אושרה התוכנית לצמצום השפעת המתנחלים בליכוד

פעילי ליכוד מרכזיים מיהודה ושומרון סבורים כי המהלך של נתניהו לא יחליש את כוחם

אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופיר בר-זהר

ועדת החוקה של הליכוד אישרה אמש את השינויים שביקש להעביר ראש הממשלה בנימין נתניהו במערך צירי ועידת התנועה, כך שיצומצם כוחם היחסי של תושבי ההתנחלויות בוועידה וכתוצאה מכך גם במרכז הליכוד. על פי התיקון, יוגדל מספר הצירים המייצגים ערים ומועצות מקומיות בוועידה בעוד מספר הצירים המגיעים מיישובים שמעבר לקו הירוק יישאר ללא שינוי. בעקבות הנהלים החדשים יזכו גם פעילים רבים יותר למושב בוועידה בעקבות התפקיד שבו הם אוחזים.

פעילי ליכוד ופוקדים מרכזיים מאזור יהודה ושומרון אמרו אתמול בתגובה למהלך כי תוכניתו של נתניהו "לא תחליש את כוחם" משום שגם בערים, שכוחן צפוי לגדול, יש להם ייצוג רחב. עם זאת הם מתחו ביקורת על נתניהו על שהוא משנה את כללי המשחק זמן קצר לפני הבחירות לוועידה ולאחר שהפעילים כבר הגיעו להסכמים שונים בינם לבין עצמם.

מספר צירי הוועידה הכולל צפוי לעלות מכ-2,800 כיום לכ-3,500. לאחר שתתכנס הוועידה, ציריה צפויים להתמנות לחברי מרכז הליכוד, כך שהיחס בין המגזרים שייקבע בוועידה ישפיע על הרכב המרכז. כעת יצטרך נתניהו לגייס רוב של שני שלישים כדי להעביר את ההחלטות במרכז הליכוד שיתכנס בעוד כשבועיים. אם יאושרו, הנהלים החדשים יהיו תקפים כבר לוועידה הקרובה שתתקיים בסוף ינואר.

יו"ר סניף הליכוד במטה בנימין ומראשי המטה היהודי בליכוד, נתן אנגלסמן, סבור כי מדובר בשינוי חיובי. לדבריו, "אין לנו שום בעיה עם המהלך הזה. לא פקדנו אנשים רק ביו"ש אלא בכל מקום בארץ. אנחנו לא מוטרדים מהדבר הזה וחושבים שייצוג גדול יותר של הערים והמועצות המקומיות רק יחזק את הליכוד בבחירות הקרובות". אנגלסמן הוסיף כי "אנחנו תומכים במהלכים דמוקרטיים ורק מתפלאים על ראש הממשלה שנזכר ברגע האחרון לבצע תיקונים, למרות שאין לנו התנגדות להם". פעילים מרכזיים נוספים שאחראיים למתפקדי יש"ע הביעו דעות דומות לשל אנגלסמן.

גם חבר הכנסת דני דנון, הנחשב לפופולרי בקרב מתפקדי יש"ע, חושב כי הדבר לא צפוי להשפיע עליו. דנון אומר כי "המהלך לא ישנה את החלוקה האידיאולוגית בתוך התנועה. גם מקרב חברי המרכז שייבחרו בערים ומתוקף כהונה יהיה רוב מוצק המזוהה עם המחנה האידיאולוגי במפלגה".

גורם בליכוד אמר כי "סתם הפחידו את ראש הממשלה. אמרו לו ‘יש פה גרעין של פייגלינים ומגרונים שיהיו במרכז וישלטו בחברי הכנסת', אבל זה לא כצעקתה. המתפקדים החדשים למפלגה הם בעלי אידיאולוגיה ברורה, אבל לא כאלה שיפילו את ראש הממשלה. מבחינת החלוקה לימין ושמאל במרכז, זה לא ישנה את התוצאה כי מקרב החברים שיתווספו יהיו גם חברי מרכז ימניים יותר. אם הוא רוצה ללכת למהלך מדיני ולהעביר אותו במרכז זה לא מה שיקל עליו וכך גם אם ירצה לשריין מקומות לברק ברשימה. לא יעזור לו שהוסיף עכשיו עוד כמה מאות חברי מרכז".

על אף שהתיקון של נתניהו עבר יחסית ללא תרעומת, הוא צפוי להביא לשינוי משמעותי במרכז הליכוד, שלו השפעה רבה. בין היתר משפיע המרכז בנושאים כמו בחירת הוועדות השונות בכנסת ומבנה הרשימה לכנסת. כמו כן ביכולתו לקבוע את מועד הפריימריז במפלגה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ