תמונות לוויין מעידות: המתקן הגרעיני באיספהאן נפגע בפיצוץ שלשום

על פי דיווח בטיימס הלונדוני המצטט גם מקורות ביון ישראלים, הפיצוץ המסתורי גרם לנזק בעיקר באזור שבו מאוחסנים חומרי הגלם במתקן להמרת אורניום

עיתון בלונדון טוען כי הפיצוץ המסתורי שהיה שלשום בעיר איספהאן באיראן פגע במתקן להמרת אורניום הנמצא בעיבורה של העיר. הטיימס מדווח היום (רביעי) כי הערכה זו נסמכת על צילומי לווין שהגיעו לידיו ועל מקורות ביון ישראלים.

העיתון מצטט את המקורות שאומרים כי "אין ספק" שהפיצוץ פגע במתקן הגרעיני וכי לא מדובר ב"תאונה". בידיעה נכתב כי בתמונות הלוויין נראה בבירור עשן מיתמר והרס באזור המתקן. יצויין כי אין אישור לטענת הטיימס מכל מקור אחר.

העיתון מצטט את אותם מקורות שאומרים שהפיצוץ "גרם לפגיעה במיוחד בחלקים שעל פי ההערכה משמשים לאחסון של חומרי גלם" שאת סוגיהם אין העיתון מפרט.

יודגש כי המתקן להמרת אורניום באיספהאן, שהוקם לפני יותר מעשור בעזרת ידע סיני, מהווה שלב חשוב בתהליך העשרת האורניום. המתקן מעבד באמצעים כימיים אורניום המצוי במצב של "עוגה צהובה" וממיר אותו לאורניום גזי שמועבר להזנת הסרכזות (צנטריפוגות) במתקן הההעשרה בנתאנז.

מתעניינים בגרעין האיראני? עשו לנו לייק בפייסבוק והתעדכנו ראשונים

מפעל ההמרה באיספהאן מאחסן אלפי טונות של החומר. הוא נמצא בפיקוח מלא של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, ופקחיה מבקרים במקום ומנהלים רישום של המלאי. אם אכן נגרם נזק, הפקחים יגלו זאת בסופו של דבר; לחלופין, אם איראן תנסה לדחות את ביקורם הבא יהיה בכך רמז כי אכן קרה דבר מה למתקן.

5 מתוך 5 |
בסיס הטילים בבידגנה לאחר הפיצוץצילום: AFP/DigitalGlobe
1 מתוך 5 |
המפעל להמרת אורניום באיספהאן, לפני כשנהצילום: GoogleEarth, Geoeye
2 מתוך 5 |
מנהרות הכניסה לחללי האחסון התת-קרקעיים במקוםצילום: GoogleEarth, Geoeye

הגורם הישראלי ששוחח עם העיתון לא הכחיש או אישר את מעורבותה של ישראל בתקרית. לדבריו, "ישנם גורמים רבים המעוניינים לפגוע, לחבל או לאלץ את איראן לעצור את תכניתה הגרעינית".

הדיווח הראשוני על הפיצוץ העז שהחריד את איספהאן הופיע בסוכנות הידיעות האיראנית "פארס" שלשום אחר הצהריים. לאחר שפורסם אודותיו ב"הארץ" הוא הוסר מאתר הסוכנות, והחלו להתפרסם דיווחים סותרים בעניינו - בחלקם נטען כי מדובר בפיצוץ בתחנת דלק. באחר, שציטט את ראש העיר איספהאן, נאמר כי מדובר בתאונת אימונים.

הפיצוץ המסתורי בא כשבועיים לאחר פיצוץ מסתורי אחר, שגרם נזק כבד לבסיס טילים איראני כ-40 ק"מ דרומית-מערבית לטהראן. בפיצוץ הזה נהרגו עשרות בני אדם, בהם קצין בכיר במשמרות המהפכה בדרגת תת-אלוף.

בראיון שישודר מחר בערב בערוץ 2 אמר ראש המוסד לשעבר, מאיר דגן, כי תקיפה ישראלית באיראן תוביל למלחמה אזורית. דגן הוסיף ששר הביטחון, ראש הממשלה ושר האוצר לא יכולים למנוע ממנו להביע את דעתו. "אנו לא חיים במדינה לא דמוקרטית, במדינה דמוקרטית גם לאנשים כמוני זכות להביע דעתם", אמר ראש המוסד לשעבר בראיון לתכנית "עובדה".

לדברי דגן, איראן תגיב, ביחד עם חיזבאללה וחמאס, בירי מאסיבי של טילים לעבר ישראל ובמקרה כזה גם סוריה עלולה להצטרף למערכה. דגן העריך שמלחמה כזו תגבה מחיר גבוה בחיי אדם ותשתק את החיים הנורמאלים בישראל. דגן אמר את הדברים על רקע דבריו של שר הביטחון אהוד ברק, לפיהם אם יתפתח עימות בין איראן לישראל יהיו לכל היותר 500 הרוגים.

Read this article in English: Report: Mysterious blast in Iran's Isfahan damaged key nuclear site

המתקן להמרת אורניום באיספהאןצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ