תקדים: איסלנד הכירה במדינה פלסטינית

ההחלטה, הראשונה מסוגה של מדינה מערב-אירופית, התקבלה בפרלמנט ברוב של 38 מתוך 63 קולות, וקוראת לישראל ולמדינה הפלסטינית לחתור להסכם שלום

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

הפרלמנט האיסלנדי הצביע אמש (שלישי) בעד הכרה במדינה פלסטינית בגבולות 1967, בהחלטה ראשונה מסוגה של מדינה מערב-אירופית. ההחלטה "להכיר בפלסטין כמדינה עצמאית וריבונית" התקבלה בפרלמנט ברוב של 38 מתוך 63 קולות.

"איסלנד היא המדינה הראשונה במערב אירופה שעושה צעד כזה", אמר שר החוץ של המדינה לאחר ההצבעה. לדבריו, החלטת הפרלמנט מאפשרת לו להכריז באופן רשמי בשם הממשלה על הכרה במדינה פלסטינית, אולם ראשית הוא רוצה לדון על הצעד עם שאר המדינות הנורדיות.

ההחלטה, שהתקבלה ביום הסולידריות של האו"ם עם העם הפלסטיני שחל ב-כ"ט בנובמבר, מכירה באש"ף כסמכות החוקית העומדת בראשות המדינה הפלסטינית, וקוראת לישראל ולפלסטין להגיע להסכם שלום.

חברת הפרלמנט האיסלנדי אמאל טאמיני, ילידת שטחי הרשות הפלסטינית, בירכה על הצעד של מדינתה, ואמרה כי היא "מקווה שהוא יוביל לצעדים דומים בקרב מדינות נוספות.

החלטת הפרלמנט באיסלנד מגיעה כחודש לאחר שאונסק"ו הצביע על קבלת הרשות הפלסטינית כחברה בארגון. איסלנד היתה בין 11 המדינות האירופיות באונסק"ו שתמכו בצעד. הבוקר הפך פורום שרי השמינייה את החלטתו, וקבע שיש לשחרר את כספי המסים הפלסטינים שהוקפאו לפני כחודש, בעקבות קבלתה של הרשות לארגון אונסק"ו. על אף הכשלון להשיג את הרוב הדרוש במועצת האו"ם לקבלת הרשות כחברה בארגון, פרסם אתמול יושב ראש הרשות אבו מאזן הודעה בה נאמר כי מהלכי הרשות באו"ם הם "זכות טבעית", וכי קבלתה תהווה צעד משלים לתהליך שלום עם ישראל.

שר החוץ של איסלנד באו"ם בחודש ספטמברצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ