לבני ל"הארץ": "אנחנו בדקה ה-90. חייבים לחדש את המו"מ עם הפלסטינים"

יו"ר האופוזיציה, שנפגשה היום עם עבאס, אמרה כי אם נתניהו יהיה מעוניין ניתן יהיה לחדש את המו"מ בלי שיידרש "משהו שלא נוכל לחיות איתו"

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

יו"ר האופוזיציה ח"כ ציפי לבני נפגשה היום בעמאן עם יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו-מאזן), לראשונה מזה שלוש שנים. בראיון ל"הארץ" אמרה הערב לבני כי אם ראש הממשלה בנימין נתניהו יהיה מעוניין בכך, "יש אפשרות לחדש את המו"מ עם הפלסטינים בלי שנדרש מישראל משהו שהיא לא יכולה לחיות איתו". היא הזהירה כי "אנחנו בדקה ה-90. לפני הידרדרות חייבים לחדש את המו"מ".

מאז שהיא מכהנת כיו"ר האופוזיציה, נמנעה לבני מלקיים פגישות עם עבאס כדי לא להיראות כמי שמתערבת במגעים בין הרשות הפלסטינית לבין ממשלת נתניהו. לבני החליטה לבסוף לקיים את הפגישה אתמול, כדי להבהיר לעבאס שגם "קדימה" מתנגדת להקמת ממשלת אחדות פלסטינית עם חמאס שלא תהיה מחויבת לתנאי הקוורטט - הכרה בישראל, נטישת הטרור וכיבוד הסכמים קודמים.

"היה לי חשוב, לפני שמוקמת ממשלה עם חמאס, שהוא יבין שההתנגדות לכך בישראל אינה עניין של קואליציה או אופוזיציה", אמרה לבני. "אבו-מאזן הבהיר לי שכל ממשלה שתוקם תהיה מחויבת לעמדותיו ולתנאי הקוורטט, ותהיה מורכבת מאנשי מקצוע שאינם מזוהים פוליטית עם חמאס או פתח".

ציפי לבני ועבאס בפגישתם היוםצילום: אי-אף-פי

לבני ציינה כי עדכנה את ראש הממשלה לפני הפגישה, וכי ביקשה לפגוש אותו כבר בימים הקרובים כדי לעדכנו במסרים ששמעה מעבאס. "הרושם שלי ממה ששמעתי מאבו-מאזן הוא שאם נתניהו רוצה לפתוח במו"מ עם הפלסטינים, הוא יכול לעשות את זה, ואני לא מבינה למה זה לא קורה", אמרה לבני. "זו הדקה ה-90. הם הולכים לכיוון שלהם, הולכים לבחירות שאין לדעת כיצד יסתיימו. התרשמתי שיש נכונות לחזור למו"מ, וצריך לנצל את זה ואסור לפספס את זה".

יו"ר האופוזיציה אמרה כי חידוש תהליך השלום עשוי לשפר את מצבה של ישראל באזור. "אתה מסתכל מסביב ורואה את כל הגורמים הקיצוניים שמתחזקים", ציינה לבני. "במקום להתכנס בייאוש, יש אפשרות לייצר מו"מ שיחזיר את תקווה גם לציבור בישראל וגם למתונים באזור. במקום להסתכל על הגל האסלאמיסטי כמשקיף מהצד יש לנו יכולת להשפיע".

לבני הוסיפה: "אמרתי לאבו-מאזן שאסור לו לתת לכוחות האיסלאמיים הקיצונים לשטוף גם אותו. המזרח התיכון משתנה והקיפאון משרת את הקיצונים שמנצלים את הסכסוך ברחובות העולם הערבי. צריך לפעול עכשיו בשיתוף פעולה אל מול הכוחות האיסלאמיים הקיצוניים. ברור לכולם שמשא ומתן רציני להסדר יקטין את הלהבות".

לדברי לבני, היא הדגישה בפני עבאס שהציבור בישראל אינו מאמין כי הוא רציני בכוונותיו ואכן מעוניין בשלום עם ישראל. "אבו-מאזן אמר לי באופן ברור שמטרת המו"מ היא להביא הסדר שייתן מענה לכל סוגיות הליבה ויביא סוף לסכסוך". לבני הוסיפה שעבאס "הדגיש שהוא מעולם לא השיב בשלילה לשום הצעה ישראלית, כולל לא זו של אולמרט".

יו"ר האופוזיציה אמרה עוד כי עבאס הביע נכונות לסידורי ביטחון שיענו על צרכיה של ישראל, אך הדגישה כי "צורכי הביטחון של ישראל מחייבים עכשיו חידוש של המו"מ. זו לא טובה לאף אחד, זה הביטחון שלנו. אנחנו מוגבלים מבחינה צבאית, העולם הולך ומקצין וישראל עומדת מופתעת ולא עושה דבר".

"אני לא יודעת ואני לא נביאה. אני יודעת דבר אחד. גם הפלסטינים מסתכלים על מה שקורה באזור. עד עכשיו השתפר הביטחון עבור שני הצדדים. הכלכלה שם השתפרה. עכשיו הם רוצים הלאה. כשעוצרים את זה. אני לא מהמאיימים. מספיק להסתכל מה קורה במצרים כדי להבין שהאינטרס הישראלי הוא לחדש את הברית עם הגורמים המתונים באזור כמו אבו-מאזן, טורקיה וירדן".

לפגישה בין לבני לעבאס הצטרפו בכירי מפלגת קדימה ח"כ רוני בראון והשרים לשעבר חיים רמון וצחי הנגבי. לבני אמרה לעבאס בפגישה כי במידה ונתניהו יפעל לחידוש המו"מ היא תתמוך בו. "פעם פגישה כזו בין בכיר ישראלי לפלסטיני לא היתה כזו דרמה", אמרה לבני. "עכשיו זה הופך להיות סיפור. ועל מה? תראו מה קרה?".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ