תומאס פרידמן על "הניתוח השגוי של נתניהו להתקוממות הערבית"

ראש ממשלת ישראל צדק כשדיבר על הסכנות העומדות מול ישראל לנוכח המצב באזור. אך במקום לשבת ולא לעשות דבר, עליו לחזק את הגורמים הדמוקרטיים

תומאס פרידמן, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תומאס פרידמן, ניו יורק טיימס

ישראל ניצבת מול ההידרדרות האסטרטגית הגדולה ביותר מאז הקמתה. היא מרוחקת מבעלת בריתה הוותיקה טורקיה. אויבתה המושבעת איראן חשודה בפיתוח נשק גרעיני. את שתי המדינות החזקות שגובלות בה, סוריה ומצרים, מטלטלות הפיכות. שתי המדינות החלשות שגובלות בה, רצועת עזה ולבנון, נשלטות בידי חמאס וחיזבאללה.

משום כך פנה ראש הממשלה בנימין נתניהו לכנסת ביום רביעי שעבר, וטען כי ההתעוררות הערבית הודפת את העולם הערבי אחורה, והופכת ל"גל איסלאמי, אנטי-מערבי, אנטי-ליברלי, אנטי-ישראלי ולא דמוקרטי". לדבריו, העברת שטחים לפלסטינים בתקופה כזאת הוא צעד לא חכם. "איננו יכולים לדעת מי יקבל את השטחים שעליהם נוותר".

עוד אמר נתניהו כי "בפברואר, כשמיליוני מצרים יצאו לרחובות קהיר, אמרו פרשנים ורבים מאנשי האופוזיציה בישראל שאנו עומדים מול עידן חדש של ליברליות וקידמה. הם אמרו שאני מנסה להפחיד את הציבור, נמצא בצדה הלא נכון של ההיסטוריה ולא רואה להיכן מתקדמים העניינים". הוא המשיך ואמר לחברי הכנסת כי האירועים הוכיחו את צדקתו. נראה שנתניהו אמר זאת כשהזהיר את הנשיא אובמה ומנהיגים מערביים אחרים מפני תמיכה במרד נגד מי שהיה אז נשיא מצרים חוסני מובראק, ובתגובה נאמר לו כי אינו מבין את המציאות. כעת אני שואל, מי כאן לא מבין את המציאות?"

הניתוח שהציג נתניהו לגבי הסכנות העומדות מול ישראל תקף, והדברים עלולים להיות גרועים יותר. מה ששגויה היא אבחנתו לגבי כיצד יתרחשו דברים והמרשם שהציע כדי לטפל במצב. נקודות עיוורות אלה עלולות גם הן להוות סכנה לישראל. אבחנה: למן ההתחלה טענו גורמים ישראלים שאובמה עזר לסילוקו של מובראק יותר מאשר עזר להצילו. שטויות. הרודנים הערבים סולקו על ידי בני עמם. איש לא בא להצלתם.

למעשה, היו למובראק שלושה עשורים כדי לקדם מדיניות מצרית ולהציל את עצמו. מה הוא עשה? בשנה שעברה התקיים זיוף הבחירות הגדול ביותר בהיסטוריה המצרית. מפלגתו זכתה ב-209 מ-211 המושבים. מפליא שההתקוממות לא פרצה קודם.

אי אפשר להתעלם מחששה של ישראל נוכח התנועות האיסלאמיות המשתלטים על המדינות סביבה. אולם, זו אפשרות מוחשית בדיוק בשל 50 שנות הרודנות הערבית, שבמהלכן רק האיסלאמים הורשו להתארגן במסגדים, שעה שנאסר על קיומן של מפלגות חילוניות, דמוקרטיות ועצמאיות בזירה הפוליטית. גישה זו העניקה יותרון למפלגות המוסלמיות.

הרודנים הערבים התאימו לישראל ולאיסלאמים, אולם הם היו קטלניים בהתייחסות לפיתוח ולחינוך הערביים. כעת, המעבר יהיה מלא טלטלות. אולם, זה היה בלתי נמנע, ומדיניות חדשה נולדה. על האיסלאמים יהיה כעת להתמודד מול מפלגות חילוניות לגיטימיות.

המרשם של נתניהו קבע לא לעשות דבר. מובן לי מדוע ישראל לא תוותר על שטחים לטובת תנועה פלסטינית מפולגת בתקופה כה לא בטוחה. מה שלא מובן לי זה חוסר המעש. לישראל יש התעוררות ערבית מבית בדמותו של ראש הממשלה סלאם פיאד מהרשות הפלסטינית. הוא היה הרדיקלי ביותר מבין המנהיגים הערבים. הוא המנהיג הפלסטיני הראשון שאמר, שפטו אותי על פי ביצועי ושיפור תנאי החיים של בני עמי, לא על פי הדברים שאני אומר. הוא התמקד בהקמת מוסדות, כולל מה שלפי ישראל הוא מנגנון בטחוני שמרגיע אותה, ומכין את הפלסטינים ליישום פתרון שתי המדינות. במקום לגמול לו, מעכבת ישראל 100 מיליון דולר מכספי המסים הפלסטיניים שלהם זקוק פיאד (כעונש על פניית הרשות לאו"ם בבקשה שתוכר כמדינה) כדי לממן את כוחות הביטחון המסייעים בהגנה על ישראל. זה הזוי.

לא מסכימים עם פרידמן? עשו לנו לייק ודברו על זה בדף שלנו בפייסבוק

ההגנה הטובה ביותר עבור ישראל תהיה חיזוק הפיאדיזם, כולל הרחבת תחום האחריות הביטחונית של שירות הביטחון הפלסטיני, הגברת הלגיטימיות שלהם והבהרה העובדה שלפיה הם אינם ממונים מטעם הכיבוש הישראלי. הדבר יסייע לא רק בייצוב השטח בישראל, וימנע התקוממות נוספת שעלולה להתפשט כשריפת יער בעולם הערבי, מבלי שרודני העבר יפעלו לכיבויה, אלא גם יניח את היסודות למערכות יחסים טובות יותר עם הערבים. זכרו:
לעמים הערבים יהיה הרבה יותר מה לומר לגבי התנהלות השלטון שמעליהם, או עם מי ירצו בהסכם שלום. מבחינה זו, עדיף יהיה לישראל להיראות כמי שמחזקת מנהיגים פלסטינים אחראים ודמוקרטים.

זה רגע מכריע שדורש הנהגה ישראלית חכמה ומרחיקת רואי. ההתעוררות הערבית מתרחשת לצד התקוות האחרונות להשלמת פתרון שתי המדינות בין ישראל לפלסטינים. הימין הישראלי יעדיף שלא לעשות דבר, לומר שהזמן אינו מתאים לנטילת סיכונים (ולעולם לא יהיה), כך שעל ישראל להיות הכובש בגדה המערבית לנצח. זו עלולה להיות הסכנה הגדולה מכולן עבור ישראל. להתעורר בוקר אחד ולגלות שבתגובה להתעוררות הערבית הסוערת, מדינת היהודים הקריבה את אופיה הדמוקרטי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ