה פגזים ישראליים פגעו בשטחים פתוחים סמוך לעיירה עיית'א אשעב, נזק נגרם לרכוש אך לא היו נפגעים.

בפיקוד הצפון העלו את רמת הכוננות בעקבות האירוע, ומצה"ל נמסר כי הם "מתייחסים לאירוע בחומרה" וכי הם "רואים בממשלת לבנון את האחראית למניעת הירי". עם זאת, החיים בגליל המערבי מתנהלים כסדרם, מוסדות הציבור ובתי הספר פועלים כרגיל ולא ניתנו לאזרחים הנחיות מיוחדות.

מדובר בתקרית ראשונה מסוגה אחרי קרוב לשנתיים, השמינית מאז הסכם הפסקת האש שסיים את מלחמת לבנון השנייה. עד כה נפצע ישראלי אחד בתקריות הללו. משה פרץ, יו"ר ועד היישוב בו נפגעו שני לולים כתוצאה מנפילת הקטיושות, אמר כי "מערכת הביטחון צריכה לשקול את צעדיה ואולי הגיע הזמן להציב מערכות להתראה מקדימה לרקטות כמו המערכות שהוצבו בדרום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ