השמינייה הפשירה את הכספים לפלסטינים

השרים תמכו בהעברת מאה מיליון דולר שנגבו למען הרשות, למעט שר החוץ שאיים לעזוב הממשלה אם הכספים יופשרו, אך חזר בו. י-ם: נעקוב אחר כסף

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

לאחר סדרה של דיונים ודחיות בפורומים שונים הפך היום (רביעי) פורום שרי השמינייה את החלטתו וקבע שיש לשחרר את כספי המסים הפלסטינים שהוקפאו לפני כחודש, בעקבות קבלתה של הרשות לארגון אונסק"ו.

בסך הכל, הוקפאו כמאה מיליון דולר שנגבו במהלך אוקטובר. שבעה משרי השמינייה תמכו בהחלטה, ושר החוץ אביגדור ליברמן התנגד. בנוסף החליטה השמינייה כי לא יהיה עיכוב בהעברת כספי המסים שנגבו במהלך נובמבר והם יועברו גם כן בימים הקרובים.

פקיד ישראלי בכיר אמר שבמהלך הישיבה הוחלט כי אם הפלסטינים יחדשו את מהלכיהם החד צדדיים באו"ם או יקימו ממשלת אחדות עם חמאס, ישראל תשקול לשוב ולהקפיא את כספי המסים. לדברי הפקיד, ישראל תעקוב אחרי העברת הכסף, ואם היא תגלה כי הכספים מועברים למחבלים, היא תקזז את הסכומים מהעברות כספים עתידיות.

שלשום נסוג שר החוץ מאיומו לעזוב את הממשלה אם הכסף יועבר. בישיבת סיעתו, ישראל ביתנו, הוא אמר כי יתנגד באופן נחרץ להעברת כספים אך הבהיר כי אין בכוונתו להציג אולטימטום או לייצר משבר בקואליציה.

נתניהו בכנסת. צילום: גיל כהן מגן

ההצהרה הזו סותרת דברים קודמים שאמר ליברמן: בשבוע שעבר, במהלך ישיבת סיעת ישראל ביתנו בכנסת, אמר שר החוץ כי העברת הכספים לרשות יחד עם פינוי המאחז מגרון וגבעת אסף הם קווים אדומים שאם ייחצו מפלגתו תעזוב את הממשלה. ליברמן חזר על דברים אלה גם בתדרוכים לכתבים, אולם בשבוע האחרון נסוג שר החוץ אט אט מאיומיו ושלשום כאמור הוא הבהיר באופן סופי שהעברת הכספים לא תהיה עילה לפירוק הקואליציה.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הידיעות של הארץ ישירות אליכם

בשבועות האחרונים הפעיל שר הביטחון אהוד ברק לחץ כבד על ראש הממשלה לחץ כבד לחדש את העברת הכספים. ברק טען כי העברת הכספים עלולה לפגוע ביציבות הביטחונית בגדה ובתפקוד כוחות הביטחון הפלסטיניים. עמדת ברק זכתה לתמיכת כל מערכת הביטחון. כמו כן, שורה של גורמים בינלאומיים לרבות ארה"ב והאו"ם הפעילו לחץ על ראש הממשלה נתניהו בעניין. נתניהו ניסה להעביר את ההחלטה בעניין העברת הכספים כמה פעמים בשבועות האחרונים הן בפורום השמינייה והן בקבינט אך ללא הצלחה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ