נתניהו פועל להקטין כוחם של הקיצונים בליכוד

רה"מ רוצה להכניס למרכז המפלגה גורמים מתונים יותר בדעותיהם, לעומת אנשי ההתנחלויות - אותם הוא מבקש להחליש

אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים40
אופיר בר-זהר

ראש הממשלה בנימין נתניהו מתכוון לצמצם את כוחם היחסי של תושבי ההתנחלויות בוועידת הליכוד ובעקבות כך גם במרכז הליכוד. זאת באמצעות הגדלת מספר הצירים המייצגים ערים ומועצות מקומיות בוועידה, בשעה שמספר הצירים המגיעים מהיישובים שמעבר לקו הירוק יישאר ללא שינוי. עוד יוצע כי חברי מזכירות התנועה וסגני ראשי ערים מכהנים ימונו לצירי ועידה מכוח כהונתם וכי מספר החברים המייסדים שייבחרו יגדל גם הוא. היום צפוי נתניהו להעלות הצעה בעניין בוועדת החוקה של הליכוד, לקראת הבחירות לוועידת הליכוד הרביעית שייתקיימו בחודשים הקרובים. אם תאושר ההצעה בוועדה, היא תובא להצבעה במרכז הליכוד בעוד כשבועיים.

חלוקת הצירים בוועידת הליכוד נקבעת על פי מפתח של סוגי יישובים, כאשר מספר הנציגים בכל אזור נקבע על פי שילוב מספר מתפקדי ומצביעי הליכוד באותו האזור בבחירות האחרונות. כך מקבלים אנשי הליכוד בערים מושב אחד על כל 300 מצביעים. בעבר נקבע מפתח שהיטיב עם תושבי ההתנחלויות - מושב אחד על כל 50 מצביעים - ונועד להעלות את שיעור ההצבעה למפלגה ביישובים אלו, שאכן עלה בבחירות האחרונות בצורה ברורה, וכך גם ייצוגם בוועידה הנוכחית. על פי המפתח הנוכחי מקבלים תושבי יהודה ושומרון כ-350 מושבים בוועידה, לעומת כ-1,535 המוקצים לתושבי הערים והמועצות המקומיות.

השינוי המתוכנן. לחצו להגדלה

ואולם אם הצעתו של נתניהו תתקבל, תשתנה התמונה כליל - מספר המושבים שיקבלו אנשי הערים והמועצות המקומיות יגדל בשליש - ליותר מ-2,000 - בעוד מספר מושבי הוועידה של יישובי יהודה ושומרון יישאר בעינו. בנוסף יציע נתניהו כי חברי מזכירות וסגני ראשי ערים מכהנים ימונו גם הם לצירים מתוקף כהונתם ללא צורך בבחירה. כמו כן יוגדל מספר החברים המייסדים - פעילים בני למעלה מ-60 שחברים בליכוד יותר מ-30 שנים - שניתן יהיה לבחור, מכ-190 לכ-250.

אם תתקבל ההצעה יעלה מספר צירי הוועידה הכולל מכ-2,800 כיום לכ-3,500. לאחר שתכונס הוועידה, צפויים להתמנות ציריה לחברי מרכז הליכוד, כך שהיחס בין המגזרים שייקבע בוועידה ישפיע על הרכב המרכז. אם ההחלטות יאושרו בוועדת החוקה, יידרש נתניהו לגייס רוב של שני שלישים כדי להעבירן במרכז הליכוד שייתכנס בעוד כשבועיים. אם יאושרו, יהיו הנהלים החדשים תקפים כבר לוועידה הקרובה שתתקיים בסוף ינואר.

נושא הרכב הוועידה והמרכז עלה לדיון כבר לפני כמה שבועות בישיבת סיעת הליכוד ונדון שוב בישיבה שנערכה בתחילת השבוע. גורמים בליכוד הסבירו כי מדובר במהלך שזוכה לתמיכת ח"כים רבים במפלגה וכמובן ראש הממשלה. זאת מאחר שאין ברצונם להתמודד עם מרכז שהוא קיצוני בהרבה בדעותיו לעומת מרבית חברי הליכוד. טענה רווחת היא שחלוקת המושבים הנוכחית אינה סבירה ופוגעת במצביעי הערים. חיזוק הערים והמועצות המקומיות צפוי להכניס למרכז גורמי ליכוד מתונים יותר בדעותיהם לעומת אנשי ההתנחלויות הנחשבים לקיצוניים. עם זאת, ההצעה שעל הפרק נוסחה כך שלא תפגע בתושבי ההתנחלויות שכבר פתחו בהתמודדות על המקומות השמורים להם, ולכן נבחרה האפשרות שלפיה יוגדל מספר המושבים הכללי.

מרכז הליכוד אמנם לא קובע את רשימת חברי הכנסת המועמדים לכנסת, אך בכוחו לקבוע דברים משמעותיים שונים כמו מועד הפריימריז במפלגה. בנוסף מכריע המרכז בנושאים כמו בחירת הוועדות השונות בליכוד, הצבעה על מבנה הרשימה לכנסת ועוד.

מנכ"ל הליכוד גדי אריאלי מסר אתמול בתגובה כי "הבקשה על שינוי הייצוג במרכז הליכוד הגיעה מצד הנציגים של היישובים העירוניים שהתלוננו בפני יו"ר התנועה על ייצוג לא מידתי. כל החלטה שתקבל ועדת החוקה בנושא תדרוש אישורו של מרכז הליכוד. חשוב לציין שמדובר בתיקון עיוות בייצוג של הערים שישקף נאמנה את הרכב המתפקדים במפלגה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ