הפלסטינים הגישו לקוורטט מתווה גבולות למדינה: מוכנים לחילופי שטחים של 1.9%

ההצעה כוללת גם מסמך המפרט את סידורי הביטחון עם ישראל. ישראל סרבה להגיש הצעה נגדית, על אף המלצתם של בכירים באיחוד האירופי

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) הגיש לאחרונה לשליחי הרביעייה הבינלאומית הצעה חדשה בנושא גבולות המדינה הפלסטינית וסידורי הביטחון עם ישראל. הקוורטט דורש מראש הממשלה בנימין נתניהו להציג הצעה נגדית, אולם שליחו, עו"ד יצחק מולכו, הבהיר כי הצעה שכזו תוגש אך ורק כחלק ממשא ומתן ישיר וחשאי עם הרשות.

ההצעה הפלסטינית הוגשה במסגרת מתווה הקוורטט, שעליו הוכרז בשולי עצרת האו"ם בניו יורק ב-23 בספטמבר, לאחר נאומו של ראש הממשלה נתניהו. לפי המתווה, בתוך שלושה חודשים מהפגישה הראשונה בין הצדדים, שנערכה ב-26 באוקטובר, יידרשו הפלסטינים והישראלים להגיש הצעות בנושא גבולות וביטחון, שיוגדרו כעמדות הפתיחה במשא ומתן.

לחצו לייק לקבלת כל החדשות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

ישראל קידמה בברכה את מתווה הקוורטט כשבוע לאחר פרסומו ומאז הגיעו שליחי הקוורטט פעמיים לשיחות עם הצדדים. פקיד ישראלי בכיר ודיפלומט אירופי בכיר שעודכן בפרטי המגעים בין הקוורטט לישראל ולרשות הפלסטינית ציינו כי בפגישה האחרונה, שנערכה ב-14 בנובמבר, הגיש ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני סאיב עריקאת לנציגי הקוורטט שני מסמכים ובהם ההצעה הפלסטינית. הדיפלומט האירופי ציין שכדי להפגין גמישות ולגייס את הקהילה הבינלאומית לטובתו הגיש אבו מאזן את ההצעה בתוך פחות מחודש. אבו מאזן אף התחייב בפני הקוורטט להקפיא את כל המהלכים החד-צדדיים באו"ם עד 26 בינואר - המועד שבו מסתיימים שלושת החודשים שהוקצו לצדדים להצגת הצעות.

ראש הממשלה נתניהו (מימין) ושליח הקוורטט טוני בליירצילום: משה מילנר/לע"מ

המסמך הראשון שהגישו הפלסטינים עסק בגבולות המדינה הפלסטינית. הוא כלל מפה שבה סומנו הגבולות על בסיס קווי 1967 וכן הופיעה בו הסכמה לחילופי שטחים בסך 1.9 אחוזים מהגדה המערבית. המסמך השני עסק בסידורי הביטחון וכלל הסכמה פלסטינית להצבת כוח בינלאומי בגבולות עם ישראל ובבקעת הירדן, התחייבות לא לכרות בריתות צבאיות עם מדינות עוינות לישראל והסכמה לפירוז הגדה המערבית, בצורה שבה פלסטין תהיה "מדינה בעלת נשק מוגבל". יממה לאחר הפגישה עם עריקאת נפגשו נציגי הקוורטט עם שליחו של ראש הממשלה, עו"ד יצחק מולכו, והבהירו לו שהם מעוניינים לקבל מישראל הצעה נגדית בנושא הגבולות והביטחון עד סוף ינואר. מולכו דחה את הדרישה והדגיש כי ישראל לא תשתף פעולה עם המהלך. מולכו ציין שהקוורטט צריך להחזיר את אבו מאזן לשיחות ישירות עם נתניהו ולא לנהל משא ומתן בשמה של ישראל. "נגיש רק הצעות ישירות לפלסטינים ורק במו"מ ישיר וחשאי", הבהיר מולכו לנציגי הקוורטט.

הפקיד הישראלי הבכיר והדיפלומט האירופי ציינו שהתשובות של נתניהו לקוורטט חזרו והציגו את ישראל כסרבנית ואת הפלסטינים ככאלה שלוקחים יוזמה ומעוניינים בקידום התהליך. בשבועות האחרונים פנו בכירים ממדינות ידידותיות באירופה לישראל והמליצו להציג הצעה נגדית עד סוף ינואר, כדי שהקוורטט לא יטיל עליה אחריות לכישלון המהלך. בשלב זה אין בירושלים כוונה להיענות להמלצות הללו. משרד החוץ אף הנחה לפני כשבוע את שגרירי ישראל באיחוד האירופי ובמדינות נוספות להתלונן על מהלכי הקוורטט, ולהדגיש כי מדובר בסטייה מהמתווה שנקבע בסוף ספטמבר בניו יורק.

Read this article in English: Mideast chaos reigns supreme as peace talks continue to stall

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ