סקר "הארץ": רק כשליש מהציבור בישראל מגבה את גל החקיקה של הימין

46% מהנשאלים סברו כי הצעות החוק הללו פוגעות בדמוקרטיה. עם זאת, הליכוד זוכה לעלייה של 3 מנדטים מהסקר הקודם, העבודה מאבדת 3 מנדטים

תומר זרחין ואופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין ואופיר בר-זהר

גל החקיקות של הימין בחודשים האחרונים לא זוכה לגיבוי מהציבור. סקר "הארץ" מגלה כי 46% מהישראלים סברו כי הצעות החוק מהוות פגיעה בדמוקרטיה. מדובר בין היתר בהצעות להגבלת כוחם של ארגוני זכויות האדם, לפגיעה במעמדו של בית המשפט העליון ובשופטיו ובהצרת חופש העיתונות. לעומתם, סברו 37% כי ההצעות ראויות ומקנות לרוב אפשרות למשול, ו-17% נוספים השיבו כי אינם יודעים.

הסקר נערך שלשום על ידי חברת דיאלוג, בפיקוחו של פרופ' קמיל פוקס, מהחוג לסטטיסטיקה באוניברסיטת תל אביב, וזאת במדגם מייצג של 505 משתתפים. לפי הסקר, גם הצעת התיקון לחוק לשון הרע, המבקשת להגדיל את רף הפיצוי בתביעות, ללא הוכחת נזק - אינה זוכה לגיבוי מלא, ולמעשה מפלגת את הנשאלים לשניים. 48% הודיעו כי הם מתנגדים לשינוי, מול 46% שתמכו בו. שיעורים דומים נרשמו גם סביב השאלה האם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מנסה לצמצם את את חופש העיתונות. 43% ענו כי נתניהו מגביל את העיתונות, מול 38% שסברו כי אינו עושה זאת.

"העובדה ש-43% מהציבור חושבים שהוא מנסה לצמצם את חופש העיתונות, צריכה להדליק נורה אדומה בפני ראש הממשלה", אומר פוקס באשר לדבריו של ראש הממשלה, שהציג את מהלך החקיקה כהגנה על הדמוקרטיה. "גם אם ראש הממשלה לא מנסה לצמצם בפועל את חופש העיתונות, חשוב לשים לב שכך הוא מצטייר בציבור. כאשר הדמוקרטיה נמצאת תחת מתקפה, חשוב מאוד כיצד ראש הממשלה פועל וגם כיצד הציבור חושב שראש הממשלה פועל".

יוזמי החוק, ח"כ לוין (מימין) ואלקיןצילום: פתאל מיכל

ואכן, באשר להתנהלותו ביחס למערכת המשפט ולהצעות החוק המקודמות על ידי חברי הקואליציה, ענו 45% מהציבור כי אינם מרוצים מראש הממשלה, לעומת 39% שכן. לצד זאת, כשנשאלו על שביעות רצונם מתפקודו כראש ממשלה בכלליות, דווקא חלה עליה לטובתו של נתניהו מהסקר הקודם, אז רוב הנשאלים לא היו מרוצים ממנו. בסקר החדש התהפכו היוצרות, כש-49% ענו כי הם מרוצים מתפקודו, לעומת 40% שאינם. נתניהו יכול לשאוב עידוד גם מכך שמפלגת הליכוד זוכה לעלייה של 3 מנדטים מהסקר הקודם, ולו היו הבחירות נערכות היום היתה מקבלת 29 מנדטים. ניתן לייחס עלייה זו בתמיכה הן בנתניהו והן בליכוד בין היתר בהתגברות השיח הביטחוני באופן כללי, וגרעין האיראני בפרט, נושאים שיכולים לייצר תמיכה במנהיג המדינה. ייתכן גם כי מדובר בזיכרונות מחזרתו הביתה של גלעד שליט, שאירעה בין הסקר הנוכחי לקודם.

מנגד, חגיגות הזכייה של שלי יחימוביץ' בראשות מפלגת העבודה התפוגגו מעט, והמפלגה רושמת ירידה של שלושה מנדטים - מ-22 בסקר הקודם ל-19 בזה הנוכחי, אך עדיין שומרת על מקומה בסקר כמפלגה השנייה בגודלה. קדימה וישראל ביתנו מאבדות שתיהן מנדט אחד ויורדות ל-17 לעומת 18 בסקר הקודם. מרצ ממשיכה בהתחזקות ההדרגתית כשהיא רושמת לזכותה מקום נוסף עם 6 מנדטים לעומת 5 בסקר הקודם.

עשו לנו לייק לקבלת כל החדשות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

על רקע פתיחת רשימות המתמודדים לכהונה בבית המשפט העליון והוספת מתמודדים ממוצא מזרחי למירוץ, עולה כי הרוב הגדול של הציבור סבור שאין לבחור שופט לפי מוצא עדתי. 73% ענו כי אין לבחור שופטים לפי מוצא עדתי, גם כאשר לא מכהן שופט מזרחי בבית המשפט העליון. לעומתם סברו 23% כי צריך תמיד למנות שופט מזרחי. לדברי פרופ' פוקס, בהתחשב בכך שעם פרישתו של השופט אדמונד לוי לא נותר שופט מזרחי בעליון, העובדה שרבים כל כך מתנגדים לבחירת שופט לפי מוצא עדתי, לא מעידה בהכרח על כשלונם של אלו שדרשו בחירת מועמד מזרחי.

"הציבור לא אדיש לקמפיין בעד בחירת שופט מזרחי וגם לא לעובדה שאין שופט מזרחי בעליון", אמר פוקס. "יחד עם זה, הציבור לא רוצה להזדהות עם האמירה שבהיעדר שופט מזרחי תמיד צריך למנות שופט מזרחי, והדגש הוא על תמיד. זה נחשב לא פוליטיקלי קורקט לדרוש שחייבים שופט מזרחי, לפני בחינת הכישורים של המועמד".

Read this article in english: Haaretz poll: Nearly 50% of Israelis see recent Knesset bills as anti-democratic

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ