ועדת חוץ וביטחון תדון באי יישום דו"ח שילוב נשים בצבא

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

ועדת החוץ והביטחון של הכנסת תדון בשבועות הקרובים באי יישום דו"ח ועדת שגב, בדבר הנהגת שוויון בשיבוץ בין גברים ונשים בצה"ל. "הארץ" דיווח אתמול כי הצבא הקפיא את יישומן של חלק ניכר מן ההמלצות נוכח התנגדויות שהביעו אלופים במטכ"ל וגורמים דתיים.

ח"כ יוחנן פלסנר (קדימה) הגיש אתמול בקשה ליו"ר הוועדה שאול מופז לקיים דיון דחוף בסוגיה, במטרה "לבחון דרכים למימוש המלצות ועדת שגב", שבראשה עמד האלוף (מיל') יהודה שגב. פלסנר אמר כי "שילוב ראוי של נשים בצה"ל הכרחי גם מתוך צורך ביטחוני וגם כדי לממש את ערך השוויון. צה"ל נזקק לנשים במסלולים המשמעותיים ביותר שלו, בלחימה ובתחומים תומכי לחימה. אני דורש, יחד עם חברי כנסת נוספים, את כינוס הוועדה על מנת לוודא שמערכת הביטחון לוקחת על עצמה את משימת השילוב הנדרש בין גברים ונשים תוך מציאת האיזון הראוי".

ח"כ זהבה גלאון (מרצ) קראה לשר הביטחון אהוד ברק להבהיר חד-משמעית כי צה"ל יאמץ את דו"ח שגב ויחיל שוויון מוחלט בין המינים בכל התפקידים הצבאיים. לדבריה, חסימת תפקידים בפני נשים סותרת את פסיקתו המפורשת של בג"ץ בפרשת אליס מילר.

ח"כ זהבה גלאון צילום: עופר וקנין

באכ"א דחו את הטענות מצד חברים בוועדת שגב שלפיהן לא נעשו מהלכים של ממש ליישום המלצותיהם. עם זאת, הודו כי עד היום נרשמה רק התקדמות חלקית, יותר מארבע שנים אחרי שהוגש הדו"ח למטכ"ל.

גורם בכיר באכ"א אמר ל"הארץ" כי בסוף השנה תסתיים עבודה לבחינת פתיחת תפקידים נוספים לשירות נשים. עם זאת, הוא הודה כי עד כה צה"ל לא הצליח לצמצם את שיעור מקבלות הפטור משירות מנימוקי דת, שהצבא מעריך כי אחוז בלתי מבוטל מהן מתחזות לדתיות, וציין כי המהלך מתעכב בשל קשיים בחקיקת הכנסת.

ביחס להמלצת ועדת שגב להתאים את משך השירות לגברים ולנשים ולבסס את מסלול השירות על תפקיד במקום על מגדר, מסר הגורם הבכיר כי "משמעות הדבר תהיה קיצור השירות לגברים. להערכתנו, זה לא יוכל להתבצע עד 2016 משום שייווצרו פערים באיוש תפקידים חיוניים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ