כ"ט בנובמבר: בירושלים חוגגים, באו"ם מגנים

בעוד שבישראל שחזרו את אירוע ההחלטה שהביאה להקמת מדינת ישראל, בניו יורק קיימו את "יום הסולידריות עם העם הפלסטיני" וגינו את הבנייה בשטחים

שלמה שמיר
ארה"ב ורויטל בלומנפלד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה שמיר
ארה"ב ורויטל בלומנפלד

בעוד בירושלים חגגו היום (שלישי) את כ"ט בנובמבר בשחזור היסטורי של ההחלטה על הקמת מדינת ישראל, בעצרת הכללית של האו"ם, שאישרה את ההחלטה לפני 64 שנים, קיימו מושב מיוחד תחת הכותרת "יום סולדיריות עם העם הפלסטיני", בו צפויה לאשר המליאה חבילת החלטות ישנות נגד ישראל, כולל גינוי על סיפוח רמת הגולן והחלטה הפוסלת כל שינוי במעמדה של ירושלים מצדה של ישראל.

ההסתדרות הציונית העולמית ערכה היום שחזור היסטורי לכ"ט בנובמבר במלאת 64 שנה להחלטה ההיסטורית ברחבת בניין ההסתדרות הציונית בירושלים. לדברי המארגנים, מטרת האירוע היא חיזוק המודעות ליום זה ועידוד "הרוח הציונית בישראל". יושב ראש ההסתדרות הציונית אברהם דובדבני אמר באירוע כי "המאבק על הציונות נמשך וצריך להמשך, העם היהודי עדיין נאבק על מעמדו בעולם".

שעות לאחר שקהל רב חגג את כ"ט בנובמבר כשמסביבו מכוניות שרד מדגם סיטרואן ששימשו להסעת המכובדים לחגיגות המקוריות, בידיו עיתונים אשר הודפסו במיוחד ליום זה ברוח ימי 1947, והוא מאזין להקלטת החלטת האו"ם, פתח עבדול עזיז אל-נאסר, השגריר הקטארי באו"ם המשמש כנשיא העצרת, את המושב ואמר כי "השנה יש ליום פלסטין בא"'ם משמעות מיוחדת שבאה לידי ביטוי בהופעתו של אבו מאזן בעצרת בספטמבר". אל-נאסר תקף את בניית ההתנחלויות וקרא לצדדים לחדש את המשא ומתן.

בין ההחלטות שיאושרו היום, ובהמשך המושב המיוחד מחר, המשך תקצובן של הוועדה בעניין הזכויות הבלתי ניתנות לערעור של העם הפלסטיני ושל היחידה לעניינים פלסטינים במזכירות האו"ם.

שגריר ישראל באו"ם רון פרושאור, שינאם גם הוא בהמשך היום, הגדיר את המושב המיוחד "פסטיבל של החלטות אנטי ישראליות". השגריר תקף את הארגון העולמי ש"מהווה חותמת גומי לכל גחמה פלסטינית. במקום לקדם את השלום, האו"ם מנציח את הסכסוך".

המשתתפים בשחזור אירוע כ"ט בנובמבר, היום בירושלים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ